Henna to tak naprawdę sproszkowana roślina o nazwie lawsonia bezbronna. Naturalny kolor takiej henny to… głęboki pomarańcz. Jej kolor może ulec zmianie, w zależności od dodatków do henny. Naturalna henna jest znacznie lepszym wyborem niż klasyczne farby zawierające amoniak i inne drażniące substancje. Wyjaśniamy, czy można robić hennę w ciąży i czy jest to bezpieczny zabieg.

Reklama

Czy można robić hennę w ciąży?

Henna w ciąży jest bezpieczna, ale trzeba najpierw wykonać próbę uczuleniową, podobnie jak w przypadku zwykłej farby. Henna jest naturalnym składnikiem, co nie oznacza, że nie uczula. Pamiętaj też , że w ciąży szaleją hormony, które mogą uwrażliwiać skórę. Poza tym producenci naturalnej henny często dodają do niej jeszcze inne sproszkowane rośliny, takie jak indygo, cassia czy amla (dzięki temu można uzyskać czarny, brązowy, miedziany czy złocisty kolor na włosach), które też mogą być potencjalnie uczulające.

WAŻNE! Część kobiet rezygnuje z farbowania włosów klasyczną farbą na czas ciąży ze względów bezpieczeństwa, ale i ze względu na charakterystyczny amoniakowy zapach. Musisz wiedzieć, że henna również ma specyficzny zapach, przypominający… glony. Jeśli jesteś nadwrażliwa na zapachy (np. w pierwszym trymestrze), zapach henny może wywołać u ciebie nudności.

Henna pudrowa w ciąży: popularny zabieg na brwi

Henna pudrowa jest bardzo popularna, ze względu na to, że podkreśla brwi, przez co niepotrzebne jest ich malowanie. Jednocześnie, daje bardzo naturalny efekt. Czy hennę pudrową można wykonywać w ciąży? Można, ale podobnie jak w przypadku naturalnej henny w proszku, należy wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Skóra w ciąży staje się nadwrażliwa, bywa, że ciężarne nagle mają uczulenie na kremy, które wcześniej im służyły. Aby uniknąć reakcji alergicznej, pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej.

Farbowanie włosów henną w ciąży: jak to zrobić?

Najważniejsze jest wykonanie próby uczuleniowej. Analogicznie jak przy zwykłej farbie nałóż na skórę na ręce odrobinę henny i poczekaj 24 godziny – jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, możesz użyć henny do zafarbowania włosów. Proszek należy rozrobić z wodą w określonej przez producenta temperaturze. Co więcej, do hennowej papki można dodać kilka kropel oleju, np. ze słodkich migdałów, aby włosy były bardziej miękkie i lśniące. Włosy należy dwukrotnie umyć mocno oczyszczającym szamponem, po czym nałożyć na nie papkę z henny. Hennę, w zależności od odcienia i koloru wyjściowego, trzyma się na włosach od 30 minut do nawet dwóch godzin. Po tym czasie włosy należy umyć samą wodą, a pierwsze mycie szamponem powinno nastąpić dopiero po 48 godzinach po farbowaniu – dzięki temu kolor będzie miał szansę ściemnieć.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama