Hormony, produkowane przez twój organizm, są odpowiedzialne za wiele zmian, które już zauważasz albo które wkrótce zauważysz. Niektórych po prostu jest znacznie, znacznie więcej, ale inne pojawiły się w twoim ciele dopiero odkąd spodziewasz się dziecka. Dlatego warto przyjrzeć im się z bliska.

Reklama

HCG (gonadotropina kosmówkowa)

Nazywa się ją "hormonem ciąży", gdyż pojawia się w momencie zapłodnienia i jest rozpoznawana przez testy z moczu. Stymuluje produkcję progesteronu i wstrzymuje menstruację. Mniej więcej w połowie trzeciego miesiąca jej poziom jest najwyższy, po czym opada, gdy do akcji wkraczają hormony łożyskowe.

Zobacz także

HPL

Jest to hormon łożyskowy (laktogen łożyskowy), odpowiedzialny za piersi i przygotowanie do laktacji. Przydatny do zbadania, czy łożysko pracuje prawidłowo, przygotowując się zaspokojenia potrzeb dziecka.

MSH

Hormon melanotropowy, pigmentacyjny. Choć nasze ciało produkuje go cały czas, jego ilość wzrasta w okresie ciąży. To dlatego ciemnieją otoczki brodawkowe i dlatego mogą pojawić się plamy na twarzy (tzw. ostuda). Zasadniczo wszystkie zmiany pigmentacyjne znikają po porodzie.

Relaksyna

Jak sama nazwa wskazuje, hormon ten ma za zadanie rozluźnić stawy miednicy przed porodem.

Estrogen

Aczkolwiek nasze ciało produkuje go cały czas, podczas ciąży jego działanie odzwierciedla się zarówno w zwiększaniu ilości wody w tkankach, objętości krwi i rozmiaru piersi, jak też w zmianach we włosach, skórze i paznokciach oraz podniesieniu ciepłoty ciała.

Progesteron

Zaraz po poczęciu bardzo wzrasta produkcja progesteronu – hormonu, który zatrzymuje menstruację, pozwalając na przywarcie jajeczka do ścianki macicy. Wspomaga on organizm kobiety w przystosowaniu się do ciąży i jest odpowiedzialny za wiele ze zmian (i dolegliwości), jakie zachodzą na tym etapie.

Przeczytaj także: Dziewięć miesięcy emocji

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama