Higiena intymna a zapłodnienie pozaustrojowe
Jak skutecznie, wygodnie i co najważniejsze bezpiecznie dbać o zdrowie intymne przyszłych mam i kobiet karmiących?
- Materiał: LaciBios femina
Zapłodnienie pozaustrojowe jest bardzo złożoną metodą medyczną, wymagającą dużego zaangażowania, czynnego uczestnictwa i wytrwałości. Wiąże się z nim cały proces farmakoterapeutyczny. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu, prawidłowe dbanie o zdrowie zarówno ogólne jak i intymne.
Każda kobieta, która planuje potomstwo, powinna poddać się szczegółowym badaniom kontrolnym w miarę wcześnie. Wśród niebezpieczeństw mających istotne znaczenie i konsekwencje dla zdrowia jest wiele dolegliwości specyficznych dla kobiet. Jednym z nich, niestety wciąż bagatelizowanym, są dolegliwości miejsc intymnych. Według szacunków, aż 75% kobiet przynajmniej raz w swoim życiu doświadczy dolegliwości związanych z zachwianiem prawidłowego ekosystemu i pH pochwy. Na dolegliwości tego typu cierpi nawet milion kobiet rocznie! Wśród nich wiele jest takich, które dowiadują się o nich od swoich lekarzy, w momencie, kiedy jest już za późno na łagodną formę terapii.
Stany zapalne mogą doprowadzić do niepłodności!
Stany zachowania fizjologicznej równowagi mikroflory układu moczowo-płciowego należą do najczęstszych i to z ich przyczyny kobieta najczęściej trafia do ginekologa. Zaburzenie ekosystemu i pH pochwy może być wywołane patogenami (bakterie, grzyby), alergią lub brakiem równowagi hormonalnej. Jednak w zdecydowanej większości są związane z niekontrolowanym namnożeniem bakterii i grzybów patogennych, które są przyczyną dolegliwości, takich jak: bakteryjne zakażenie pochwy czy grzybów w przypadku drożdżycy, nawrotowych zakażeń dróg moczowych. Dolegliwości te zwykle objawiają się świądem, pieczeniem, zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy (upławy), zróżnicowanej pod względem koloru, konsystencji i zapachu, co jest zależne od typu zaburzenia (bakteryjne czy grzybicze).
Dlatego tak ważne, z punktu widzenia dalszego postępowania medycznego, jest prawidłowe rozpoznawanie, a w konsekwencji dalsze właściwe postępowanie farmakologiczne. Konsekwencje zaniedbania tych wydawać by się mogło błahych problemów są bardzo poważne w skutkach. Nieleczone, bądź nieprawidłowo zdiagnozowane zaburzenia ekosystemu pochwy, mogą przejść w przewlekłe, często utajone, a z czasem doprowadzić do bardzo niebezpiecznych w skutkach powikłań, takich jak właśnie bezpłodność – jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów.
Jak prawidłowo zadbać o zdrowie intymne kobiety?
Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego kobiety, w szczególności kobiet planujących potomstwo, jest utrzymywanie prawidłowego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznego środowiska pochwy. Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus,, które posiadają zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego. Bakterie Lactobacillus znajdują się tylko w probiotykach czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, ściśle zdefiniowanych szczepów, które podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny na organizm gospodarza. Skład produktów probiotycznych jest dobierany w specjalnych warunkach, gdzie selekcjonuje się specjalne szczepy, wyizolowane ze zdrowych środowisk, w jakich naturalnie bytują. Takim probiotykiem, stworzonym według ścisłych wytycznych i procedur jest LaciBios femina.[CMS_PAGE_BREAK]
Co to jest LaciBios femina?
LaciBios femina jest doustnym probiotykiem, wygodnym w stosowaniu i rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Pomaga zadbać o właściwą mikroflorę i pH pochwy kobiety, a w przypadku jej zaburzenia np. w okresie stosowania antybiotykoterapii bądź innych czynników (antykoncepcja, zaburzenia hormonalne, cukrzyca i inne) przywrócić i utrzymać właściwa mikroflorę układu moczowo-płciowego kobiety. To wszystko dzięki dwóm unikalnym, starannie wyselekcjonowanym, opatentowanym o naukowo potwierdzonym działaniu szczepom probiotycznym bakterii kwasu mlekowego. Szczepy zawarte w LaciBios femina zostały specjalnie wyizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym banku szczepów. Przebadane w ponad 95 badaniach z udziałem kobiet na całym świecie, a badania nad ich prozdrowotnym działaniem prowadzi się od ponad 20 lat.
Dawkowanie i naukowo potwierdzone działanie
Dla dobra naszego zdrowia powinno zażywać się profilaktycznie preparat codziennie bez ograniczeń czasowych. Dysfunkcje układu moczowo-płciowego tak samo jak niepłodność to problem cywilizacyjny. A jednak w Polsce problem zdrowia intymnego kobiety, postrzegany przez pryzmat dobrostanu ekosystemu pochwy jest nadal mało znany i rzadko podejmowany, mimo, że w zasadzie każda z kobiet w różnych życiowych sytuacjach jest narażona na wystąpienie tego typu problemu. Należy zawsze pamiętać, bez względu na okoliczności, o dbałość o zdrowie intymne, które jest podstawą zdrowia kobiety. Prawidłowe postępowanie nie tylko pomoże zadbać o nasze zdrowie intymne, zmniejszy ryzyko zaburzeń ekosystemu i pH pochwy, ale także pomoże, co bardzo istotne dla kobiet planujących potomstwo, stworzyć odpowiednie i dogodne warunki fizjologiczne sprzyjające zapłodnieniu.
Dr Sławomir Sobkiewicz uważa, że właściwa flora bakteryjna ekosystemu pochwy zapobiega występowaniu dysfunkcji narządu rodnego kobiety na tle zachwianego dobrostanu pochwy, a przez to może zmniejszyć częstość przypadków kobiecej niepłodności. Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz być mamą, przygotuj odpowiednio swój organizm do tej ważnej roli, zadbaj zawczasu o siebie.
Zobacz też: Jak zapobiec nawracającym infekcjom intymnym?