Co lubi twoje dziecko w brzuchu - wiemy, jak je rozśmieszyć!
Dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi i czeka na sygnały od świata. Sprawdź, jak możesz je rozweselić i... nawiązać pierwszy kontakt.
- Katarzyna Pinkosz
Jeszcze do niedawna uważano, że dziecko, będąc w łonie mamy, niczego nie odczuwa. Dziś dzięki rozwojowi diagnostyki i psychologii prenatalnej wiemy, że dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi.
Dziecko chętnie słucha
W brzuchu wcale nie panuje cisza! I bardzo dobrze, bo dzięki temu zmysł słuchu dziecka jest przez cały czas stymulowany. I to już mniej więcej od 20. tygodnia ciąży, kiedy ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch, budzi się do życia. Co słyszy dziecko? Przede wszystkim przeróżne dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, oddech matki... Słyszy też dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe.
Zobacz kalendarz twojej ciąży tydzień po tygodniu.
Jakie odgłosy sprawiają dziecku radość
Dziecko lubi bicie serca mamy. Jego rytm jest stały, uspokaja. Dziecko bardzo dobrze go zna. To jeden z powodów, dlaczego po urodzeniu tak lubi być przytulone do ciebie.
Dziecko słyszy głos mamy. Brzmi on dla dziecka inaczej niż wszystkie inne dźwięki. Maluch słyszy go już od pierwszego momentu, od kiedy tylko zaczyna funkcjonować zmysł słuchu. Maleństwo uwielbia, gdy zwracasz się bezpośrednio do niego, kiedy ton twojego głosu staje się ciepły, wyjątkowo miły. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewaniu, możesz być pewna, że maluch za nim przepada. Dziecko czuje, kiedy mówisz tylko do niego lub jedynie jemu śpiewasz. Staje się wtedy bardziej aktywne ruchowo – fikanie i kopnięcia to jego ciche odpowiedzi. Badania potwierdzają, że już noworodki doskonale rozpoznają i odróżniają od innych słowa swojej mamy.
Do dziecka docierają także głosy innych ludzi. Już od 6. miesiąca ciąży dziecko słyszy, jak ktoś rozmawia z mamą. Nie rozumie oczywiście słów, doskonale jednak rozróżnia ton głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z dzieckiem, także i jego głos rozpozna ono po urodzeniu.
Dziecko słyszy muzykę. Kiedy słucha jej ktoś w pomieszczeniu, w którym znajduje się kobieta, słyszy ją też jej dziecko. Lubi melodie spokojne, relaksujące. Czuje, że w tym momencie odprężasz się; ono robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta – badania naukowe dowiodły, że ma to znakomity wpływ na kształtowanie się mózgu dziecka. Jeśli jednak nie przepadasz za klasyką, nie zmuszaj się do jej słuchania. Lepiej włącz płytę, którą lubisz. Gdy mama jest zrelaksowana, odpręży się również jej dziecko.
Niesamowite zdjęcia z brzucha mamy - zobacz śmieszne miny dzieci!
[CMS_PAGE_BREAK]
Dziecko uwielbia ruch
Nie wiadomo, kiedy to się zaczyna. Naukowcy twierdzą, że już 7,5-tygodniowy zarodek (ma wtedy 2,5 centymetra długości, czyli tyle, co ziarnko fasoli) wykonuje pierwsze ruchy. A 9-tygodniowemu dziecku aktywność zajmuje kilka minut dziennie! Kobieta jednak zacznie odczuwać jego ruchy dopiero między 16. a 20. tygodniem ciąży, kiedy staną się silniejsze. Zdrowe dziecko jest dzieckiem aktywnym. Mama do 32. tygodnia ciąży może odczuwać około 90 jego ruchów w ciągu 12 godzin oraz około 50 w terminie porodu. Ta różnica wynika ze zmiany charakteru tych ruchów z nieokreślonych „kopnięć” na ruchy obrotowe i „zwijanie się” maleństwa.
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu - nie daj się zaskoczyć.
Jeśli więc chcesz mieć pewność, że dziecko w twoim łonie czuje się dobrze, licz jego ruchy. Takie testy jego stanu są szczególnie wskazane, gdy lekarz z powodów medycznych kontroluje tempo tego, jak rośnie; masz wrażenie, że słabiej odczuwasz jego ruchy; ciąża trwa powyżej 10 dni po spodziewanym terminie porodu. Osłabienie ruchów to powód, by zgłosić się do lekarza, który wykluczy stan zagrożenia dziecka.
Jak liczyć ruchy dziecka i kiedy skontaktować się z lekarzem?
- Licz ruchy dziecka przynajmniej raz dziennie, w miarę możliwości o tej samej porze.
- Licz tylko wyraźne ruchy (kopnięcia i obroty). Aby perystaltyka jelit nie fałszowała ilości ruchów płodu, liczenie rozpocznij około 2 godzin po posiłku.
- Licząc ruchy, leż na lewym boku (to lepsze dla układu krążenia).
- Zapisz sobie godzinę rozpoczęcia liczenia.
- Powinnaś odczuwać ok. 10 ruchów w ciągu 50-60 minut, ale pamiętaj dziecko też śpi. Fazy jego bezruchu (fazy snu) trwające 15-40 min występują na przemian z fazami czuwania.
Co powinno wzbudzić niepokój u przyszłej mamy?
- Kiedy ruchy dziecka stają się nienaturalnie częste i gwałtowne – zgłoś się do lekarza prowadzącego twoją ciążę.
- Kiedy nie czujesz 10 ruchów podczas godziny – to także powód, by odwiedzić lekarza.
- Kiedy nie czujesz ruchów od 12 godzin – zgłoś się natychmiast do lekarza prowadzącego, a jeżeli on jest niedostępny – pojedź do najbliższego szpitala.
Jak często mama powinna czuć ruchy dziecka - tłumaczy ginekolog:
[CMS_PAGE_BREAK]
Dziecko w brzuchu chce się bawić
Grzechotka i karuzelka zawieszona nad niemowlęcym łóżeczkiem wcale nie będą pierwszymi zabawkami dziecka. Natura tak to mądrze urządziła, by maleństwo, już będąc w łonie mamy, mogło się bawić np. pępowiną. Ale to nie wszystko. Możecie bawić się... razem.
Gdy poczujesz kopnięcie dziecka, odpowiedz mu lekkim pukaniem w brzuch. Pierwszy raz dziecko może na chwilę znieruchomieć, ale już po chwili kopnie nóżką. Gdy poklepiesz brzuch w innym miejscu, ono też spróbuje ci „odpowiedzieć”.
Mów do dziecka tak, jakby było cały czas tuż obok ciebie. Bajki możesz opowiadać w czasie całej ciąży, ale szczególnie w ostatnim trymestrze. Myślisz, że maleństwo jeszcze nic nie rozumie? To nie do końca prawda. Gdy opowiadasz mu bajkę, szczególnie z nim w roli głównej, odprężasz się, relaksujesz i cieszysz dzieckiem. A ono świetnie to wyczuwa! Zapamiętuje też charakterystyczne cechy języka, rytm. To dlatego po urodzeniu dzieci potrafią odróżniać język ojczysty od obcego.
Gdy czujesz, że dziecko nie śpi, zbliż głowę do brzucha i zagadaj do niego. Poczekaj na lekkie kopnięcie. Wtedy znów coś powiedz do niego. W ten sposób może też bawić się z dzieckiem starszy brat lub siostra.
Lista drobnych przyjemności, które spotykają nienarodzone dziecko jest całkiem długa. Najwięcej szczęścia daje mu jednak miłość mamy. Dziecko wyczuwa emocje i uczucia, jakimi je obdarzasz. Doskonale wie, czy jest na tym świecie oczekiwane, chciane, kochane.
Chłopiec czy dziewczynka? - sprawdź 6 sposobów na poznanie płci dziecka.
Czego unikać w ciąży
Są też sytuacje, które dziecko denerwują, męczą, przerażają, czy nawet takie, które źle wpływają na jego rozwój.
Zdecydowanie nie wolno ci narażać dziecka na kontakt z dymem papierosowym. Jest w nim ponad 4 tys. szkodliwych składników, w tym 40 rakotwórczych! Pamiętaj, że „bierne palenie” jest dla Was równie szkodliwe.
Nie pij też alkoholu. Dla ciężarnych mam nie ma bezpiecznej dawki. Alkohol, który pijesz, przenika przez łożysko. Czy wyobrażasz sobie, by podać bodaj kroplę noworodkowi?
Twoje dziecko nie chce też, byś... się denerwowała. Długotrwały stres powoduje wyrzut adrenaliny do krwi, skurcz naczyń krwionośnych i mięśni macicy. Dziecko dostaje mniej tlenu, a poza tym przecież czuje twoje emocje.
Konsultacja: dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka