Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ruchy dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Ruchy dziecka w brzuchu: kiedy je czuć, jak liczyć i co oznaczają? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Odczuwanie ruchów dziecka, w szczególności tych pierwszych, jest dla przyszłej mamy wyjątkowym wydarzeniem. Ruchy płodu to jednak przede wszystkim sposób na kontrolowanie jego rozwoju: brak ruchów bywa niepokojącym sygnałem. Warto nauczyć się liczyć ruchy dziecka, aby wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem lub położną.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Ruchy dziecka to nie tylko wzruszające kopnięcia – przede wszystkim dają one cenne informacje o kondycji płodu. Właśnie dlatego od drugiego trymestru ciąży lekarz lub położna będą o nie pytać. Przygotowując się do kolejnej wizyty, przypomnij sobie, jak często je czujesz i jak bardzo są energiczne. Możesz również zostać poproszona, by codziennie notować swoje spostrzeżenia. 

Spis treści:

  1. Kiedy czuć ruchy dziecka?
  2. Jak rozpoznać ruchy dziecka?
  3. Jak liczyć ruchy dziecka?
  4. Co oznacza brak ruchów dziecka w brzuchu?
  5. Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Kiedy czuć ruchy dziecka?

W pierwszej ciąży pierwsze ruchy dziecka poczujesz prawdopodobnie między 20. a 24. tygodniem. Jeśli spodziewasz się kolejnego dziecka, możesz zacząć odczuwać je trochę szybciej – ok. 17. tygodnia ciąży. Na początku ruchy dziecka będą słabe, ledwo wyczuwalne, mogą również przypominać delikatne łaskotanie.

Płód zaczyna się poruszać dużo wcześniej, niż jesteś w stanie to odczuć. Pręży się, jak określają to lekarze, już od 7. do 8. tygodnia od poczęcia. Można to zaobserwować dzięki aparaturze USG. Już mniej więcej miesiąc później jest w stanie wykonać salto w tył lub przód. Osiąga też inną umiejętność związaną z pracą jego mięśni – marszczy czoło. Między 13. a  17. tygodniem uczy się ssać, ziewać i porusza się, a nawet pojawia się u niego czkawka. Dziecko w brzuchu ćwiczy swoje mięśnie i stawy, podnosi sprawność, by sprostać trudom porodu.

Pamiętaj, że to, kiedy czuć ruchy dziecka, jest kwestią indywidualną: to, że twoja siostra czy przyjaciółka wyczuła je już w 21. tygodniu ciąży, nie oznacza, że u ciebie będzie tak samo.

Jak rozpoznać ruchy dziecka?

Najbardziej intensywne ruchy dziecka poczujesz dopiero w zaawansowanej ciąży (co ciekawe, ruchy dziecka tuż przed porodem znowu stają się mniej intensywne, ledwo wyczuwalne). Dopiero na późniejszym etapie można wyczuć „kopnięcia” malucha (część kobiet spodziewa się ich już na początku ciąży).

Po 28. tygodniu ciąży powinnaś odczuwać minimum 10 ruchów w ciągu dnia między godziną 9 a 21. Gdyby okazało się, że dziecko jest mniej aktywne, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Zrób to także wtedy, gdy zauważysz nagły spadek ruchliwości płodu – i to bez względu na to, czy miałaś prowadzić dzienniczek liczby kopnięć, czy nie.

UWAGA: Najbardziej bolesne ruchy kobiety odczuwają zwykle w trzecim trymestrze. Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym dziecko jest większe, silniejsze i bardziej ruchliwe, choć ma już coraz mniej miejsca na zabawy.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczyć ruchy dziecka możesz na dwa sposoby:

  • Połóż się na boku i przez godzinę licz każdy ruch. W ciągu 60 minut powinnaś poczuć ich przynajmniej cztery.
  • Dużo popularniejszą metodą liczenia ruchów płodu (polecaną często przez lekarzy) jest jednak metoda Cardiff. Polega ona na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9:00, a 21:00. Wyniki badań zapisuje się na tzw. karcie obserwacji ruchów płodu. Wynik pozytywny to 10 ruchów w ciągu dwunastu godzin. Jeśli do godziny 21:00 nie wystąpił dziesiąty ruch płodu, następnego dnia trzeba bardzo uważnie obserwować ruchy dziecka. Gdy sytuacja się powtarza, należy udać się do swojego lekarza prowadzącego. 
UWAGA!: Monitorowanie stanu płodu i liczenie ruchów dziecka mogą uratować mu życie. Tylko w ten sposób możemy zapobiec wystąpieniu zamartwicy albo niedotlenieniu.

Co oznacza brak ruchów dziecka w brzuchu?

Gdy minie 22. tydzień ciąży, a nie zauważyłaś nawet słabych ruchów dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem lub położną. Brak ruchów dziecka może mieć wiele przyczyn (m.in. specyficzne ułożenie dziecka na przedniej ścianie macicy), jednak zawsze powinien wzbudzić twoją czujność.

Równie niepokojące jest nagłe ustanie odczuwalnych ruchów, a także znacznie ich osłabienie. Za normę przyjmuje się co najmniej 10 ruchów odczuwanych w ciągu godziny. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko w ciągu doby również odpoczywa i śpi (na pewien czas jego aktywność więc zanika).

Brak ruchów (które ustały nagle albo stopniowo zanikały) może świadczyć o różnych komplikacjach. Powodem może być np. niewydolność łożyska, która powstała na skutek ciążowej cukrzycy. Istnieje też prawdopodobieństwo, że dziecko zaplątało się w pępowinę. Mogło też dojść do obumarcia płodu. Aby mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo, na bieżąco konsultuj wszelkie nieprawidłowości z lekarzem prowadzącym. 

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Jeśli twój maluch jest niezbyt aktywny, a ty nie możesz doczekać się jego pierwszych lub ruchów albo chcesz nieco zwiększyć jego aktywność, spróbuj pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Można to zrobić na kilka sposobów. Płód poprzez swoje ruchy może reagować m.in. na:

  • smak i zapach potrawy, którą zjadłaś – docierają one do malucha poprzez płyn owodniowy;
  • dźwięki – dziecko słyszy je od 24. tygodnia. Badania płodów w 26. tygodniu ciąży wykazały, że dzieci stawały się bardziej ruchliwe, słysząc znane odgłosy. Przestawały się poruszać, kiedy docierały do nich nieznane dźwięki;
  • silne emocje, które przeżywa mama. Pod ich wpływem dziecko jest o wiele bardziej aktywne. Im silniejsze reakcje emocjonalne mamy, tym płód porusza się intensywniej. Jest to efekt działania substancji wytwarzanej w twoim organizmie podczas zmian nastroju. Choć powinnaś unikać wszelkiego stresu, w żaden sposób nie szkodzisz jednak dziecku, jeśli nie jesteś całkowicie zrelaksowana.
Gdy kładziesz ręce na swoim brzuchu, dziecko to czuje. I sprawia mu to przyjemność. Ruchliwy maluszek uspokaja się wtedy, a śpiący może z tego powodu nawet przerwać swoją drzemkę.

Zobacz też:

brzuch w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Kształt brzucha w ciąży
Mały, duży, piłeczka, owal – choć z kształtu brzucha nie da się wróżyć, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę, może on wiele powiedzieć o twojej ciąży.
kiedy czuć ruchy dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Kiedy czuć ruchy dziecka – jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
To, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy między innymi od tego, w której jesteś ciąży i ile ważysz. W pierwszej ciąży możesz czuć ruchy dziecka nieco później niż w drugiej. Na początku rozpoznanie ruchów dziecka może sprawiać problem: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś czuć ruchy dziecka w ciąży, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18 a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie są dość wyraźne. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stają się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha.  Moment, w którym zaczniesz czuć ruchy dziecka, to przeżycie, które trudno porównać do innych. Wyjaśniamy, jak go nie przegapić. Spis treści: Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Jak odczuwa się ruchy dziecka? Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu? Od kiedy liczyć ruchy dziecka? Jak liczyć ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży? Jak wywołać ruchy dziecka? Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka? Ruchy dziecka: kiedy do lekarza? Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Dziecko zaczyna poruszać się już około 7. tygodnia ciąży . Nie są to jednak ruchy wyczuwalne dla ciężarnej. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż ma już wykształcone ramiona i nogi). Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około  20. tygodnia ciąży . Większość kobiet odczuwa je między 20 a  22 tygodniem ciąży . A niektóre przyszłe mamy jeszcze później. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka? wrażliwość komórek nerwowych kobiety tusza przyszłej mamy (szczupłe kobiety szybciej czują ruchy płodu) ułożenie dziecka doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli kobieta już rodziła) Jeśli mija 22 tydzień ciąży i martwisz się z powodu braku ruchów dziecka, powiedz o tym lekarzowi na kolejnej wizycie. Ginekolog może przeprowadzić badanie USG,...

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka . To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko. Spis treści :  Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach? Co robi dziecko w brzuchu mamy? Jak wywołać ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć. Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.  Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.  Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit . Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Od kiedy można czuć ruchy dziecka ? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23.  lub 24. tygodnia ciąży . Wcześniej ruchy płodu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz