
Spis treści:
- 20 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 20 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?
- Jak rozwija się dziecko w 20 tygodniu ciąży?
- 20 tydzień ciąży – USG połówkowe
- 20 tydzień ciąży – ruchy dziecka
- 20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
- Brzuch w 20 tygodniu ciąży
- 20 tydzień ciąży bliźniaczej
20 tydzień ciąży – który to miesiąc?
20 tydzień ciąży to dokładnie półmetek twojego oczekiwania na dziecko, 5 miesiąc i środek drugiego trymestru ciąży. Połowa ciąży za tobą! Z pewnością twój brzuch już się powiększył i ciąża jest zauważalna. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni. Tymczasem już za kilka dni czeka cię USG połówkowe, potwierdzenie płci dziecka i pierwsze mocne kopniaki. Przygotuj się na mnóstwo pozytywnych emocji!
20 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?
W 20 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już całkiem spore: od czubka głowy do pośladków mierzy około 16 cm, a jego waga osiągnęła 280 g. Maluszek jest mniej więcej wielkości małego melona kantalupa.
Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?
W 20 tygodniu ciąży dziecko znowu bardzo zyskuje na urodzie – maluch jest z każdym dniem ładniejszy i coraz bardziej przypomina noworodka, którego przytulisz po porodzie. Dziecko ma już włosy na główce i dobrze wykształcone ręce i nogi.
Możesz obejrzeć zdjęcia płodu w 20 tygodniu ciąży. Dowiesz się, jak wygląda rozwój płodu tydzień po tygodniu.
Jak rozwija się dziecko w 20 tygodniu ciąży?
20 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i dużej aktywności dziecka. U maluszka właśnie teraz rozwijają się zęby. Dziecko może już reagować na bodźce zewnętrzne (hałasy), ale nie martw się, jeśli nie rusza się często. Poza tym:
- Jeśli nosisz pod sercem córkę, to w 20 tygodniu ciąży ma ona już w pełni ukształtowaną macicę, a w jej jajnikach znajdują się prymitywne komórki jajowe.
- Jeśli masz synka, jego jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.
20 tydzień ciąży – USG połówkowe
W 20 tygodniu ciąży (lub 21. tygodniu ciąży) czeka cię jedno z obowiązkowych badań prenatalnych w ciąży, tzw. USG połówkowe. Takie USG genetyczne ma ogromną wartość: pozwala dokładnie obejrzeć już dosyć duże i niemal w pełni wykształcone narządy wewnętrzne dziecka. Dzięki temu badaniu można też określić wielkość dziecka, ocenić jego budowę i ilość płynu owodniowego, a także lokalizację oraz budowę łożyska.
Dzięki USG genetycznemu możliwe będzie wykrycie wad serca, płuc, nerek. Pozwala także z dużą dokładnością zdiagnozować ewentualne wystąpienie wad genetycznych, takich jak: Zespół Downa, Zespół Edwardsa, Zespół Turnera.
Podczas tego USG można też rozpoznać płeć dziecka. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka pozostanie tajemnicą (bo np. maluszek odwrócił się tyłem), nie martw się – może następnym razem będziesz mieć więcej szczęścia.
20 tydzień ciąży – zdjęcie dziecka na USG
20 tydzień ciąży – ruchy dziecka
Właśnie w 20 tygodniu ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Na początku są tak delikatne, że łatwo je pomylić z burczeniem w brzuchu albo w ogóle ich nie zauważyć. Kobiety często określają je jako „muskanie skrzydeł motyla” czy „bańki w brzuchu”. Z dnia na dzień ruchy stają się jednak mocniejsze i bardziej regularne. Jeśli jednak nie czujesz ruchów dziecka – nie wpadaj w panikę. Brak ruchów nie jest niczym niepokojącym, niektóre kobiety zaczynają je czuć dopiero ok. 22 tygodnia ciąży.
20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Choć drugi trymestr ciąży uważany jest za najprzyjemniejszy i najmniej zaskakujący, to zmiany w twoim ciele wciąż trwają. Nic dziwnego – twoje ciało ma do wykonania bardzo ważne zadanie. W 20 tygodniu ciąży:
- Twoja skóra może stać się ciemniejsza niż przed ciążą, np. ciemniejsze będą sutki.
- W piersiach może pojawić się siara, substancja, która w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych dniach po narodzinach.
- Mogą dokuczać ci pewne dolegliwości, np. krwawienie z dziąseł lub wzmożona wydzielina z pochwy.
- Twoje stawy się rozciągnęły, a ścięgna stały się bardziej elastyczne. Możesz skarżyć się na bóle pleców lub stawów.
Możesz odczuwać także ból pachwin. Jest on związany z powiększającą się macicą, rozciąganiem się mięśni, wiązadeł, ścięgien, a także zwiększaniem się masy ciała ciężarnej oraz dziecka. Pojawia się głównie podczas stania na schodach, przekręcania z boku na bok i podczas podobnych aktywności. Jeśli ból jest lekki lub umiarkowany – nie powinnaś się nim martwić. Jeśli jednak ból pojawia się nagle, jest silny i rwący, zlokalizowany w jednym miejscu – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska lub poronienie.
Kłucie w pochwie często towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Jeśli jednak towarzyszą mu niepokojące objawy, np. plamienie, skurcze, podejrzane upławy – powinnaś skonsultować się z lekarzem, ponieważ może mieć to związek np. z bakteryjnym zapaleniem pochwy, opryszczką lub inną infekcją narządów płciowych. Może być też oznaką zakażenia dróg moczowych.
Hemoroidy w 20 tygodniu ciąży
Żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy, powstają podczas ciąży, bo powiększająca się macica uciska na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. Guzkowate wypukłości w błonie śluzowej odbytu bolą i mogą krwawić. Jeśli zaobserwujesz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę powiedz mu o tym. Żylaki odbytu można leczyć, ale można też próbować zapobiegać hemoroidom domowymi sposobami.
Ćwiczenia mięśni Kegla w 20 tygodniu ciąży
W 20 tygodniu ciąży warto zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, zrób to jak najszybciej. Możesz trenować wszędzie, bo to dyskretne ćwiczenia, a ich efekt jest wart zachodu. Ćwiczenia pomagają uniknąć nietrzymania moczu po porodzie. To nieprawda, że każda kobieta, która rodziła, będzie kiedyś miała taki problem. Wcale nie musisz go mieć. Zobacz, jak ćwiczyć mięśnie Kegla.
W ciąży łatwiej wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe, które zostaną z tobą na resztę życia (i które przekażesz dziecku!). Aby maksymalnie ułatwić sobie przygotowywanie wartościowych posiłków, mogą ci się przydać takie sprzęty:
Brzuch w 20 tygodniu ciąży
W 20 tygodniu ciąży dno macicy jest już się na wysokości pępka − to tam znajduje się dziecko. Być może właśnie teraz zaczęłaś czuć, że twój brzuch czasem się napina i twardnieje. To pierwsze skurcze macicy w ciąży, tzw. skurcze przepowiadające. Mogą pojawiać się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać. Nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że twoja macica zaczyna przedporodowe treningi.
Wiele mam ogląda zdjęcia ciążowego brzucha, chcąc sprawdzić, jaka powinna być wielkość brzucha w 20 tygodniu ciąży. Ważne jednak, by pamiętać, że każda kobieta jest inna i jej brzuch w ciąży również.
Waga matki nie zmieniła się jeszcze diametralnie: do 20 tygodnia ciąży ciężarna przytyje ok. 2,5-3 kg. Jeżeli przytyłaś znacznie więcej – skonsultuj się z lekarzem, który doradzi ci, co jeść. Pamiętaj, że ciąża wcale nie oznacza, że powinnaś „jeść za dwoje”.
Ból brzucha w 20 tygodniu ciąży
Ból brzucha w 20 tygodniu ciąży mogą wywoływać ruchy dziecka. Taki ból podbrzusza może być także spowodowany tym, że wiązadła podtrzymujące macice rozciągają się i stają się coraz grubsze (by dostosować się do rosnącego płodu).
Nie powinnaś jednak lekceważyć bólu w dole brzucha w 20 tygodniu ciąży, gdy towarzyszy mu plamienie, krwawienie z pochwy. Może być to oznaka poronienia.
Skurcze w 20 tygodniu ciąży
- Słabsze, ale częste to tzw. fale Alvareza. Nie są zbyt silne czy bolesne. Pojawiają się nagle i szybko znikają.
- Skurcze dłuższe i silniejsze (ale również bezbolesne i w przeciwieństwie do skurczów porodowych nieregularne), to skurcze Braxtona-Hicksa. Objawiają się one napiętym brzuchem w ciąży. Przyszłe mamy opisują je jako „stawianie się” brzucha. Mogą pojawić się w seriach, kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać.
Ani jedne, ani drugie skurcze nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że twoja macica ćwiczy ruch, który pomoże ci urodzić dziecko. Dziecko rośnie, a więc włókna mięśniowe, z których macica jest zbudowana, rozciągają się. Gdyby nie skurcze, włókna byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze. Dzięki intensywnemu treningowi stają się silne.
20 tydzień ciąży bliźniaczej
Do tej pory dzieci z ciąży mnogiej rozwijały się mniej więcej w takim samym tempie jak jedynaki, ale mniej więcej od 20 tygodnia ciąży tempo ich wzrostu zacznie stopniowo spadać. W innym przypadku w macicy szybko zabrakłoby miejsca dla dwojga pełnowymiarowych dzieci. Ruchy maluszków możesz jednak odczuwać intensywniej – przecież co najmniej osiem (lub nawet więcej) kończyn to dużo więcej niż w przypadku jedynaka!
Zobacz także:
- Bardzo boli mnie głowa. Co to oznacza? Co mogę z tym zrobić?
- Moja mama ma dużo rozstępów. Czy ja też ich nie uniknę?
- Zauważyłam, że im większy brzuch, tym mam większy problem z nietrzymaniem moczu. Czy to normalne?
- Które badania w ciąży refunduje NFZ?
- Czy to prawda, że drugi trymestr jest najlepszy na seks?