Dna moczanowa w ciąży zdarza się rzadko - zaledwie u ok. 1 proc. kobiet. Niestety, nie można wtedy stosować klasycznych leków, gdyż mogą one zaszkodzić dziecku. Ból zwykle trzeba przetrwać i robić wszystko, by się nie powtórzył.
Zobacz film: Jak stosować leki w ciąży

Reklama

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa (podagra) jest rodzajem zapalenia stawów (artretyzmu). Zwykle objawia się bólem stawu: silnym, palącym. Pojawia się obrzęk i sztywność stawu. Ból jest często tak silny, że w nocy nie można spać, a jego nasilenie powoduje nawet dotyk czy ucisk pościeli. Skóra wokół bolesnego stawu jest czerwona, wręcz purpurowa.
Najczęściej jest to ból dużego palca u nogi (podagra), jednak dna moczanowa może też zaatakować inne stawy, np. kostek, nadgarstków. Dna moczanowa może też prowadzić do zapalenia torebek stawowych, szczególnie w łokciu i kolanie (zapalenie kaletki). Pierwsze objawy dny moczanowej mogą też najpierw wyglądać jak guzki na rękach, łokciach lub uszach.
U niektórych osób ataki bólu są nagłe i bardzo silne, u innych - nie tak silne, za to występują przewlekle.
- U chorych na dnę stwierdza się podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy, w wyniku czego wytrącają się sole kwasu moczowego w stawach, a także w innych tkankach i narządach. Może dochodzić do zmian narządowych, zwłaszcza w nerkach, co bywa przyczyną kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Najczęściej zajęty jest staw śródstopno-palcowy palucha. Dolegliwości nie pozwalają na założenie buta, chodzenie. Objawy ataku ustępują zwykle po kilku-kilkunastu dniach, ale kolejne napady dny mogą dotyczyć innych stawów. Niewłaściwie leczona dna prowadzi do odkładania się moczanów w okolicach stawów w postaci guzków prześwitujących przez skórę - mówi dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat, reumatolog.

Kto może zachorować na dnę moczanową

Dna moczanowa najczęściej występuje u mężczyzn po 40-50. roku życia oraz u kobiet po menopauzie, jednak może też zdarzyć się we wszystkich grupach wiekowych, nawet u dzieci. Może też ujawnić się w ciąży.

Czynniki ryzyka dni moczanowej

Dna moczanowa jest spowodowana zbyt dużą ilością kwasu moczowego we krwi. Może on tworzyć kryształki, które odkładają się w stawach, co powoduje ból, obrzęk i sztywnienie stawu.
Dna moczanowa jest obecnie uważana za jedną z chorób cywilizacyjnych, gdyż występuje częściej niż przed laty. Czynnikami ryzyka są:

  • nadwaga i otyłość,
  • spożywanie dużej ilości mięsa i owoców morza, bogatych w puryny,
  • alkohol,
  • stosowanie niektórych leków, np. moczopędnych, które zmniejszają ilość soli i wody w organizmie,
  • wysokie ciśnienie krwi.

Czytaj też: Dieta na dnę moczanową - co jeść, a czego nie?

Reklama
Zobacz także

Gdy masz atak dny moczanowej w ciąży

Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj żadnych leków.
Unieś bolesną kończynę do góry, możesz zrobić zimne okłady (z wody, lodu).
Konieczna jest konsultacja z ginekologiem, być może także z reumatologiem.
Przewlekła dna moczanowa w ciąży oraz jej ciężki przebieg może zakończyć się przedwczesnym porodem. Wiele kobiet w ciąży z dną moczanową ma wskazania do wykonywania cesarskiego cięcia przed terminem.
Czytaj też: Czy grozi ci poród przedwczesny?

Reklama
Reklama
Reklama