kobieta, mama, tata, ciąża, tulić
Wygląd i samopoczucie

Zadbaj o jej nastrój - rady dla przyszłego taty

Niełatwo dbać o nastrój ciężarnej kobiety. Ale warto się postarać, bo jej dobry humor jest ważny również dla... ciebie.

Kobiety są dziś samodzielne, przebojowe i świetnie sobie ze wszystkim radzą. Ale ciąża to szczególny okres i nawet jeśli twoja partnerka ma na swoim koncie zdobycie ośmiotysięcznika, może czasem czuć się bezradna jak dziecko.
Pragnie miłości, bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim pewności, że mającego się narodzić maleństwa ty także oczekujesz z radością.

Dlaczego trzeba dbać o nastrój przyszłej mamy?

Dbając o dobry nastrój partnerki, sprawisz, że lepiej zniesie  ciążowe dolegliwości  (a jest ich mnóstwo: od kurczów łydek po trudną do okiełznania huśtawkę nastrojów) i będzie się mogła skupić na przeżywaniu tego, co teraz najwspanialsze: wsłuchiwaniu się w swoje ciało i radosnym oczekiwaniu.

Samopoczucie ciężarnej kobiety ma znaczenie także dla dziecka. Ich krwiobiegi są połączone. Gdy mama jest spokojna, spokojne jest również maleństwo. Wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga. Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Dbając o partnerkę, dbasz więc także o swoje dziecko.

Dobry nastrój przyszłej mamy jest ważny także ze względu na ciebie. Choć wszyscy mówią: „Zostaniesz wkrótce ojcem”, tak naprawdę już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu budujesz więź między tobą a maluchem i między tobą a twoją ukochaną.

Jak dbać o nastrój kobiety w ciąży?

Nie działaj po omacku – dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży.
Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony. Zaczyna szlochać na widok niemowlęcych kapciuszków? Jest roztargniona jak wynalazca? Bez końca przemeblowuje mieszkanie? To normalne! Rozumiejąc, co się dzieje, będziesz mógł odpowiednio reagować.

Wiedza wiedzą, ale jeszcze ważniejsza jest empatia. Postaraj się wczuć w sytuację ukochanej, dzięki temu łatwiej ci będzie uniknąć błędów, np. nietrafionych propozycji na sobotni wieczór. Wyobraź sobie na przykład, że masz pęcherz wielkości orzecha włoskiego, piłkę lekarską za pazuchą, a za sobą kilka zarwanych nocy (mniej więcej tak pod koniec ciąży czuje się przyszła mama). Miałbyś ochotę na maraton filmów offowych?

Co lubią przyszłe mamy?

Najważniejsze jednak jest to, żebyś po prostu był przy żonie. Nie każ jej zgadywać, czy ją kochasz. Okazuj to. Porozpieszczaj trochę, rozmawiaj z nią, wspieraj. Potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. Nie musisz czytać w myślach, żeby odgadnąć jej życzenia. Wystarczy, że zapytasz. Skorzystaj też z rad kobiet.

Większość młodych mam potwierdzi, że lubiły, gdy mąż...:

  •  ... spełniał ich zachcianki. Po latach oboje będziecie się zaśmiewać, wspominając, jak szukałeś dla niej sezamków albo kalafiora.
  • ... robił drobne niespodzianki. Ale nie zaskakuj zbyt mocno. Wiadomość typu: „Kochanie, zarezerwowałem pensjonat nad morzem” może teraz zdenerwować zamiast ucieszyć.
  • ... był cierpliwy. Drażliwość i popadanie z euforii w przygnębienie i na odwrót nie są w ciąży niczym nadzwyczajnym. I nie denerwuj się, gdy twoja partnerka sama nie wie, czego chce – niezdecydowanie to typowy objaw ciąży.
  • ... pomagał w pracach domowych. Pamiętaj, że rozdrażnieniu sprzyja zmęczenie. Twoja partnerka miała na setkę lepszy czas niż ty? Nieważne, teraz potrzebuje więcej spokoju, a jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, nawet na początku ciąży. Choć brzuch kobiety jest jeszcze wtedy zupełnie płaski, zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają ogromną ilość energii. Z kolei pod koniec ciąży zwykłe wejście po schodach może być problemem.
  • ... troszczył się o finanse. Nawet jeśli dotąd żyliście „po studencku”, teraz zadbaj o bezpieczeństwo finansowe rodziny. Gdy na świat ma przyjść dziecko, trudno uśmiechać się, nie mając grosza przy duszy, zwłaszcza jeśli partnera nie obchodzą tak przyziemne sprawy jak pieniądze. Nie chodzi o to, byś natychmiast zmienił zajęcie na bardziej dochodowe, ale by twoja parnerka czuła, że sprawy finansowe nie są wyłącznie na jej głowie
  • ... akceptował fakt, że nie ma ochoty na seks. Wielu kobietom seks w czasie ciąży sprawia większą przyjemność niż kiedykolwiek przedtem. Ale nie wszystkim. Jeśli nawet Twoja partnerka nie ma ochoty na „coś więcej”, na pewno będzie szczęśliwa, gdy ją po prostu przytulisz.
  • ... cieszył się z powiększenia rodziny. Postaraj się, by twoja ukochana miała pewność, że tak jest. Interesuj się wszystkim, co dotyczy malucha. Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu, podglądaj podczas badań usg. Gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, nie zbywaj jej mówiąc, że macie na to mnóstwo czasu. Ona wcale nie chce już teraz podejmować ostatecznej decyzji. Chce po prostu o tym rozmawiać.

Co za dużo to niezdrowo - nie zagłaszcz przyszłej mamy

Okazuj przyszłej mamie zrozumienie, troskę i zainteresowanie, ale nie traktuj jej jakby była chora. Niektóre kobiety nie lubią, gdy ich partner  jest nadopiekuńczy.

Ciągłe wynikające z troski zakazy i nakazy (nie pij kawy, wyśpij się itd) traktują jak zamach na ich wolność.
Zadawane bez ustanku pytania o samopoczucie mogą wręcz powodować poczucie zagrożenia („dzieje się coś złego, tylko nikt mi nie chce o tym powiedzieć”).
Postaraj się zorientować, czego potrzebuje Twoja partnerka. Nie da się zrobić uniwersalnej listy, bo każda kobieta – nawet każda ciąża u tej samej kobiety – jest inna. Po prostu trzeba rozmawiać i zdać się na własne wyczucie.
Nie zapominaj o poczuciu humoru. W końcu ciąża nie jest stanem, który wymaga śmiertelnej powagi. Bądź jednak delikatny. Nie żartuj z partnerki, nawet jeśli ni stąd, ni zowąd zaczęła płakać oglądając reklamy pieluszek albo wścieka się, stojąc godzinami przed lustrem. Nigdy nie wyśmiewaj jej lęków, nawet tych, które twoim zdaniem są bezpodstawne. Nie lekceważ strachu przed porodem. Nie pocieszaj mówiąc: „Dasz sobie radę, kochanie, miliony kobiet to robiły przed Tobą”. Po prostu wysłuchaj. A gdy czuje się brzydka, niezdarna i gruba jak hipopotam, nie kwituj jej narzekań krótkim „przesadzasz”. Lepiej jeśli powiesz, że dla Ciebie jest najpiękniejsza na świecie albo po prostu ją przytulisz.

Zadbaj też o siebie
Trudno troszczyć się o kogoś, jeśli samemu jest się sfrustrowanym, a do tego pada się na twarz ze zmęczenia. Chuchając i dmuchając na swoją partnerkę, nie musisz zapominać o sobie. Jeśli czujesz się skołowany, odsunięty na boczny tor, boisz się, jak to będzie, gdy dziecko przyjdzie na świat, porozmawiaj z nią o tym, spotkaj się z przyjaciółmi, odpocznij. I nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Nie musisz być rycerzem bez skazy. Wystarczy, że Twoja partnerka będzie mogła na Ciebie liczyć.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

ciąża, para, kobieta, mężczyzna, seks w ciąży
mitrofan - Fotolia.com
Tata
Co czuje kobieta w ciąży - świetne ćwiczenia dla przyszłych ojców!
Nastroje kobiety w ciąży mogą zadziwić. Płacze na kreskówkach, wysyła cię w nocy po brokuły, potrafi zasnąć w połowie zdania. Nie rwij włosów z głowy, z przyszłą mamą twojego dziecka wszystko jest w porządku! Przekonasz się o tym, gdy razem z nami spróbujesz sobie wyobrazić, co czuje twoja partnerka, w każdym trymestrze.  

Kobiety są dziś samodzielne, przebojowe i świetnie sobie ze wszystkim radzą. Ale ciąża to szczególny okres i nawet jeśli twoja partnerka trzęsie całą firmą, gdy spodziewa się dziecka, może czasem czuć się bezradna jak dziecko.  Kobieta w ciąży pragnie miłości , bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim pewności, że mającego się narodzić maleństwa mężczyzna także oczekuje z radością.   Pomożemy ci wyobrazić sobie, jakie odczucia towarzyszą przyszłej mamie. Dowiesz się, skąd biorą się zmienne nastroje w ciąży . Co czuje kobieta w ciąży w pierwszym trymestrze? Wyobraź sobie, że twój węch stał się nagle niezwykle czuły.   Drażni cię nawet zapach chleba, o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać. Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź) i ciągle chce ci się siusiu... To jeszcze nie wszystko. Wiesz jak to jest, gdy nie można się uporać się ze swoimi emocjami? Czujesz się jak na huśtawce: przygnębienie znienacka zmienia się w euforię (i odwrotnie), równocześnie czujesz dumę i strach, radość i smutek, siłę i bezradność. Z byle powodu wybuchasz płaczem, sam nie wiesz, czego chcesz, bywasz rozdrażniony. A do tego słynne, ciążowe zachcianki : ni stąd ni zowąd zaczynasz serdecznie nienawidzić fasolki, za to dałbyś się poszatkować za kaszę kukurydzianą, której wcześniej nie tknąłbyś nawet mopem. I co, miałbyś ochotę zmagać się z tym wszystkim w pojedynkę? Jak możesz pomóc swojej partnerce? Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży . Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki (szlochanie na widok niemowlęcych kapciuszków, roztargnienie czy nagły zwrot w rodzaju „O Boże, po...

poród
Tata
Twój plan na TEN dzień – 14 rad dla przyszłego taty
Twoje dziecko urodzi się lada moment? Gratulacje! Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać w tym gorącym okresie.

1. Bądź gotowy – poród może się zacząć w każdej chwili Termin porodu podany przez lekarza jest jedynie orientacyjny – dzieci rzadko przychodzą na świat punktualnie, co oznacza, że poród „w terminie” (a więc nie przedwczesny ani opóźniony) może się zacząć nawet dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później. Cokolwiek robisz, miej tę świadomość. Nawet jeśli nie planujecie porodu rodzinnego, twoja partnerka z pewnością wolałaby nie jechać do szpitala sama. Regularne skurcze mogą się zacząć o każdej porze, także o trzeciej nad ranem. Na ogół nie trzeba jechać od razu do szpitala, ale zdarza się (rzadko!), że poród postępuje błyskawicznie. 2. Upewnij się, że wiesz, kiedy zawieźć partnerkę na porodówkę Nie ma sensu robić tego zbyt wcześnie, jednak nie wolno także czekać do ostatniej chwili. Jedźcie do szpitala , jeśli: Skurcze pojawiają się co 10 minut. Towarzyszy im tępy ból krzyża, promieniujący w kierunku podbrzusza. Stopniowo narastają.  lub:  Odchodzą wody płodowe . Powinny być czyste,  pozbawione zapachu i wyglądać jak serwatka.  Zdarza się, że zamiast wypływać, powoli się sączą. Na ogół pęknięcie błon płodowych wiąże się z pojawieniem się regularnych skurczów, jednak nie zawsze się tak dzieje. Jedźcie do szpitala nawet wówczas, jeśli skurczów nie ma – pozbawiony ochrony malec jest narażony na infekcje. Rozpoczyna się 42. tydzień ciąży, a poród wciąż się nie zaczyna. Natychmiast jedźcie do szpitala, jeśli:  Skurcze pojawiają się częściej niż co 5 minut. Twoja partnerka czuje potrzebę parcia, przestała odczuwać ruchy płodu albo przeciwnie: maluch rusza się bardzo gwałtownie. Pojawia się stały, nie mijający ból brzucha. Wody płodowe są zielone albo brązowe. Pojawia się krwawienie. Polecamy: Poród –...

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Aktualności
Czego pragną przyszłe mamy? Ściąga dla przyszłych ojców
Drogi przyszły tato! Nie musisz być rycerzem bez skazy ani zarabiać góry pieniędzy. To, czego oczekuje od ciebie przyszła mama twojego dziecka jest o wiele prostsze.

Niełatwo zrozumieć kobietę. Z kobietą w ciąży jest jeszcze trudniej. Zasypia w połowie zdania, ni stąd ni zowąd zarządza malowanie przedpokoju na czerwono , ma ochotę na „coś”, ale nie potrafi sprecyzować, o co dokładnie jej chodzi... Nie da się zrobić uniwersalnej listy oczekiwań przyszłej mamy (każda jest przecież inna), możemy się jednak założyć, że to, co chciałaby od ciebie dostać to przede wszystkim: 1. Pewność, że ty także oczekujesz waszego dziecka z radością Dla niej to wcale nie musi być oczywiste! Dlatego okazuj to. Interesuj się dzieckiem. Kładź rękę na brzuchu i spróbuj pogadać z potomkiem. Rozmawiaj z nią o nim. Ciesz się razem z nią. A gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia , nie zbywaj jej mówiąc, że macie mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Ona nie musi jej podjąć już teraz, chce po prostu o tym rozmawiać.  Przeczytaj: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens 2. Twoje wsparcie... Twoją ukochaną mogą dręczyć  różne lęki . Mając przed sobą wiele miesięcy ciąży i perspektywę  porodu pewnie także miałbyś sporo obaw. Samo „Dasz sobie radę kochanie, miliony kobiet robiły to przed tobą” nie wystarczy. Zrób wszystko, by wiedziała, że jesteś przy niej i że to, co się dzieje, jest dla ciebie równie ważne jak dla niej. I jeszcze jedno: nie dawaj jej dobrych rad, jeśli o nie nie prosi. Po prostu wysłuchaj . 3. ... zrozumienie Wyobraź sobie, że masz węch jak wyżeł  i drażni cię nawet zapach chleba (o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać). Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź ) i ciągle chce ci się siusiu... Właśnie tak mniej więcej ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj