Farbowanie włosów w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy podczas ciąży, a jeśli tak, to jakich farb i innych środków do koloryzacji używać. W kwestii malowania włosów przez ciężarne nie istnieje dużo ograniczeń. Sprawdź, jakie zabiegi fryzjerskie dotyczące zmiany koloru włosów może wykonywać ciężarna i na co powinna uważać.

Spis treści:

 1. Czy można farbować włosy w ciąży?
 2. Kiedy farbować włosy w ciąży?
 3. Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba?
 4. Jak farbować włosy w ciąży?
 5. Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?
 6. Dekoloryzacja włosów w ciąży
 7. Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny?
 8. Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno?
 9. Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią?

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Czy można farbować włosy w ciąży?

Odpowiedź na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, brzmi: tak, można. Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ składniki farby nie przedostają się do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w czasie ciąży zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej. Szczególnie boją się tych zabiegów w pierwszym trymestrze. Okazuje się, że niepotrzebnie. Farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich nie przenikają do płodu.

Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że do płodu mogą przedostać się śladowe ilości amoniaku z farby. Do tej pory nie zostało jednak udowodnione, że amoniak z farby do włosów przenika do organizmu dziecka.

Kiedy farbować włosy w ciąży?

Pojawia się więc pytanie, kiedy farbować włosy w ciąży. Na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, kształtują się narządy wewnętrzne płodu i ciężarne boją się, że jakiś składnik chemiczny mógłby ten proces zakłócić. Dostępne badania wykazują jednak, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych, więc malowanie włosów przez ciężarną jest bezpieczne (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu matki ani płodu). Stąd wniosek, że nie musisz czekać z koloryzacją włosów w ciąży do drugiego lub trzeciego trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej.

Przyszła mama może farbować włosy zarówno we wczesnej ciąży, jak i już znacznie bardziej zaawansowanej. Włosy można farbować przez cały czas trwania ciąży. Dozwolone jest także farbowanie włosów przed porodem.

Przeczytaj artykuł >>> Farbowanie włosów domowymi sposobami – wskazówki

Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba?

W ciąży można użyć farby bez amoniaku (działają delikatniej) albo nałożyć na włosy hennę (bezpieczne farby do włosów w ciąży to również farby na bazie składników pochodzenia roślinnego).

Niezależnie od tego, jaki masz kolor włosów – gdy jesteś w ciąży, bardzo dobrze sprawdzi się również szamponetka lub szampon koloryzujący. Oba produkty odświeżą kolor włosów, a przede wszystkim – możesz je zastosować samodzielnie w domu. Zazwyczaj są również tańsze od klasycznych farb do włosów i mają delikatniejsze działanie.

Ważne: Nie ma dowodów na to, że składniki zawarte w farbach do włosów niekorzystnie wpływają na płód. Nie jest też prawdą, że jeśli matka podczas ciąży zafarbuje włosy, jej dziecko będzie rude (to przesąd)!

1. Farby z amoniakiem

Amoniak to związek chemiczny, który jest używany w przemyśle. W dużym stężeniu jest toksyczny i podrażnia skórę oraz błonę śluzową. Branża kosmetyczna coraz bardziej ogranicza jego ilość w produktach lub zastępuje innymi środkami. W farbach do włosów występują jego niewielkie ilości lub nie ma go wcale.

Minimalne ilości amoniaku, które mogłaby wdychać przyszła mama podczas farbowania włosów, nie powinny stanowić realnego zagrożenia ani dla niej, ani dla płodu. Zapach amoniaku może jednak potęgować ciążowe mdłości, dlatego zabieg farbowania włosów w ciąży powinien odbywać się w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, a niektórzy – z tego względu – zalecają wstrzymanie się z farbowaniem do drugiego trymestru.

2. Farby bez amoniaku

Jeżeli nie chcesz używać farb z amoniakiem, możesz zastosować te bez amoniaku. Mają skuteczne działanie, jednak w tym wypadku paleta barw jest nieco bardziej ograniczona – mimo to z pewnością przyszła mama znajdzie coś dla siebie. Farby bez amoniaku przeznaczone są dla osób, których skóra głowy jest wrażliwa i delikatna.

Jeśli obawiasz się amoniaku, możesz malować włosy podczas ciąży farbą, która go nie zawiera.

3. Naturalne farby do włosów i henna w ciąży

Naturalne farby do włosów powstają na bazie ekstraktów z ziół oraz wyciągów roślinnych. Nie zawierają one szkodliwych substancji, które mogą wywołać podrażnienia. Będą idealne dla kobiet, które nie chcą używać chemicznych kosmetyków na swoje włosy.

Dobrym, naturalnym sposobem jest także farbowanie włosów henną. Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania henny na włosy w ciąży, zwłaszcza jeżeli aplikowałaś ją już wcześniej i nie wywoływała żadnych reakcji alergicznych. Jeżeli jeszcze tego nie robiłaś – zanim wykonasz zabieg, zrób test, czy henna nie powoduje u ciebie alergii.

Henna zawiera sproszkowane liście lawsonii bezbronnej, ale wzbogacana jest w chemiczne środki przyspieszające farbowanie oraz barwniki. To one mogą wywołać reakcję alergiczną, na którą skóra ciężarnej może być bardziej narażona. Mniejsze ryzyko alergii występuje przy użyciu henny dobrej jakości lub w renomowanym zakładzie kosmetycznym, w którym i tak przed pierwszym użyciem trzeba wykonać test. Trwa on 48 godzin i polega na nałożeniu henny na skórę za uchem lub na przedramieniu, zmyciu jej i obserwacji, czy nie nastąpiło podrażnienie. Jeśli nic się przez dwie doby nie wydarzy, ciężarna może poddać się farbowaniu henną włosów, brwi czy rzęs.

Jak farbować włosy w ciąży?

Jeśli farbujesz włosy, będąc w ciąży, i robisz to sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności. Nie po to, żeby nie zaszkodzić dziecku (bo to z pewnością nie nastąpi, farbowanie w ciąży jest bezpieczne), ale aby nie zrobiło ci się niedobrze lub żeby nie podrażnić skóry:

 • zakładaj rękawiczki,
 • farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację,
 • trzymaj farbę na włosach nie dłużej, niż zaleca producent,
 • dokładnie spłucz głowę po farbowaniu,
 • uważaj, by nie uszkodzić skóry głowy (np. paznokciem) i nie nakładaj farby, jeśli skóra jest uszkodzona – wtedy farba łatwiej wnika do organizmu, a tego należy unikać!
Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli – włosy podczas ciąży mogą reagować na farbowanie inaczej.

Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?

Rozjaśnianie włosów w ciąży, tak jak farbowanie, jest bezpieczne. Oba zabiegi można powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację lub rozjaśnianie i farbowanie na blond w trzecim trymestrze ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu.

Dekoloryzacja włosów w ciąży

Dekoloryzacja w ciąży też nie jest zabroniona. Można ją przeprowadzić, jeżeli twoja skóra głowy nie jest wrażliwa, a włosy rozjaśniasz już od dawna. Jakieś 20-30 lat temu zagrożeniem mogły być opary w trakcie dekoloryzacji, jednak teraz istnieją środki najnowszej generacji, przy których użyciu takie zjawisko już nie zachodzi.

Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Dobrym rozwiązaniem w ciąży jest zrobienie balejażu – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę. Musisz jednak wówczas liczyć się z tym, że wizyta u fryzjera będzie trwała dłużej i dłużej będziesz unieruchomiona w fotelu. Pamiętaj o robieniu przerw i zmianie pozycji.

Rady eksperta: dr n. med. Bożena Kowalska – Jak dbać o włosy w ciąży

Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno?

O ile farbowanie włosów i ich rozjaśnianie są bezpieczne w ciąży, o tyle istnieją zabiegi fryzjerskie, których lepiej unikać.

 • Trwała ondulacja – robienie trwałej wiąże się z powstawaniem drażniących zapachów. Nie badano ich szkodliwości, wiadomo jednak, że mogą wywoływać mdłości u ciężarnych.
 • Keratynowe prostowanie włosów – nie zaleca się go ciężarnym, ponieważ powoduje wydzielanie się lotnych związków azotu, o których wiadomo, że ciężarne powinny ich unikać.

Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią?

Wiele mam zastanawia się również, czy podczas karmienia piersią dozwolone jest farbowanie włosów. Tu także nie ma żadnych przeciwwskazań. Składniki farb do włosów w żaden sposób nie przedostają się do pokarmu matki, nie mogą więc zaszkodzić dziecku.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas karmienia piersią włosy są osłabione, dlatego czasami lepiej poczekać z ich farbowaniem, ponieważ może ono jeszcze bardziej pogorszyć kondycję włosów.

Zobacz także:

Rozjaśnianie włosów w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Rozjaśnianie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne? 
Rozjaśnianie włosów w ciąży nadal budzi kontrowersje. Wynikają one z rozpowszechnianych mitów na ten temat. Wyjaśniamy, czy w ciąży można rozjaśniać włosy. Podpowiadamy także, jak można zrobić to domowymi sposobami.

Choć większość kobiet na co dzień rozjaśnia włosy i poddaje je innym zabiegom fryzjerskim, to w czasie ciąży zapala się im czerwona lampka: czy na pewno można to robić? Czy takie działania nie zaszkodzą dziecku? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.  Czy w ciąży można rozjaśniać włosy? Rozjaśnianie, podobnie jak farbowanie włosów w ciąży , jest dozwolone i bezpieczne, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Warto wiedzieć, że profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich, nie przenikają do płodu. Stosowany do rozjaśniania włosów nadtlenek wodoru dość szybko się rozpada, dzięki czemu nie przenika do krwiobiegu kobiety. Ciężarne powinny jednak unikać farb i rozjaśniaczy z amoniakiem, ponieważ może on potęgować ciążowe mdłości.  Mit o tym, że nie powinno się rozjaśniać włosów w ciąży, wziął się stąd, że środki rozjaśniające używane dawniej przez fryzjerów tworzyły toksyczne opary. Było to jednak kilkadziesiąt lat temu. Teraz istnieją produkty najnowszej generacji, które nie szkodzą ciężarnym. Podczas wizyty u fryzjera warto jednak poinformować o tym, że jest się w ciąży. Podczas długich zabiegów: rozjaśniania czy koloryzacji przydadzą się przerwy na zmianę pozycji. Jest to szczególnie istotne w trzecim trymestrze ciąży, kiedy długie siedzenie bez ruchu nie jest komfortowe dla przyszłej mamy. Rozjaśnianie włosów w ciąży – opinie lekarzy Niektórzy lekarze odradzają rozjaśnianie włosów w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży z uwagi na zapach, który u części ciężarnych może powodować mdłości. Jeśli chcesz „dmuchać na zimne”, możesz odłożyć rozjaśnianie włosów do 12. tygodnia. To właśnie do tego czasu kształtują się najważniejsze organy płodu. Od czwartego miesiąca wybierzesz się do fryzjera z większym spokojem....

opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa
Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.

Jak się opalać w ciąży? Czy w ciąży można sobie pozwolić na opalenie? Jakie skutki może mieć długie przebywanie na słońcu przez ciężarną? Jakich kremów z filtrami UV używać? A może lepiej zafundować sobie krótki seans w solarium? Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży ustaliłyśmy z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską, która wyjaśnia wszystkie powody, dla których opalanie się w tym czasie nie jest dobrym pomysłem. Spis treści: Czy można opalać się w ciąży?  Skutki opalania na słońcu Solarium w ciąży Opalanie natryskowe w ciąży Krem do opalania w ciąży Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży Czy można opalać się w ciąży? Skutki opalania na słońcu Przyszła mama nie powinna się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała. Inne skutki opalania w czasie ciąży to:  omdlenie, udar słoneczny , wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, a także pojawienie się skurczów i przedwczesny poród . Jak twierdzą specjaliści, opalanie we wczesnej ciąży może skutkować poronieniem. Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który na początku ciąży jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna. W ciąży unikaj pobytu na słońcu między godziną 11:00 a 16:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00. Solarium w ciąży...

sushi w ciąży
Kzenon/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Sushi w ciąży – można jeść czy nie?
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść sushi? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju sushi. Wiele jego odmian jest bezpiecznych dla kobiet w ciąży, ale sushi z surową rybą, zdecydowanie powinny poczekać do zakończenia ciąży.

Będąc w ciąży, nie trzeba od razu skreślać z menu wszystkich rodzajów sushi. Na forach internetowych wciąż wiele kobiet powiela błędne i przestarzałe opinie o tym, że w ciąży nie można jeść sushi. Tymczasem sushi w ciąży jest dozwolone, jeśli nie zawiera surowego mięsa z ryby. Błąd ten jest spadkiem po dawnych czasach, gdy sushi było rzadko spotykanym u nas przysmakiem, który z reguły zawierał surową rybę. Obecnie wybór sushi jest naprawdę duży i kobiety w ciąży mogą wybrać taki jego rodzaj, który będzie bezpieczny dla płodu. Spis treści: Jakie sushi można jeść w ciąży? Czy warto jeść sushi w ciąży? Dlaczego sushi z surową rybą jest zakazane w ciąży? Jakie sushi można jeść w ciąży? Przeglądając menu sushi baru, ciężarne mogą bez obaw zamawiać następujące rodzaje tego przysmaku: sushi w tempurze, sushi wegetariańskie, sushi wegańskie, sushi z pieczoną rybą sushi z grillowaną rybą sushi z wędzoną rybą. Wymienione powyżej rodzaje sushi nie stanowią zagrożenia dla ciąży, gdyż z awierają wyłącznie bezpieczne dla ciężarnych składniki – czyli poddane obróbce termicznej mięso ryby lub wyłącznie produkty roślinne. Czy warto jeść sushi w ciąży? Tak! Bardzo korzystne dla ciąży jest sushi z poddanym obróbce termicznej mięsem tłustych ryb morskich. Dzięki zawartości kwasów omega-3, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i sprzyja osiągnięciu przez dziecko prawidłowej masy urodzeniowej. Wspomaga też prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i formowanie się siatkówki oka. Z kolei zawarte w sushi glony i ryż dostarczają ciężarnej energii, witamin z grupy B oraz jod, który wspomaga pracę tarczycy ciężarnej i płodu. Jeżeli przyszła mama ma apetyt na sushi, może je śmiało jeść, unikając jedynie tych rolek, w których jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz