Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skurcze przepowiadające przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu

Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)

Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.

Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające).

Spis treści:

Tak zaczyna się poród - film

Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to?

Skurcze przepowiadające nazywane są też skurczami Braxtona-Hicksa (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży).

Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka. 

Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają?

Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają (częste skurcze przepowiadające nie powinny cię więc niepokoić), a czas ich trwania może się wydłużać.

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą zacząć się po 20. tygodniu ciąży (często ok. 23. tygodnia ciąży), a więc na długo przed porodem. Co więcej, delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch.

Coraz bardziej intensywne i silne skurcze przepowiadające po 30. tygodniu ciąży to znak, że powoli zbliża się poród. Przyszłe mamy zastanawiają się też, czy można urodzić, nie mając wcześniej skurczy przepowiadających. Otóż tak! Pamiętajmy, że organizm każdej kobiety jest inny. 

Uwaga: Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i często czujesz bolesne napinanie się i twardnienie brzucha (do tego plamisz lub krwawisz), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Takie dolegliwości, bolący i twardy brzuch w ciąży w pierwszym i drugim trymestrze mogą oznaczać zagrożenie poronieniem albo przedwczesne odklejanie się łożyska. Ginekolog zdecyduje o odpowiednim leczeniu i podtrzymywaniu ciąży.

KTG a skurcze przepowiadające

KTG  to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży, a także czynności skurczowej macicy. Dzięki niemu lekarz może określić, czy poród już się zaczął. 

Czy widać skurcze przepowiadające na ktg? Skurcze Braxtona-Hicksa – tak. Trwają zazwyczaj około 15-30 sekund, ale zdarza się, że utrzymują się przez dwie minuty, a nawet dłużej. Na wczesnym etapie ciąży często występują też jednak nieskoordynowane skurcze Alvareza. Mają na tyle małą amplitudę, że nie zobaczymy ich na zapisie KTG.

Urządzenie rejestruje natomiast skurcze porodowe, które widać na dolnym wykresie pojawiającym się podczas badania KTG. Im większa jest intensywność skurczów, tym linia, która obrazuje skurcz jest wyższa. Im większa częstotliwość skurczów, tym częściej są rejestrowane wahania na linii wykresu.

Skurcze przepowiadające - jakie to uczucie?

Przy skurczach przepowiadających mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin porodu. Odczuwa się je jako napinanie się i twardnienie brzucha.

Nie wiesz, czy skurcze przepowiadające są bolesne? Najczęściej skurcze przepowiadające nie są bolesne, chociaż zdarzają się też silne bóle przepowiadające, przypominające w odczuciu ból miesiączkowy. Silne skurcze przepowiadające mogą nawet utrudniać wyprostowanie ciała.

Silne skurcze przepowiadające - ile trwają?

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około pół minuty, ale w 8.-9. miesiącu ciąży mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do 2 minut. To dlatego silne bóle przepowiadające, szczególnie w końcówce ciąży, łatwo mylnie wziąć za sygnał rozpoczynającego się porodu. Wiele ciężarnych niepokoi się, gdy odczuwa taki skurcz, bojąc się, że to początek przedwczesnego porodu. 

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Klasyczny skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. Nic więc dziwnego, że naprawdę łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu.

Najważniejszą cechą skurczów przepowiadających jest to, że pojawiają się w nierównych odstępach czasu, czyli inaczej niż w przypadku skurczów porodowych, które następują w podobnych, skracających się odstępach. Poniżej dokładniejsze podpowiedzi, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Ważne jest, aby umieć rozpoznać skurcze przepowiadające a porodowe. Różnią się od siebie m.in. częstotliwością trwania, ale nie tylko.  

SKURCZE PRZEPOWIADAJĄCE
 

SKURCZE PORODOWE
 

 • Występują nieregularnie.
 • Są regularne – występują w równych odstępach czasu.
 • Nie nasilają się, pojawiają się coraz rzadziej.
 • Pojawiają się coraz częściej – co 10, potem co 7,5 minut.
 • Trwają coraz krócej, nie przybierają na sile. Nie bolą lub ból jest bardzo delikatny.
 • Trwają coraz dłużej, są coraz silniejsze i coraz bardziej bolesne.
 • Ustępują, gdy np. zmieniasz pozycję, zaczynasz spacerować.
 • Nie przechodzą mimo zmiany pozycji.
Ważne! Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą (a jesteś w naprawdę zaawansowanej ciąży, czyli zbliża się termin porodu), spróbuj się rozluźnić, zmienić pozycję i odczekaj godzinę. Jeżeli nie przejdą, a wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają – nie czekaj dłużej, tylko pojedź do szpitala. Najprawdopodobniej zaczął się poród. Pamiętaj też, że nawet jeśli do daty rozwiązania pozostało sporo czasu, nasilające się skurcze to również nic dobrego i należy udać się do lekarza.

Bolesne skurcze przepowiadające

Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami przepowiadającymi? Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz złapał cię w trakcie spaceru, postaraj się usiąść. W sytuacji, gdy akurat leżałaś czy siedziałaś, po prostu wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien dzięki temu ustąpić.

Dobrym sposobem na złagodzenie dokuczliwych skurczów przepowiadających jest również kąpiel w ciepłej wodzie (ale nie  gorącej!). Kąpiel rozluźnia i zmniejsza napięcie mięśni. 

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne skurcze przepowiadające, naucz się technik relaksacyjnych. Polegają one na rozluźnianiu mięśni, uspokajaniu oddechu i skupianiu myśli na pozytywnych tematach. Siedem minut relaksu wystarczy, by się odprężyć i złagodzić ból, jaki towarzyszy skurczom przepowiadającym. Oto jedno z ćwiczeń:

 • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.
 • Wyobraź sobie, że zamieniasz się w aparat fotograficzny. Gdy otwierasz oczy, „robisz” zdjęcie otoczenia lub tylko jednego przedmiotu i utrwalasz obraz. Kiedy je zamykasz – „wywołujesz” zdjęcie i przypominasz sobie ze szczegółami, co zarejestrowałaś.
 • Ponownie otwórz oczy, „sfotografuj” inny przedmiot lub osobę i znów „wywołaj” zdjęcie w wyobraźni.
 • ​​Powtórz ćwiczenie 3-4 razy.
Jeżeli wydaje ci się, że wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.

 

Bóle krzyżowe przepowiadające: co to jest?

Bóle krzyżowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, możesz zacząć odczuwać na krótko przed porodem. Bóle krzyżowe to tępy, nieprzyjemny ból w plecach, któremu może towarzyszyć także ból ud i pachwin oraz silny ból brzucha i regularne skurcze. Takie bóle krzyżowe to najprawdopodobniej znak, że główka dziecka zaczyna wstawiać się do kanału rodnego, a więc rozpoczął się poród. 
 


Zobacz też:

jak liczyć skurcze porodowe
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Jak liczyć skurcze porodowe – prawidłowy sposób pomiaru
Wiele ciężarnych zastanawia się, jak liczyć skurcze porodowe. Liczenie ich i mierzenie odstępów między nimi pomaga dotrzeć do szpitala we właściwym czasie. Na porodówce najlepiej nie zjawiać się ani zbyt wcześnie, ani tym bardziej zbyt późno. Sprawdź, jak liczyć częstotliwość skurczów porodowych.

W liczeniu skurczów porodowych najważniejsza jest informacja o ich częstości i czasie trwania. Po tych informacjach lekarz lub położna jest w stanie określić na jakim etapie porodu jest ciężarna. Im większa częstotliwość skurczów i dłuższy czas ich trwania, tym mniej czasu zostało do przyjścia dziecka na świat. Spis treści: Liczenie skurczów porodowych Jak liczyć skurcze porodowe? Ile trwają skurcze przed porodem Liczenie skurczów porodowych Liczenie skurczów porodowych daje dwie korzyści. Po pierwsze – jeśli zgłosisz się do szpitala, będziesz umiała odpowiedzieć na pytanie, od jak dawna je czujesz, kiedy stały się regularne i co ile minut się pojawiają. To dla personelu medycznego bardzo ważna informacja. Po drugie – dzięki mierzeniu skurczów nie pojedziesz na porodówkę za wcześnie. Zdarza się, że rodzące, które przyjeżdżają na bardzo wczesnym etapie porodu, są odsyłane do domu, co wywołuje zbędny dodatkowy stres. W liczeniu skurczów porodowych pomoże stoper, zegarek z sekundnikiem lub specjalna aplikacja , która sama wyliczy czas trwania skurczu, odstępy między skurczami, a nawet pozwoli zaznaczyć siłę skurczu. Zapisze też wszystkie pomiary, dzięki czemu w łatwy sposób będzie można pokazać lekarzowi, jak zmieniała się częstotliwość skurczów, czas ich trwania i ich nasilenie. Aplikacje tego typu są bezpłatne i dostępne w sklepach z aplikacjami na smartfony. Jak liczyć skurcze porodowe? Jeśli zamierzasz skurcze porodowe liczyć ręcznie, przygotuj kartkę w kratkę i zrób tabelę. Zapisz godzinę, o której zaczynasz mierzyć skurcze. W tabeli umieść rubryki: czas trwania skurczu, przerwa między skurczami oraz siła skurczu. Weź stoper albo włącz w telefonie funkcję stopera. Gdy zaczniesz odczuwać skurcz, włącz stoper, gdy ustąpi, zobacz ile trwał, nie resetuj stopera! Zapisz czas trwania...

porod-z-mama.jpg
Vivien Stembridge
Aktualności
Matki pomagają córkom przy porodzie - 15 niesamowicie emocjonalnych zdjęć
Te matki robią coś wspaniałego! Zobacz niezwykłą więź łączącą matki z córkami w chwili, gdy rodzi się nowe życie.
Torby porodowe kobiet z całego świata
Przygotowania do porodu
W jednej iPad, w innej sznurek do związania pępowiny – torby porodowe z całego świata
Zobacz, co kobiety w zależności od kraju, w którym rodzą, pakują do toreb do porodu.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz