Gdy ona jest spokojna, spokojne jest też dziecko rosnące w jej brzuchu. A wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga! Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Zatem dbając o swoją kobietę, dbasz także o swoje dziecko! To ogromnie ważne, także ze względu na ciebie. Choć wszyscy mówią: „Wkrótce zostaniesz ojcem”, tak naprawdę już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu budujesz więź między tobą a maluchem i między tobą a twoją ukochaną. Ba, tylko jak dbać o dobry humor kogoś, kto sam nie wie, czego chce?

Reklama

Musisz coś wiedzieć

Nie działaj po omacku – dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży. Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony. Zaczyna szlochać na widok niemowlęcych kapciuszków? Jest roztargniona jak wynalazca? Bez końca przemeblowuje mieszkanie? To normalne! Rozumiejąc, co się dzieje, będziesz mógł odpowiednio reagować.
Wiedza wiedzą, ale jeszcze ważniejsza jest empatia. Postaraj się wczuć w sytuację ukochanej, dzięki temu łatwiej ci będzie uniknąć błędów, np. nietrafionych propozycji na sobotni wieczór. Wyobraź sobie na przykład, że masz pęcherz wielkości orzecha, piłkę lekarską za pazuchą, a za sobą kilka zarwanych nocy (mniej więcej tak pod koniec ciąży czuje się przyszła mama). Miałbyś ochotę na maraton filmów offowych?

Co lubią mamy?

Najważniejsze jednak jest to, żebyś po prostu BYŁ PRZY ŻONIE. Nie każ jej zgadywać, czy ją kochasz. Okazuj to. Rozmawiaj z nią, wspieraj ją, trochę porozpieszczaj. Potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. Nie musisz czytać w myślach, by odgadnąć jej życzenia. Wystarczy, że zapytasz. Skorzystaj też z rad młodych mam, które zdradziły nam, co facet może zrobić dla kobiety w ciąży.

Spełniaj zachcianki

Po latach oboje będziecie się zaśmiewać, wspominając, jak szukałeś dla niej sezamków albo kalafiora.

Rób drobne niespodzianki

Ale nie zaskakuj zbyt mocno. Wiadomość typu: „Kochanie, zarezerwowałem pensjonat nad morzem” może teraz zdenerwować, zamiast ucieszyć.

Zobacz także

Bądź cierpliwy

Drażliwość i popadanie z euforii w przygnębienie i na odwrót nie są w ciąży niczym nadzwyczajnym. I nie denerwuj się, gdy żona sama nie wie, czego chce – niezdecydowanie to typowy objaw ciąży.

Pomagaj w domu

Pamiętaj, że rozdrażnieniu sprzyja zmęczenie. Twoja partnerka miała na setkę lepszy czas niż ty? Nieważne, teraz potrzebuje więcej spokoju, a jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, nawet na początku ciąży. Choć brzuch kobiety jest jeszcze zupełnie płaski, zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają ogromną ilość energii. Z kolei pod koniec ciąży zwykłe wejście po schodach może być problemem.

Nie gniewaj się, gdy ona nie ma ochoty na seks

Wielu kobietom seks w czasie ciąży sprawia większą przyjemność niż kiedykolwiek przedtem. Ale nie wszystkim. Jeśli nawet twoja partnerka nie ma ochoty na „coś więcej”, na pewno będzie szczęśliwa, gdy ją po prostu przytulisz.

Reklama

Interesuj się dzieckiem

Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu (jeśli trzeba, zapisz się do szkoły rodzenia), podglądaj podczas badań USG. Gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, nie zbywaj jej, mówiąc, że macie na to mnóstwo czasu. Ona wcale nie chce podejmować decyzji już teraz. Potrzebuje o tym rozmawiać.

Reklama
Reklama
Reklama