Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

seks w ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży

Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo

Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej dozwolony. Współżycie nie grozi komplikacjami ciążowymi, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami. 

Spis treści:

Kobieta po porodzie powinna kochać się w bezpiecznych pozycjach - radzi seksuolog [WIDEO]

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Niektórzy przyszli rodzice rezygnują z seksu w ciąży, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę. A to błąd! Penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Macica jest też szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.

Seks w ciąży – do kiedy?

W zdrowej ciąży można można podejmować współżycie aż do porodu. Stosunek w zaawansowanej ciąży nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku.

Ostrożność jest zalecana, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Zrezygnować ze współżycia trzeba od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczowa jest rozmowa z lekarzem i jego opinia na ten temat

Seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął. W spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Szyjka macicy staje się wrażliwa na znajdujące się w nasieniu hormony, dopiero gdy minie 38.-39. tydzień ciąży.

Przeciwwskazania do współżycia w ciąży

Głównym przeciwwskazaniem do uprawiania seksu jest ciąża zagrożona, czyli ciąża wysokiego ryzyka. Lekarz może też wstrzemięźliwość w innych sytuacjach.

Współżycie w ciąży – przeciwwskazania:

  • ciąża mnoga
  • niewydolność szyjki macicy
  • wcześniejszy poród przed terminem.
  • krwawienie z pochwy
  • odpływanie płynu owodniowego
  • łożysko przodujące lub nisko schodzące
  • choroba przenoszona drogą płciową u któregoś z partnerów (wówczas zalecane są stosunki w prezerwatywie).

Seks w ciąży – pozycje

  • Pierwszy trymestr – seks w pierwszym trymestrze ciąży jest możliwy w dowolnych pozycjach. Na tym etapie brzuch kobiety nie utrudnia jeszcze współżycia. Na początku ciąży ciężarna może jednak nie mieć ochoty na zbliżenia. To czas, gdy jej organizm przechodzi ogromną rewolucję – wskutek tego często jest rozdrażniona, zmęczona i może cierpieć z powodu mdłości.
  • Drugi trymestr – seks w ciąży w drugim trymestrze może dawać mnóstwo satysfakcji. Na tym etapie znalezienie komfortowej pozycji do współżycia może być trudniejsze.
  • Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy ciężar ciała i duży brzuch sprawiają, że trudno znaleźć komfortową pozycję. Odpadają te, które wymagają położenia się przez kobietę na brzuchu, a te wymagające większej aktywności od kobiety mogą już być zbyt dla niej męczące. W dodatku pojawiają się obawy, czy współżycie nie zaszkodzi dziecku. Uspokajamy: seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny! Jeśli potrzebujesz fizycznej bliskości, możesz współżyć z partnerem tak często, jak oboje macie na to ochotę. Ciąża musi przebiegać jednak w sposób prawidłowy. Partnerzy muszą zachować ostrożność i unikać pewnych pozycji oraz praktyk seksualnych. Zaleca się m.in. zrezygnowanie z pozycji klasycznej, w której partner mógłby uciskać brzuch oraz piersi kobiety.

Problemy z seksem w ciąży

1. Brak ochoty na seks w ciąży

W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, część kobiet może uskarżać się na niskie libido. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. Zdarza się również, że nawet gdy po pierwszym trymestrze miną te nieprzyjemne dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Przyszłe mamy mogą również się obawiać, że przez zmiany zachodzące w ich ciałach stały się nieatrakcyjne – przez co tracą ochotę na zbliżenia.

Pamiętaj, bliskość między partnerami może zapewnić nie tylko seks. Jeśli ty lub twój partner nie czujecie się gotowi na zbliżenie i penetrację, możecie okazywać sobie czułość w inny sposób: pieszcząc się wzajemnie ustami, długo całując, masując się wzajemnie (upewnijcie się, że olejek do masażu może być stosowany przez ciężarne!) czy po prostu przytulając podczas oglądania ulubionego filmu.

Według psychologów wpływ na życie seksualne ciężarnej może mieć to, jak zareagowała na wiadomość o ciąży. Jeśli ciąża ją zaskoczyła, kobieta czuje, że oznacza to koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć może podświadomie przenieść na swojego partnera. Niektóre kobiety mają też mniejsze libido, gdy wreszcie uda im się zajść w upragnioną i długo oczekiwaną ciąży.

2. Obawa o utratę atrakcyjności w oczach partnera

Jeśli boisz się, że przestałaś pociągać swojego partnera, zastanów się, jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Czasem przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z małymi dziećmi lub jesteś pierwszą ciężarną w rodzinie. Mężczyzna może być mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi swojej partnerce lub dziecku. Warto porozmawiać o tym, co się czuje. To zwykle pomaga.

3. Bolesność piersi 

Biust ciężarnej jest powiększony i bardzo wrażliwy. Dlatego partner musi o tym pamiętać i powstrzymywać się od śmiałych pieszczot piersi. Kobieta z koli powinna jasno partnerowi dawać znać, jaki dotyk sprawia jej przyjemność, a kiedy pieszczota staje się już zbyt intensywna.

4. Seks oralny w ciąży

Podczas seksu oralnego, który w ciąży nie jest zakazany, partner powinien uważać, aby nie wdmuchać powietrza do pochwy ciężarnej. Powietrze, które pod ciśnieniem dostanie się do pochwy, może spowodować zator powietrzny (bardzo rzadkie powikłanie), który stanowi zagrożenie dla kobiety i dziecka.

5. Seks w ciąży z prezerwatywą

Przed użyciem prezerwatywy należy dokładnie przeczytać ulotkę. Prezerwatywy, które posiadają odpowiednie atesty i zostały przetestowane, są w pełni bezpieczne dla dziecka i mamy (nawet te ze środkiem plemnikobójczym). Środki plemnikobójcze nie mają żadnego wpływu na zagnieżdżony w macicy zarodek.

Jeśli przed ciążą kobiecie nie doskwierały reakcje alergiczne po użyciu danego typu prezerwatyw, w ciąży nadal można z nich korzystać. 

Zobacz także: 

Seks w ciąży
9 zasad sztuki kochania w ciąży
Podczas ciąży miłość może być naprawdę wyjątkowa. Nie rezygnujcie z seksu, a przynajmniej z wzajemnej czułości. Bliskość i miłość możecie okazywać sobie na mnóstwo sposobów.

Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Oto ważne fakty na temat seksu w ciąży. 1. Nie zrobicie dziecku krzywdy. Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa , trwające nawet do 30 minut po stosunku. 2. Nie przestałaś być dla męża atrakcyjna. Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga. 3. Masz prawo nie mieć ochoty na seks. Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić? Jak...

tata, mama, ciąża, brzuszek, tulić
Seks w ciąży
Seks przyszłej mamy i taty – kiedy i jak się kochać?
Jak się kochać w ciąży? Seks, gdy dziecko jest w drodze, budzi wiele wątpliwości i pytań. Wasze dziecko jeszcze na dobre nie zamieszkało w waszej sypialni, a już wpływa na erotyczne relacje? Niepotrzebnie – nie musi być przeszkodą w miłosnych uniesieniach.

Początek ciąży może być początkiem zmiany nastawienia do seksu. Jedni przyszli rodzice intensywniej odkrywają jego uroki, a u innych par temperatura uczuć spada. Próbujemy wyjaśnić, jak zmienia się seks, gdy pojawia się ciąża.   Czy seks nie zaszkodzi dziecku? Ten lęk może pojawić się u obu stron, ale czasem silniejszy bywa u mężczyzny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto o to wprost zapytać swojego lekarza. Dziecku na pewno nic się nie stanie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np.: zagrażającego poronienia , porodu przed terminem odklejania się łożyska   Ale mnie seks nie interesuje... Mdłości, senność, złe samopoczucie mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Niechęć do seksu pojawia się głównie na początku ciąży. To skutek burzy hormonalnej. Najlepiej ten czas przeczekać. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić – brak ochoty na seks minie. Często kobiety odkrywają wtedy, że seks staje się ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność często rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie nowej równowagi i poprawę życia erotycznego.       W ciąży organizm nie zawsze sprzyja miłości Kiedy spodziewasz się dziecka, twoje ciało szykuje ci sporo niespodzianek. Libido słabnie za sprawą hormonu ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Już kilka dni po zapłodnieniu poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta i przez najbliższe trzy miesiące utrzymuje się na wysokim poziomie....

brzuszek, dłonie, ciąża
Seks w ciąży
Seks w czasie ciąży – lęki przyszłych mam
Seks w ciąży jest inny. Jedne pary za nim wprost przepadają, inne go raczej unikają. Masz wątpliwości, czy wy postępujecie właściwie? Odpowiadamy na większość pytań, które chciałabyś zadać.

Co maleństwo czuje, kiedy się kochamy? Czy nie zrobimy mu krzywdy? Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki. Nie zrobicie mu krzywdy! Macica od strony szyjki jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować zupełnie niegroźne skurcze, trwające nawet do 30 minut po stosunku.   Boję się, że w ciąży przestałam być dla męża atrakcyjna... Co robić? Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może wasz seks w ciąży jest mniej spontaniczny, bo mąż podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie.   Dlaczego nie mam w ciąży ochoty na seks? Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swoje rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj