Skurcze przepowiadające (inaczej Braxtona-Hicksa) to naturalne zjawisko, które występuje w drugiej połowie ciąży. Skurcze pojawiają się na kilka tygodni albo miesięcy przed porodem. Ich celem jest przystosowanie macicy do wydania dziecka na świat. Zwykle są doczuwane jako ucisk, napięcie brzucha, czasem jednak stają się silniejsze i towarzyszy im ból. Kiedy pojawiają się bolesne skurcze przepowiadające i o czym świadczą?

Reklama

Czy skurcze przepowiadające bolą?

Zdarza się, że skurcze przepowiadające są wyjątkowo bolesne. Nie musi to jednak oznaczać nic złego. Warto jednak wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i kiedy udać się do lekarza.

Bolesne skurcze przepowiadające mogą wydawać się niepokojące. Nie są jednak niebezpieczne, jeśli nie towarzyszą im żadne dodatkowe symptomy. Nawet jeśli są bardzo silne, nie stwarzają ryzyka przedwczesnego porodu.

Skurcze przepowiadające – jak bolą?

Aby właściwie ocenić bolesne skurcze przyda się umiejętność rozpoznawania skurczów przepowiadających i porodowych. Ból towarzyszący skurczom porodowym jest rozpierający (kobieta ma wrażenie, jakby coś próbowało rozerwać ją od środka). Przy bolesnych skurczach przepowiadających nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

Skurcze przepowiadające i skurcze porodowe różni także częstotliwość i nasilenie. Skurcze przepowiadające mogą być cały czas jednakowo silne lub nieregularne, podczas gdy skurcze porodowe z czasem stają się coraz mocniejsze, dłuższe i częstsze i nie ustępują mimo zmiany pozycji. Przy skurczach porodowych, kobieta w ciąży odczuwa silny ból pleców, dochodzi też do odejścia wód płodowych. Przy skurczach przepowiadających nie powinny występować podobne objawy.

Zobacz także

Bolesne skurcze przepowiadające – na ile przed porodem?

Kiedy pojawią się skurcze przepowiadające? Nie ma reguły, to sprawa indywidualna. Zazwyczaj jednak po raz pierwszy ciężarna odczuwa je mniej więcej w 20. tygodniu ciąży.

Przyczyny bolesnych skurczów przepowiadających

Bolesne skurcze przepowiadające mogą być wywołane przez kilka czynników, takich jak:

  • zmęczenie,
  • dotykanie i masowanie brzucha,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • stosunek seksualny,
  • odwodnienie,
  • zwiększona ruchliwość dziecka.

Bardzo bolesne skurcze przepowiadające – co robić?

Odczuwasz silne skurcze przepowiadające? Zazwyczaj „atak” skurczów trwa nie dłużej niż pół godziny – godzinę. Jeśli masz taką możliwość, gdy skurcze nasilą się, usiądź albo się połóż. Jeśli bolesne skurcze przepowiadające męczą cię w nocy, wstać na chwilę i spróbuj pochodzić po mieszkaniu (dolegliwości powinny się uspokoić). Pomocne mogą okazać się także techniki relaksacyjne (polegające na kontroli oddechu) i krótka, ciepła (ale nie gorąca) kąpiel.

UWAGA: Nie przyjmuj żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli ból utrzymuje się i utrudnia ci normalne funkcjonowanie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Dodatkowe objawy alarmujące:

  • twardniejący brzuch
  • krwawienie z dróg rodnych
  • ogólne złe samopoczucie.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i sprawdzeniu zapisu skurczów w trakcie badania KTG, ginekolog będzie mógł stwierdzić, czy już rozpoczął się poród.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama