Co maleństwo czuje, kiedy się kochamy? Czy nie zrobimy mu krzywdy?

Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki. Nie zrobicie mu krzywdy! Macica od strony szyjki jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować zupełnie niegroźne skurcze, trwające nawet do 30 minut po stosunku.

Reklama

Boję się, że w ciąży przestałam być dla męża atrakcyjna... Co robić?

Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może wasz seks w ciąży jest mniej spontaniczny, bo mąż podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie.

Dlaczego nie mam w ciąży ochoty na seks?

Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swoje rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić? Jeżeli boli cię kręgosłup, poproś męża, żeby wymasował ci plecy. A może wypróbujecie nowe pozycje seksualne? Ale nic na siłę!

Co zrobić, gdy po stosunku pojawi się plamienie?

Nawet drobne krwawienie należy skonsultować z lekarzem. Trzeba sprawdzić, czy doszło tylko do niewielkiego otarcia śluzówki szyjki macicy podczas stosunku, czy też sprawa jest poważniejsza. Jeśli to jedynie otarcie, nie trzeba ograniczać kontaktów seksualnych. Ale lepiej wybierać pozycje, podczas których penetracja jest płytsza (im głębiej, tym śluzówka jest wrażliwsza na mechaniczne otarcia).

Zobacz także

Czy mogę się kochać mając przedwczesne skrócenie szyjki macicy?

To zależy, w jakim okresie ciąży doszło do rozpoznania tej nieprawidłowości i jak duże jest skrócenie. Jeśli konieczne było zabezpieczenie ujścia szyjki macicy szwem lub pessarem, musisz unikać klasycznych stosunków. Gdy skrócenie jest nieznaczne i lekarz stwierdzi, że nie postępuje, można ostrożnie powrócić do współżycia.

W jaki sposób kochać się w drugiej połowie ciąży?

Brzuszek jest drugiej połowie ciąży większy, więc pozycja klasyczna odpada. Wybór innej zależy od was, najważniejsze jest oczywiście to, żeby było wam wygodnie. Według obiegowych opinii, seks najlepszy jest w drugim trymestrze ciąży.

A może w ostatnich miesiącach lepiej jest unikać seksu?

Z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne – aż do czasu odejścia wód płodowych. Jeżeli jednak bardzo boisz się przedwczesnego porodu (takie zagrożenie istnieje jedynie w ciąży wysokiego ryzyka, czyli gdy nosisz bliźniaki, cierpisz na niewydolność szyjki macicy lub kiedyś urodziłaś przed terminem), pamiętaj, że przyjemność erotyczną można czerpać nie tylko z pełnego zbliżenia, ale także z czułych pieszczot.

Dyskutuj na forum: Sex w ciąży »

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama