Facet, który przeżywa ciążę razem ze swoją partnerką musi wiedzieć, że gdy ona, mama jego dziecka, jest spokojna, spokojne jest też maleństwo rosnące w jej brzuchu. A wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga! Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Zatem dbając teraz o swoją kobietę, dbasz także o dziecko! To ogromnie ważne, także ze względu na ciebie. Choć wszyscy mówią: „Wkrótce zostaniesz ojcem”, tak naprawdę już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu tworzy się więź między tobą a maluchem i między tobą a twoją ukochaną. Ba, tylko jak dbać o dobry humor kogoś, kto sam nie wie, czego chce.

Reklama

Co musi wiedzieć facet, który opiekuje się kobietą w ciąży?

Nie działaj po omacku – dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży. Nawet irracjonalne zachowania partnerki nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony. Zaczyna szlochać na widok niemowlęcych kapciuszków? Jest roztargniona jak wynalazca? Bez końca przemeblowuje mieszkanie? To normalne! Jako rozumiejący, co się dzieje facet, będziesz mógł odpowiednio reagować. Wiedza wiedzą, ale jeszcze ważniejsza jest empatia. Postaraj się wczuć w jej sytuację, dzięki temu łatwiej ci będzie uniknąć błędów, np. nietrafionych propozycji na wieczór. Wyobraź sobie na przykład, że masz pęcherz wielkości orzecha, piłkę lekarską za pazuchą, a za sobą kilka zarwanych nocy (tak pod koniec ciąży czuje się przyszła mama). Zobacz, jak jeszcze pod wpływem hormonów może zachowywać się przyszła mama.

Zobacz także

Co wprawi w dobry humor kobietę w ciąży?

Najważniejsze jest to, żebyś po prostu przy niej był. Nie każ jej zgadywać, czy ją kochasz. Okazuj to. Rozmawiaj z nią, wspieraj, trochę porozpieszczaj. Potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. Nie musisz czytać w myślach, by odgadnąć jej życzenia. Wystarczy, że zapytasz. Skorzystaj też z naszej ściągi dla faceta w ciąży.

Czy kobieta w ciąży lubi niespodzianki?

Drobne - tak, staraj się jednak nie zaskakiwać jej zbyt mocno. Wiadomość typu: „Kochanie, zarezerwowałem pensjonat nad morzem” może teraz zdenerwować, zamiast ucieszyć.

Jak jej mogę pomóc?

Pamiętaj, że rozdrażnieniu sprzyja zmęczenie. Twoja partnerka miała na setkę lepszy czas niż ty? Nieważne, teraz potrzebuje więcej spokoju, a jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, nawet na początku ciąży. Choć brzuch kobiety jest jeszcze zupełnie płaski, zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają ogromną ilość energii. Z kolei pod koniec ciąży zwykłe wejście po schodach może być problemem. Staraj się więc teraz przejąć jak najwięcej domowych obowiązków.

Czy muszę spełniać dziwne zachcianki?

Po latach oboje będziecie się zaśmiewać, wspominając, jak w środku nocy szukałeś dla niej sezamków albo kalafiora. Poza tym co w tym złego?

Jak reagować​ na skrajne emocje?

Bądź cierpliwy. Drażliwość i popadanie z euforii w przygnębienie i na odwrót nie są w ciąży niczym nadzwyczajnym. I nie denerwuj się, gdy żona sama nie wie, czego chce – niezdecydowanie to typowy objaw ciąży.

Jak podejść do sprawy seksu?

Wielu kobietom seks w czasie ciąży sprawia większą przyjemność niż kiedykolwiek wcześniej. Ale nie wszystkim. Jeśli nawet twoja partnerka nie ma ochoty na „coś więcej”, na pewno będzie szczęśliwa, gdy ją po prostu przytulisz.

Czytej też: Co seksuolog sądzi o seksie w ciąży?

Jak traktować dziecko w brzuchu?

Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu (jeśli trzeba, zapisz się do szkoły rodzenia), podglądaj podczas badań USG. Gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, nie zbywaj jej, mówiąc, że macie na to mnóstwo czasu. Ona wcale nie chce podejmować decyzji już teraz. Potrzebuje o tym rozmawiać. To przecież może być całkiem miłe.

Czytaj też: Co lubi dziecko w brzuchu - sprawdź, a się zdziwisz!
Tekst: Beata Turska

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama