jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Te sposoby zwiększą aktywność płodu!

Zanim pobudzisz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu, ono już zdobywa ważne umiejętności, które przydadzą mu się po narodzinach. Uczy się ssać, zaczyna słyszeć, widzieć i jest niezwykle aktywne ruchowo. Zobacz, w jaki sposób można wspierać jego rozwój!

  Dziecko w brzuchu mamy jeszcze do niedawna nie stanowiło zainteresowania badaczy. Nikt nie skupiał się na jego rozwoju. Na szczęście dziś dzięki nowoczesnej diagnostyce prenatalnej wiemy, czego potrzebuje płód i jakie umiejętności osiąga jeszcze przed narodzinami. Sprawdź, jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu i czego się uczy, jeszcze zanim je poczujesz.

USG w ciąży

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

Natura tak to mądrze urządziła, że dziecko w łonie mamy już może się bawić. Grzechotka czy grająca karuzela nad niemowlęcym łóżeczkiem nie będą pierwszymi zabawkami dziecka – mama też może się z nim bawić i tym samym pobudzić ruchy maleństwa! Jak to zrobić? Oto sprawdzone sposoby!

  • Pukaj w brzuch – gdy poczujesz kopnięcie, odpowiedz dziecku pukaniem. Gdy twoje dziecko poczuje to pierwszy raz, może na chwilę znieruchomieć. Ale po chwili zapewne „odkopnie” ci nóżką! Gdy poklepiesz brzuch w innym miejscu, ono znów spróbuje „odpowiedzieć” po swojemu. 
  • Mów do dziecka – tak, jakby było cały czas obok ciebie. Możesz mu czytać (także bajki), szczególnie w ostatnim trymestrze. Myślisz, że płód nic nie zrozumie? To nie do końca prawda. Dziecko w brzuchu wyczuwa twoje emocje. Gdy mówisz do niego, odprężasz się, relaksujesz, uspokajasz, wyciszasz, a ono razem z tobą. Zapamiętuje też charakterystyczne cechy języka, jego rytm. To dlatego po urodzeniu dzieci potrafią odróżniać język ojczysty od obcego. Dla wzmocnienia efektu możesz też jednocześnie dotykać i delikatne masować brzuch (ale nie rób tego, jeśli jesteś w ciąży zagrożonej). Jeśli do tej pory nie czułaś obecności maluszka, być może wkrótce poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu!
  • Zmień pozycję –  najlepiej połóż się na lewym boku. Kiedy kobieta odpoczywa, ustaje przyjemne kołysanie, które pobudza dziecko do snu.
  • Włącz muzykę – możesz mu także puścić skoczną, energiczną muzykę. Najlepiej zrób to, przykładając słuchawki do brzucha.
  • Śmiej się – śmiech poprawia krążenie krwi, dotlenia. Podczas badań USG zaobserwowano, że kiedy mama zaczyna się śmiać, dziecko w brzuchu podskakuje jak na trampolinie. 
  • Jedz słodycze – wzrost stężenia glukozy we krwi sprawie, że płód podejmie aktywność. Oczywiście warto sięgać po słodkie przekąski z umiarem, a najlepiej wybierać te w pełni naturalne, np. zdrowe batoniki na bazie daktyli i płatków owsianych, lub dobrej jakości czekoladę (ale tylko kilka kostek!).
Lista przyjemności, którymi możesz obdarzać dziecko w brzuchu, jest dość długa. Najwięcej szczęścia daje jednak twoja miłość. Dziecko w twoim łonie jest w stanie wyczuć (na podstawie twoich reakcji, nastrojów, tonu głosu), czy jest oczekiwane i kochane. Co ciekawe, ruchy dziecka przed porodem mogą pobudzić też te mniej przyjemne bodźce (np. wypicie szklanki zimnej wody czy świecenie latarką w brzuch z bliskiej odległości).

Czego nie lubi dziecko w brzuchu?

Są sytuacje, które denerwują dziecko w brzuchu lub je męczą. Niektóre mogą źle wpływać na jego rozwój. Co szkodzi płodowi:

  • Stres mamy – dziecko w brzuchu odczuwa twoje zdenerwowanie. Gdy jesteś zestresowana, otrzymuje mniej tlenu. Długotrwały stres w ciąży powoduje wyrzut adrenaliny do krwi. Dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i mięśni macicy, czego skutkiem może być niedotlenienie dziecka.
  • Picie alkoholu w ciąży – w ciąży nie można pić wina, piwa, ani innych słabych trunków, ponieważ alkohol przenika przez łożysko. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!
  • Palenie papierosów – dym papierosowy nie tylko wnika do płuc mamy, ale również przenika przez łożysko i dociera do płodu. Jak bardzo jest szkodliwy, wiadomo od dawna. Zawiera m.in. substancje rakotwórcze. Warto podkreślić, że szkodzi nie tylko palenie papierosów, ale też narażenie ciężarnej na kontakt z dymem, czyli tzw. bierne palenie. Ciężarna powinna również unikać dymu z e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu.
  • Niektóre substancje w składzie lekarstw – właśnie dlatego tak ważne jest ostrożne dobieranie medykamentów. Zanim cokolwiek przyjmiesz, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Co umie dziecko w brzuchu?

Wiesz już, w jaki sposób pobudzić ruchy dziecka, a także jakie zachowania mogą zaszkodzić płodowi (i na pewno nie sprawią, że zacznie radośnie się wiercić i kopać!). Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakich fascynujących umiejętności nabywa maluch w czasie, kiedy jest w twoim łonie?

Dziecko w brzuchu słyszy

Wbrew pozorom w brzuchu mamy, nie jest cicho. Pełno tam różnych dźwięków. Dzięki temu zmysł słuchu płodu cały czas jest stymulowany. Dziecko w brzuchu słyszy od 20. tygodnia życia płodowego. Płód słyszy między innymi bicie serca mamy, szum krążącej po ciele krwi, jej oddech. Te powtarzalne miarowe odgłosy działają na dziecko uspokajająco. Płód je zapamiętuje. Uważa się, że to jeden z powodów, dla których po urodzeniu dziecku lubi być przytulone do mamy – wtedy może słyszeć bicie jej serca.

Płód rozpoznaje głos mamy

Do dziecka w brzuchu docierają też odgłosy z zewnątrz. Są przytłumione przez wody płodowe, ale dziecko jest w stanie się ich nauczyć i rozpoznać po narodzinach. Dzieje się tak z głosem mamy, co potwierdzają liczne badania. Dziecko słyszy go, od kiedy zaczyna funkcjonować jego zmysł słuchu. Woli, gdy ton matczynego głosu jest ciepły, spokojny. Gdy mówisz lub śpiewasz, dziecko staje się aktywne.

Do dziecka w brzuchu docierają też głosy innych ludzi. Dziecko rejestruje twoje rozmowy od 6. miesiąca życia płodowego. Nie rozumie, czego dotyczą, ale wyczuwa towarzyszący im nastrój. Dowiedziono, że noworodki pamiętają głos swojego taty, jeśli często rozmawiał z mamą lub próbował przemawiać do brzucha.

Dziecko w brzuchu bawi się rączkami

Zmysł dotyku rozwija się już od 7.-8. tygodnia życia płodowego. Dziecko dotyka rączkami swoją twarz. Bawi się paluszkami, np. wkłada kciuk do buzi i próbuje go ssać (tak przygotowuje się do ssania piersi po narodzinach). Próbuje chwytać pępowinę i robi to z powodzeniem, a potem ją zaciska.

Płód reaguje na muzykę

Kiedy mama słucha muzyki, słyszy ją również dziecko w brzuchu. Nie musisz słuchać klasyki, już dawno obalono teorię o zbawiennym wpływie utworów Mozarta na rozwój płodu. Wybieraj utwory, które lubisz – gdy będziesz zrelaksowana, odpręży się również twoje dziecko w brzuchu. A może nawet nieco potańczy?

Reaguje na smaki i zapachy

Płód od połowy ciąży ma wykształcone kubki smakowe. Możliwość ćwiczenia zmysłu smaku dają dziecku wody płodowe, które maluch połyka. Są przesiąknięte aromatem tego, co je mama. Mówi się, że już na tym etapie życia dziecko uczy się akceptować wyraziste smaki, np. czosnku, cebuli, cytryny. Jeśli dieta mamy jest urozmaicona, pełna aromatycznych przypraw, jest mniejsza szansa, że dziecko będzie wybrednym niejadkiem. Zmysł powonienia u dziecka w brzuchu również jest rozwinięty. Wody płodowe mają swój charakterystyczny zapach, który dziecko zapamiętuje i odnajduje po narodzinach na ciele mamy. W ten sam sposób pachną jej sutki, do których dziecko próbuje dotrzeć w pierwszych minutach po porodzie.

 

Zobacz także:

Wygląd i samopoczucie
To, czego słuchasz w ciąży, słyszy również twoje dziecko!
Nieważne, czy w ciąży słuchasz jazzu, rocka, bluesa. Ulubiona muzyka pomoże ci się zrelaksować, wyciszyć, a dziecku ułatwi np. naukę mówienia. Tak - nawet już na etapie życia płodowego.

Zastanawiasz się, jakiej muzyki słuchać w ciąży? Nie ma jednej zasadniczej reguły. Decyduje o tym twój gust i preferencje. Jeśli do tej pory nudziła cię muzyka poważna , nie zmuszaj się do jej słuchania. Wybierz to, co lubisz, oczywiście z wyłączeniem ostrych, gwałtownych, głośnych dźwięków, twardego rocka czy techno. Może to być np. jazz, blues, country. Takich utworów możesz słuchać zarówno w porze odpoczynku, jak i wtedy, gdy gotujesz, sprzątasz czy gimnastykujesz się. Pamiętaj jednak, że muzykę słyszy również twoje dziecko. Naukowcy twierdzą, że płód już od szóstego miesiąca życia w łonie mamy odbiera dźwięki, które docierają do niego przez powłoki brzuszne. Słyszy też muzykę. Już wówczas można zaobserwować, co lubi – zmienia się wówczas rytm bicia jego serca, a dziecko się uspokaja. Gdy melodie go denerwują, gwałtownie kopie , jak gdyby domagając się wyłączenia radia. Zazwyczaj preferuje spokojne i melodyjne utwory. Polecamy: Czy muzyka rzeczywiście poprawia nastrój? Czy muzyka w ciąży wpływa na inteligencję dziecka? Wszystkim przyszłym mamom zaleca się słuchanie muzyki Haendla, Vivaldiego, Haydna, Mozarta. Udowodniono, że słuchanie tej muzyki uspokaja, wspomaga przemianę materii, reguluje procesy oddychania. Muzyka relaksacyjna i uspokajająca może wpłynąć na obniżenie ciśnienia , co jest bardzo ważne dla wielu kobiet w ciąży. Z badań amerykańskich i japońskich naukowców wynika, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na inteligencję dziecka. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy, języków obcych, matematyki i logicznego myślenia. Czytaj też: Trening relaksacyjny dla ciężarnych   Czy dziecko pamięta to, czego mama słuchała w ciąży? Najnowsze badania dowiodły, że ulubioną melodię swojej mamy dziecko zapamiętuje już od dwudziestego tygodnia ciąży. Do badania wykorzystano muzykę...

kobieta, mama, ciąża, maskotka, uśmiech
Wygląd i samopoczucie
Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu
Czy można opiekować się maluszkiem, który jest jeszcze w brzuszku. Oczywiście, co więcej – to nie tylko proste, ale i bardzo przyjemne.

1. Ćwicz i spaceruj To poprawi humor nie tylko tobie, ale i dziecku w brzuchu . Po około 20 minutach twój organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia, które z krwią dostają się do mózgu. Pamiętaj jednak: ciąża „nie lubi” wstrząsów. Zapomnij o dynamicznych podskokach – spaceruj marszowym krokiem lub pływaj. Ćwiczenia z piłką w pierwszym trymestrze ciąży   2. Pamiętaj o drzemce Intensywny dzień w pracy może się teraz okazać zbyt dużym wysiłkiem. Twój organizm pracuje przecież na wysokich obrotach. Dlatego po powrocie do domu zafunduj sobie krótką, najlepiej półgodzinną drzemkę. Maluchowi też należy się odpoczynek!   3. Płacz, jeśli masz ochotę W jednej chwili jesteś szczęśliwa, w drugiej zalewasz się łzami. Nie martw się – jesteś usprawiedliwiona, bo u kobiet w ciąży to naturalne. Wypłakując się, uwalniasz się od stresu – to doskonale poprawia samopoczucie dziecka .   4. Jedz czekoladę Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Helsinkach nawet kawałek czekolady zjedzony przez przyszłą mamę sprawia, że malec czuje się błogo. Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży codziennie jadły czekoladę, po narodzinach były aktywniejsze i miały pozytywne nastawienie do świata. Prawdopodobnie zawarte w tych słodyczach związki chemiczne poprawiające nastrój (podwyższają poziom serotoniny) przenikają przez łożysko do dziecka. Czekolada to poza tym bogate źródło magnezu, żelaza, wapnia i witaminy B3. Może więc dasz się skusić na mały kawałek? Czytaj też: 10 produktów zakazanych w ciąży   5. Zjedz omlet ze szpinakiem Jajka zawierają składnik, który jest istotny dla rozwoju dziecka – cholinę. Wspomaga ona rozwój układu nerwowego . Szpinak natomiast zawiera witaminy A i C, a także magnez, wapno, potas i kwas foliowy, który jest niezbędny do rozwoju i...

mama, tata, ciąża, usg, zdjęcie
Wygląd i samopoczucie
Co lubi twoje dziecko w brzuchu - wiemy, jak je rozśmieszyć!
Dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi i czeka na sygnały od świata. Sprawdź, jak możesz je rozweselić i... nawiązać pierwszy kontakt.

Jeszcze do niedawna uważano, że dziecko, będąc w łonie mamy, niczego nie odczuwa. Dziś dzięki rozwojowi diagnostyki i psychologii prenatalnej wiemy, że dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi. Dziecko chętnie słucha W brzuchu wcale nie panuje cisza! I bardzo dobrze, bo dzięki temu zmysł słuchu dziecka jest przez cały czas stymulowany. I to już mniej więcej od 20. tygodnia ciąży , kiedy ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch, budzi się do życia. Co słyszy dziecko? Przede wszystkim przeróżne dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, oddech matki... Słyszy też dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe. Zobacz kalendarz twojej ciąży tydzień po tygodniu. Jakie odgłosy sprawiają dziecku radość Dziecko lubi bicie serca mamy. Jego rytm jest stały, uspokaja. Dziecko bardzo dobrze go zna. To jeden z powodów, dlaczego po urodzeniu tak lubi być przytulone do ciebie. Dziecko słyszy głos mamy. Brzmi on dla dziecka inaczej niż wszystkie inne dźwięki. Maluch słyszy go już od pierwszego momentu, od kiedy tylko zaczyna funkcjonować zmysł słuchu. Maleństwo uwielbia, gdy zwracasz się bezpośrednio do niego, kiedy ton twojego głosu staje się ciepły, wyjątkowo miły. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewaniu, możesz być pewna, że maluch za nim przepada. Dziecko czuje, kiedy mówisz tylko do niego lub jedynie jemu śpiewasz. Staje się wtedy bardziej aktywne ruchowo – fikanie i kopnięcia to jego ciche odpowiedzi. Badania potwierdzają, że już noworodki doskonale rozpoznają i odróżniają od innych słowa swojej mamy. Do dziecka docierają także głosy innych ludzi. Już od 6. miesiąca ciąży dziecko słyszy, jak ktoś rozmawia z mamą. Nie rozumie oczywiście słów, doskonale jednak rozróżnia ton głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz