Badania specjalne w ciąży
Zobacz, wykonanie jakich badań może zlecić lekarz, jeśli zauważy, że z Twoją ciążą dzieje się coś niepokojącego.
- Materiały: "Ciąża i poród naturalny" wyd. Bellona
Może się zdarzyć, że lekarz prowadzący Cię, zauważy coś niepokojącego albo nie będzie miał wszystkich potrzebnych mu informacji, zleci wykonanie dodatkowych badań.
Zwykle są to następujące badania:
Amniopunkcja
Niesie ze sobą ryzyko poronienia (1%), dlatego wykonuje się ją tylko w szczególnych przypadkach: gdy w teście potrójnym wyjdzie coś niepokojącego, jeśli w rodzinie występowały anomalie genetyczne lub gdy przyszła matka ma więcej niż 35 lat albo jest nosicielką chorób związanych z płcią, takich jak hemofilia lub dystrofia mięśniowa (istnieje 50% prawdopodobieństwo, że syn odziedziczy chorobę, a amniopunkcja umożliwia rozpoznanie płci dziecka). Badanie to nie pozwala jednak ustalić, w jakim stopniu dziecko może być dotknięte anomalią. Amniopunkcja polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły przez powłoki brzuszne (w znieczuleniu miejscowym i pod nadzorem USG, tak by nie dotknąć dziecka ani łożyska) i pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego. W laboratorium hoduje się uzyskane z niego komórki, żeby sprawdzić, czy występują w nich anomalie chromosomowe, takie jak zespół Downa lub inne choroby genetyczne. Zwykle badanie to przeprowadza się ok. 16.-17. tygodnia ciąży.
Biopsja kosmówki
Biopsja trofoblastu (kosmówki) polega na pobraniu - pod kontrolą aparatu USG - fragmentu kosmówki. Możliwe jest pobieranie kosmówki drogą przezbrzuszną (przez nakłucie igłą powłok brzusznych) lub przezpochwową (przez cewnik wprowadzany przez szyjkę macicy). Badanie to ma na celu sprawdzenie występowania zmian genetycznych (takich jak zespół Downa) lub chorób dziedzicznych (takich jak dystrofia mięśniowa, hemofilia itp.). Nie wykazuje ono rozszczepu kręgosłupa. Wstępny wynik biopsji trofoblastu jest znany po około dwóch dobach, a wynik ostateczny po kilku dniach. Biopsję wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Ryzyko utraty ciąży w następtwie tego badania jest porównywalne - według najnowszych badań - z ryzykiem towarzyszącym amniopunkcji, choć wiele zależy od doświadczenia lekarza, który je przeprowadza.
Punkcja pępowiny lub kordocenteza
Badanie to polega na nakłuciu pępowiny i pobraniu krwi z żyły pępowinowej. Krwinki białe płodu poddaje się badaniu cytogenetycznemu; można również zbadać tę krew pod innym kątem: oznaczyć jej grupę, morfologię i równowagę kwasowo-zasadową lub wykonać diagnostykę wrodzonych infekcji. Kordocentezę wykonuje się w przypadku historii rodzinnych implikujących ryzyko dla dziecka.
Zobacz też: Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny