Jak spać w ciąży – bezpieczne pozycje na 1, 2 i 3 trymestr
Jak spać w ciąży, aby dobrze wypocząć i nie zaszkodzić dziecku? Poznaj pozycje, która są bezpieczne dla ciebie i dziecka na poszczególnych etapach ciąży. Pozycja, w której wygodnie zasypiałaś na początku ciąży, może okazać się niekomfortowa w 2 czy 3 trymestrze. Podpowiadamy, do kiedy można spać na brzuchu w ciąży, na którym boku powinna spać ciężarna i czy spanie na plecach to dobry pomysł.
- Ewa Janczak-Cwil
Wokół tematu spania w ciąży narosło wiele mitów. Przyszłe mamy zastanawiają się, jak powinny układać się do snu, aby było to dla nich bezpieczne. Najwięcej wątpliwości budzi spanie na brzuchu. Nie wszystkie ciężarne wiedzą, że nie trzeba z tej pozycji rezygnować na początku ciąży. Część ciężarnych zastanawia się, na którym boku można spać w ciąży: wiele mówi się tez o spaniu na prawym boku w ciąży. Wyjaśniamy, jak należy układać się do snu w ciąży i jakie pozycje stają się potencjalnie niebezpieczne w zaawansowanej ciąży.
Spis treści:
- Bezpieczna pozycja do spania w ciąży
- Na którym boku spać w ciąży?
- Spanie na plecach w ciąży
- W jakiej pozycji spać w ciąży w każdym z trymestrów?
- Jak spać w ciąży, żeby było wygodnie?
Bezpieczna pozycja do spania w ciąży
To, w jakiej pozycji powinnaś spać, zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie ciąży się znajdujesz. Kobieta, która nosi w sobie dziecko dopiero od kilku tygodni, może pozwolić sobie na więcej niż ciężarna, która czeka na rozwiązanie. Pod koniec ciąży niektóre pozycje będą zwyczajnie niemożliwe, warto więc zacząć przyzwyczajać się do tych bezpiecznych już wcześniej.
Leżenie czy spanie na brzuchu w ciąży nie jest zakazane w pierwszym trymestrze. Jeśli jednak lubisz spać na brzuchu, nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości – gdy brzuszek zaczyna się powiększać, lepiej unikać tej pozycji. Trudno przecież zdrzemnąć się na piłce, ale i dziecku nie byłoby dobrze, gdy mama tak się ułoży.
Na którym boku spać w ciąży?
Jeśli lubisz spać na brzuchu lub plecach, w ciąży musisz przyzwyczajać się do spania na boku. Czy spanie na prawym boku w ciąży jest najlepsze, czy raczej wybrać drugi bok? Okazuje się, że wcale nie jest to bez znaczenia! Najbezpieczniejsza pozycja do spania w ciąży, rekomendowana przez specjalistów, to spanie na lewym boku. Spanie na lewym boku jest niezwykle ważne zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży, gdy zwiększa się ryzyko zaburzeń krążenia. W tej pozycji dobrze będzie ci się też oddychać. Poza tym pozycja leżąca na lewym boku sprawia, że wątroba i żyła główna dolna nie są uciskane przez powiększoną macicę, a dziecko jest zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze.
Co jest więc nie tak ze spaniem na prawym boku w ciąży? Niestety, nie powinno się na nim nawet zbyt długo leżeć. Specjaliści w wielu badaniach naukowych zaobserwowali, że spanie na plecach i na prawym boku wiążą się z wyższym ryzykiem urodzenia martwego dziecka, zmniejszonym wzrostem płodu, niską masą urodzeniową i stanem przedrzucawkowym, zagrażającym życiu matki. Dlatego też, jeśli lubisz spać na prawym boku, a jesteś w ciąży, najlepiej jak najszybciej zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.
Spanie na plecach w ciąży
Spanie na plecach w ciąży jest bezpieczne do 28 tygodnia ciąży. Po tym czasie zbyt długie leżenie na plecach aż dwukrotnie zwiększa ryzyko obumarcia płodu według niektórych badań. Specjaliści podejrzewają, że może to wynikać z pogorszonego dopływu krwi do łożyska i niewystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych docierających do płodu.
Nie wszyscy naukowcy bezkrytycznie przyjmują wyniki tych badań i twierdzą, że pozycja leżąca na plecach nie jest aż tak groźna, jak zwykło się o niej mówić.
W jakiej pozycji spać w ciąży w każdym z trymestrów?
Poniżej podpowiedzi, jak próbować się układać w każdym z trzech trymestrów ciąży. Pierwszy jest pod tym względem najłatwiejszy, bo i bez problemu można kłaść się w różnych pozycjach i nie niosą one ryzyka dla dziecka. Niestety z upływem czasu możliwości się kurczą.
Jak spać w ciąży w 1 trymestrze?
W pierwszym trymestrze ciąży prawdopodobnie będziesz bardzo senna. Pozwól sobie na odpoczynek. W twoim organizmie zachodzi teraz mnóstwo zmian hormonalnych i potrzebuje on czasu na regenerację. We wczesnym okresie ciąży nadal możesz spać na brzuchu. Na razie ta pozycja jest wygodna i bezpieczna dla dziecka, podobnie jak spanie na plecach i obu bokach.
Jak spać w ciąży w 2 trymestrze?
W drugim trymestrze będziesz musiała zrezygnować już ze spania na brzuchu i spania na plecach. Lekarze odradzają nawet odpoczywanie czy krótkie drzemki w tej pozycji. Zacznij spać na lewym boku. Najlepiej będzie, jeśli pomiędzy nogi dasz poduszkę – dzięki temu poprawisz krążenie krwi w kończynach i zapobiegniesz obrzękom kostek. Jeśli trudno będzie ci samej przyzwyczaić się do nowych pozycji, zaopatrz się w poduszki ciążowe, które to ułatwiają. Połóż się na boku i ułóż brzuch na poduszce.
Jak spać w ciąży w 3 trymestrze?
W trzecim trymestrze specjalna poduszka dla kobiet w ciąży może okazać się zbawienna. Jeśli jeszcze jej nie kupiłaś, to najlepszy moment! By było ci wygodniej, pod głowę możesz włożyć poduszkę ortopedyczną lub wałek, który odciąży kręgosłup. W dalszym ciągu śpij na lewym boku. Spanie na brzuchu czy na plecach w 3 trymestrze jest niewskazane (leżenie na plecach może spowodować bóle kręgosłupa i pogarszać krążenie, a tym samym powodować niedotlenienie dziecka; spanie na brzuchu na tym etapie jest po prostu niemożliwe).
Jak spać w ciąży, żeby było najwygodniej?
- Połóż się na lewym boku.
- Pod ugiętą prawą nogę (tę na górze) podłóż poduszkę lub dwie, żeby noga była wyżej.
- Drugą poduszkę możesz podłożyć pod brzuch.
- Jeśli obudzisz się na plecach, nie denerwuj się, na pewno nie zaszkodziłaś dziecku. Z powrotem ułóż się na lewym boku – w tej pozycji łożysko jest dobrze ukrwione, lepiej pracują nerki, więc usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii i nadmiar płynów, a to zapobiega obrzękom nóg i rąk.
- Możesz też użyć specjalnej poduszki-węża.
- Postaraj się przesypiać 9 godzin w ciągu nocy. W ciągu dnia dużo odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi do góry. Oszczędzaj siły!
UWAGA: Jeśli w nocy obudzisz się na plecach lub brzuchu, nie martw się, tylko wróć do pozycji na boku.
Zobacz także: