Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
hybryda w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Hybryda w ciąży: czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Hybryda w ciąży to temat, który budzi kontrowersje. Wiele przyszłych mam obawia się, że manicure hybrydowy szkodzi w ciąży: wątpliwości budzą zarówno same lakiery hybrydowe, jak i działanie lamp UV, niezbędnych do wykonania stylizacji. Jaka jest prawda: czy można robić sobie hybrydę w ciąży, czy nie?

Paznokcie hybrydowe mają same plusy – nie odpryskują, są znacznie twardsze niż pokryte zwykłym lakierem i co najważniejsze, pięknie wyglądają nawet przez dwa tygodnie. Wokół hybrydy w ciąży narosło wiele mitów. Odpowiadamy, czy noszenie paznokci hybrydowych w ciąży jest bezpieczne.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Hybryda w ciąży: czy to bezpieczne?

W ciąży można, a nawet powinno się o siebie dbać, nawet bardziej niż dotychczas. Wizytówką wielu kobiet są zadbane, pomalowane paznokcie i nie chcą one z tego rezygnować nawet w czasie ciąży. Czy hybryda w ciąży jest bezpieczna? Tak, jest, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do robienia hybrydy w ciąży. Wątpliwości mogą budzić jedynie poszczególne produkty, które niezbędne są do wykonania trwałej hybrydowej stylizacji – takie jak primer kwasowy, cleaner czy same bazy hybrydowe.

W ciąży najbezpieczniej jest sięgnąć po specjalne lakiery hybrydowe dla alergików, które pozbawione są szkodliwych substancji (formuła HEMA FREE, 3-FREE). Podobnie jest w przypadku primera – wystarczy wybrać primer bezkwasowy. Cleaner to alkohol, którego zadaniem jest odtłuszczenie płytki paznokcia. Nie przenika on do krwi, natomiast jego użycie jest niezbędne, aby hybryda całkowicie przyległa do paznokcia.

O czym pamiętać, robiąc hybrydę w ciąży?

Tak, w ciąży można robić hybrydę, ale przed wizytą (bądź przystąpieniem do samodzielnej stylizacji) powinnaś pamiętać o kilku środkach ostrożności.

  1. Po pierwsze, wybierz bezpieczny lakier hybrydowy do paznokci. Lepiej, żeby nie zawierał szkodliwych dla zdrowia substancji (toluenu, ftalanu dibutylu (DBP) aldehydu mrówkowego). Lakiery hybrydowe bezpieczne dla alergików i kobiet w ciąży mają atest 3-FREE. Upewnij się, że manikiurzystka dysponuje naturalnymi lakierami bez zbędnych chemicznych dodatków, albo kup taki lakier sama.
  2. Po drugie, zwróć uwagę na narzędzia – muszą być wysterylizowane! Kosmetyczka powinna je wyjąć z zapieczętowanego, nowego opakowania. Możesz też przynieść własny sprzęt do usuwania skórek.
  3. Po trzecie, nie usuwaj hybrydy sama, ale udaj się na profesjonalny zabieg do manikiurzystki – lakier hybrydowy usuwa się dość trudno, a jego mało fachowe usunięcie może zniszczyć paznokcie. Bezpieczniejsze będzie zatem usunięcie hybrydy u manikiurzystki (poniżej piszemy, jak to w ciąży zrobić najlepiej).

Hybryda w ciąży: przeciwwskazania

Tak naprawdę przeciwskazania do wykonania hybrydy w ciąży są takie same jak dla kobiet, które nie oczekują dziecka, czyli:

  • choroby paznokci (np. grzybica albo drożdżyca),
  • słaba, zniszczona płytka paznokcia,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników lakierów hybrydowych.

Ściąganie hybryd w ciąży

Hybrydy usuwane są za pomocą acetonu. Aceton po kontakcie z utwardzonym lakierem hybrydowym rozpuszcza lakier, sprawiając, że łatwo odchodzi on od płytki, bez niepotrzebnego niszczenia jej struktury. Wiele przyszłych mam obawia się usuwania lakieru hybrydowego. Na szczęście, nie ma czego. Aceton w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy, problemem może być jego intensywny zapach, który po prostu może zemdlić ciężarną. Na szczęście, jest jeszcze jedno wyjście, a mianowicie, frezarka. To najbezpieczniejszy sposób na ściągnięcie hybrydy. Jeśli nie masz takiego sprzętu w domu,  najlepiej jest umówić się do kosmetyczki, która szybko pozbędzie się lakieru za pomocą frezarki.

BARDZO WAŻNE: Jeśli zbliża się termin twojego porodu, koniecznie usuń lakier hybrydowy z paznokci. Do szpitala pojedź z naturalnymi paznokciami, bo ich wygląd może pomóc lekarzom ocenić stan twojego zdrowia (np. w razie konieczności wykonania cesarskiego cięcia). Czyste paznokcie bez żadnych substancji chemicznych są też warunkiem koniecznym do użycia pulsoksymetru.

Zobacz też:

czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży
Zdrowie w ciąży
Piwo bezalkoholowe w ciąży – dlaczego nie można go pić?
To mit, że kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe i tzw. piwo zero procent. Mimo mylącej nazwy napoje tego typu zawierają (lub mogą zawierać) alkohol. To właśnie z tego względu picie piwa bezalkoholowego może być niebezpieczne dla mającego się urodzić dziecka.

Poza najsłynniejszym Karmi w sklepach dostępnych jest wiele innych piw określanych jako piwa bezalkoholowe lub piwa „zero procent”. Ciężarne spodziewają się, że wybierając je, zaspokoją ochotę na tego typu napój, a jednocześnie nie zaszkodzą dziecku. Niestety jest to bardzo złudne myślenie. Piwo bezalkoholowe niesłusznie jest uznawane za bezpieczną alternatywę dla kobiety w ciąży. Dlaczego w ciąży nie można pić piwa bezalkoholowego? Nazwa piwo bezalkoholowe jego myląca, ponieważ piwo bezalkoholowe zawiera alkohol. Jak powszechnie wiadomo - kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu , nawet w minimalnej ilości. Alkohol przenika przez łożysko i jeśli pije go ciężarna, trafia również do organizmu dziecka. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Ze względu na jego szkodliwy wpływ na ciążę i rozwój dziecka przyszła mama powinna unikać alkoholu przez cały okres ciąży, a potem także w trakcie karmienia piersią.  Ciężarne niekiedy stykają się z informacjami, że mogą pić piwa bezalkoholowe tzw. „zero procent.”. Ze względu na ich odżywczy skład (i rzekomy brak alkoholu) sięgają po nie np. biegacze przed maratonem. Kobiety w ciąży powinny jednak również powstrzymać się przed piciem piwa „zero procent” . W tym wypadku nie można mieć pewności, czy zadeklarowana na etykiecie ilość alkoholu (lub jego brak) nie różni się od stanu faktycznego.  Ile alkoholu w piwie bezalkoholowym? Mianem piwa bezalkoholowego określa się napoje, które mają stężenie alkoholu do 0,5 proc. Zarówno piwo bezalkoholowe (o zawartości alkoholu do 0,5 proc.), jak i piwa tzw. „zero procent” w niektórych przypadkach mogą zawierać więcej alkoholu niż podano na etykiecie. Z badań prowadzonych przez naukowców z  The College of Family Physicians of Canada  wynika, że niektóre piwa...

Ciąża, dieta w ciąży, surowe jajka w ciąży, sernik w ciąży, odżywianie w ciąży, lody w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?
Jedzenie majonezu w ciąży niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Chodzi o zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą być zawarte w nim skażone jaja. Ryzyko to jednak jest różne w zależności od tego, skąd jaja pochodzą. Ten sam problem dotyczy wszystkich produktów, które wykonuje się z jaj niepoddawanych obróbce termicznej.

Sam majonez w ciąży nie jest groźny, ale takim się staje, jeśli wykonany zostanie ze skażonych jaj. Niektóre pyszne domowe potrawy i desery też zawierają surowe jajka. A to powód, dla którego kobieta w ciąży powinna się dobrze zastanowić przed ich zjedzeniem. Surowe jajka zawiera np.: wspominany już majonez, ale też sernik na zimno, tiramisu i niektóre kremy cukiernicze. Majonez w ciąży– jakie ryzyko? Dr hab. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW tłumaczy, że jajka zawierają wiele cennych substancji odżywczych, ale jedzenie ich na surowo może nieść ze sobą pewne ryzyko. Przede wszystkim wiąże się ono z groźną dla zdrowia bakterią, Salmonellą , która powoduje zatrucie pokarmowe . To, czy do niego dojdzie, zależy m.in. od warunków, w jakich została przyrządzona potrawa zawierająca jajka, od jakiego producenta jaja pochodzą i jak były przechowywane. Dotyczy to także majonezu. Majonez robi się m.in. z surowych jaj. Ryzyko związane z jedzeniem majonezu w ciąży w dużej mierze zależy od tego, kto ten majonez wyprodukował. Jeśli jest on dziełem znanego, renomowanego producenta, ryzyko zatrucia spada, bo wykonuje się go w kontrolowanych warunkach, a same jaja pochodzą z kontrolowanych ferm i są badane. Znacznie większe ryzyko niesie ze sobą jedzenie domowej roboty majonezu, który wykonany został z jaj kupionych poza sklepem spożywczym. „Sklepowe” jaja przechodzą kontrole i ryzyko, że są skażone, jest znacznie mniejsze niż w przypadku jaj kupowanych na targu lub niewiadomego pochodzenia. Czy warto jeść majonez w ciąży? Majonez trudno uznać za szczególnie wartościowy produkt. Jest wysokokaloryczny i bardzo tłusty. Odmawiając sobie majonezu w ciąży nie pozbawisz organizmu niczego, czego nie da się mu dostarczyć wraz ze zdrową dietą. Domowy majonez z pewnością jest zdrowszy od tego „kupnego”, jeśli...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta