Czy dziecko w brzuchu mamy coś w ogóle słyszy?
Słuch dziecka to jeden z najlepiej rozwiniętych zmysłów, z jakim dziecko przychodzi na świat. Czy zatem podczas ciąży nie należy zadbać o to, by dziecko nie było narażone na zbyt głośne dźwięki?
- Natalia Przybylska
Jestem w 8 miesiącu ciąży. Ostatnio byliśmy z mężem na koncercie rockowym. Dziecko zaczęło tak gwałtownie się poruszać, że musiałam opuścić koncert. Mój mąż twierdzi, że jestem przewrażliwiona, bo dziecko, będąc w brzuchu matki, nie może odbierać sygnałów akustycznych - pisze nasza czytelniczka i prosi o ustalenie, które z przyszłych rodziców ma rację.
Dr Krystyna Ostrowska, pediatra potwierdza przypuszczenia mamy – Słuch jest częściowo zdolny do funkcjonowania już w 20. tygodniu życia płodowego, a całkowicie – między 36. a 40. tygodniem. Przeprowadzono wiele doświadczeń, z których wynika, że głośne dźwięki powodują przyspieszenie akcji serca i wzmożenie ruchliwości dziecka. Dowiedziono również, że głos ludzki i spokojna muzyka prowadzą do uspokojenia i spowolnienia tętna. A zatem nie ma żadnej wątpliwości, że dziecko w okresie życia płodowego reaguje na bodźce akustyczne.
Polecamy: Jakiej muzyki słuchać w ciąży?
Z tego wniosek, że dziecko samo może zasygnalizować, kiedy jest dla niego za głośno, intensywnie się ruszając, a czasem nawet mocno kopiąc, dając tym samym swojej mamie znać, że nie czuje się komfortowo.
Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu mamy?