Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

seks w ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży

Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo

Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej dozwolony. Współżycie nie grozi komplikacjami ciążowymi, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami. 

Spis treści:

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Niektórzy przyszli rodzice rezygnują z seksu w ciąży, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę. A to błąd! Penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Macica jest też szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.

Seks w ciąży – do kiedy?

W zdrowej ciąży można można podejmować współżycie aż do porodu. Stosunek w zaawansowanej ciąży nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku.

Ostrożność jest zalecana, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Zrezygnować ze współżycia trzeba od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczowa jest rozmowa z lekarzem i jego opinia na ten temat

Seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął. W spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Szyjka macicy staje się wrażliwa na znajdujące się w nasieniu hormony, dopiero gdy minie 38.-39. tydzień ciąży.

Przeciwwskazania do współżycia w ciąży

Głównym przeciwwskazaniem do uprawiania seksu jest ciąża zagrożona, czyli ciąża wysokiego ryzyka. Lekarz może też wstrzemięźliwość w innych sytuacjach.

Współżycie w ciąży – przeciwwskazania:

  • ciąża mnoga
  • niewydolność szyjki macicy
  • wcześniejszy poród przed terminem.
  • krwawienie z pochwy
  • odpływanie płynu owodniowego
  • łożysko przodujące lub nisko schodzące
  • choroba przenoszona drogą płciową u któregoś z partnerów (wówczas zalecane są stosunki w prezerwatywie).

Seks w ciąży – pozycje

  • Pierwszy trymestr – seks w pierwszym trymestrze ciąży jest możliwy w dowolnych pozycjach. Na tym etapie brzuch kobiety nie utrudnia jeszcze współżycia. Na początku ciąży ciężarna może jednak nie mieć ochoty na zbliżenia. To czas, gdy jej organizm przechodzi ogromną rewolucję – wskutek tego często jest rozdrażniona, zmęczona i może cierpieć z powodu mdłości.
  • Drugi trymestr – seks w ciąży w drugim trymestrze może dawać mnóstwo satysfakcji. Na tym etapie znalezienie komfortowej pozycji do współżycia może być trudniejsze.
  • Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy ciężar ciała i duży brzuch sprawiają, że trudno znaleźć komfortową pozycję. Odpadają te, które wymagają położenia się przez kobietę na brzuchu, a te wymagające większej aktywności od kobiety mogą już być zbyt dla niej męczące. W dodatku pojawiają się obawy, czy współżycie nie zaszkodzi dziecku. Uspokajamy: seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny! Jeśli potrzebujesz fizycznej bliskości, możesz współżyć z partnerem tak często, jak oboje macie na to ochotę. Ciąża musi przebiegać jednak w sposób prawidłowy. Partnerzy muszą zachować ostrożność i unikać pewnych pozycji oraz praktyk seksualnych. Zaleca się m.in. zrezygnowanie z pozycji klasycznej, w której partner mógłby uciskać brzuch oraz piersi kobiety.

Problemy z seksem w ciąży

1. Brak ochoty na seks w ciąży

W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, część kobiet może uskarżać się na niskie libido. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. Zdarza się również, że nawet gdy po pierwszym trymestrze miną te nieprzyjemne dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Przyszłe mamy mogą również się obawiać, że przez zmiany zachodzące w ich ciałach stały się nieatrakcyjne – przez co tracą ochotę na zbliżenia.

Pamiętaj, bliskość między partnerami może zapewnić nie tylko seks. Jeśli ty lub twój partner nie czujecie się gotowi na zbliżenie i penetrację, możecie okazywać sobie czułość w inny sposób: pieszcząc się wzajemnie ustami, długo całując, masując się wzajemnie (upewnijcie się, że olejek do masażu może być stosowany przez ciężarne!) czy po prostu przytulając podczas oglądania ulubionego filmu.

Według psychologów wpływ na życie seksualne ciężarnej może mieć to, jak zareagowała na wiadomość o ciąży. Jeśli ciąża ją zaskoczyła, kobieta czuje, że oznacza to koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć może podświadomie przenieść na swojego partnera. Niektóre kobiety mają też mniejsze libido, gdy wreszcie uda im się zajść w upragnioną i długo oczekiwaną ciąży.

2. Obawa o utratę atrakcyjności w oczach partnera

Jeśli boisz się, że przestałaś pociągać swojego partnera, zastanów się, jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Czasem przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z małymi dziećmi lub jesteś pierwszą ciężarną w rodzinie. Mężczyzna może być mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi swojej partnerce lub dziecku. Warto porozmawiać o tym, co się czuje. To zwykle pomaga.

3. Bolesność piersi 

Biust ciężarnej jest powiększony i bardzo wrażliwy. Dlatego partner musi o tym pamiętać i powstrzymywać się od śmiałych pieszczot piersi. Kobieta z koli powinna jasno partnerowi dawać znać, jaki dotyk sprawia jej przyjemność, a kiedy pieszczota staje się już zbyt intensywna.

4. Seks oralny w ciąży

Podczas seksu oralnego, który w ciąży nie jest zakazany, partner powinien uważać, aby nie wdmuchać powietrza do pochwy ciężarnej. Powietrze, które pod ciśnieniem dostanie się do pochwy, może spowodować zator powietrzny (bardzo rzadkie powikłanie), który stanowi zagrożenie dla kobiety i dziecka.

5. Seks w ciąży z prezerwatywą

Przed użyciem prezerwatywy należy dokładnie przeczytać ulotkę. Prezerwatywy, które posiadają odpowiednie atesty i zostały przetestowane, są w pełni bezpieczne dla dziecka i mamy (nawet te ze środkiem plemnikobójczym). Środki plemnikobójcze nie mają żadnego wpływu na zagnieżdżony w macicy zarodek.

Jeśli przed ciążą kobiecie nie doskwierały reakcje alergiczne po użyciu danego typu prezerwatyw, w ciąży nadal można z nich korzystać. 

Zobacz także: 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA