7 ćwiczeń, których nie wolno ci robić w ciąży
Sport w ciąży? Tak! Ale ostrożnie i z umiarem. Sprawdź, jakie aktywności mogą ci teraz zaszkodzić.
- Babyonline.pl
1 z 7
Bieganie w ciąży
Czy i jak ćwiczyć w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży to metoda na szybki powrót do szczupłej sylwetki po porodzie. Dzięki ćwiczeniom w ciąży lepiej przygotujesz się też do porodu, który jest wysiłkiem porównywalnym do przebycia maratonu.
Ale uwaga, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu trzeba skonsultować się z ginekologiem. I nie wystarczy zgoda na początku ciąży. Pytaj przy okazji każdej wizyty – ciąża przebiega różnie i aktywność fizyczna na kolejnych jej etapach może być niewskazana.
Podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży ryzyko poronienia jest największe. Jeśli ćwiczyłaś wcześniej, zazwyczaj nie musisz robić przerwy, ale koniecznie zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Byłaś mało aktywna? Bezpieczniej będzie, jeśli zaczniesz uprawiać sport od drugiego trymestru ciąży.
Kiedy nie wolno ćwiczyć w ciąży?
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do ćwiczeń są:
- krwawienia z dróg rodnych
- cukrzyca
- nadciśnienie
- duża niedokrwistość
- infekcje wirusowe i bakteryjne
- ciąża bliźniacza
Jednak niektóre ćwiczenia nie są zalecane żadnej ciężarnej. Z jakimi trzeba uważać?
Bieganie w ciąży
Możesz biegać pod warunkiem, że przed ciążą zadbałaś o kondycję i bez trudu pokonywałaś średnie dystanse. Zdecyduj się jednak na umiarkowany wysiłek (nie więcej niż 3 km biegu dziennie), biegaj ostrożnie (zwłaszcza od drugiego trymestru ciąży, kiedy łatwiej o upadek), pamiętaj o nawadnianiu organizmu i uważaj, by się nie przegrzać. W trzecim trymestrze ciąży postaw już raczej na spacery niż forsujące biegi, które mogą powodować niedotlenienie dziecka, przeciążać stawy i kręgosłup. A jeśli chciałabyś w czasie ciąży dopiero zacząć przygodę z bieganiem, lepiej poczekaj, aż urodzisz.
2 z 7
Gimnastyka w ciąży
Gimnastyka w ciąży
A w szczególności gwałtowne podskoki i głębokie skłony, w których zgina się część lędźwiowa kręgosłupa oraz rozciąganie mięśni brzucha - te ćwiczenia nie są wskazane w ciąży.
3 z 7
Stepper i siłownia w ciąży
Stepper
Ćwiczenia na stepperze zbyt mocno angażują mięśnie brzucha. Jeśli chodzisz na siłownię, korzystaj raczej z rowerka stacjonarnego lub bieżni.
4 z 7
Narciarstwo w ciąży
Narciarstwo w ciąży
Jazda na nartach czy snowboardzie to ogromne ryzyko upadku lub zderzenia. Bezpieczniej zrezygnować z niej niezależnie od etapu ciąży. Warto też pamiętać, by w ciąży unikać przebywania na dużych górskich wysokościach (powyżej 1800 m), gdzie jest mniej tlenu. Jesienią i zimą postaw na spacery na świeżym powietrzu.
5 z 7
Jazda na rowerze w ciąży
Jazda na rowerze w ciąży
Jeśli jesteś doświadczoną cyklistką, możesz kontynuować jazdę na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży. Później środek ciężkości twojego ciała przesuwa się i trudniej ci będzie utrzymać równowagę. A wtedy o niebezpieczny upadek nie trudno.
Jak w ciąży wzmocnić nogi? - ćwiczenia pokazuje trenerka fitness.
6 z 7
Tenis w ciąży
Tenis w ciąży
Jeśli wcześniej nie grałaś, możesz mieć trudności z utrzymaniem równowagi, gwałtownymi zmianami kierunku poruszania się, koniecznością nagłego zatrzymywania się w miejscu. Duży brzuch i tenis - to nie jest dobre połączenie.
7 z 7
Sporty kontaktowe w ciąży
Sporty kontaktowe w ciąży
Czyli np. koszykówka, piłka nożna, sztuki walki. W ciąży powinnaś z nich zrezygnować, bo niosą ze sobą zbyt duże ryzyko urazów (zderzenie z piłką, innym graczem, upadek).