Dlaczego chlamydia u ciężarnej jest groźna dla noworodka?
Chlamydia w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu i noworodka. Istnieje bardzo dużo ryzyko zakażenie bakterią podczas porodu. Zobacz, dlaczego choroba jest groźna dla dziecka?
Chlamydioza to zakażenie bakterią chlamydia trachomatis, która infekuje narządy płciowe. Choroba przenoszona jest głównie drogą płciową. Jej symptomy w przypadku kobiet (chorują również mężczyźni) to upławy i ból przy oddawaniu moczu. Ryzyko przeniesienia Chlamydia trachomatis na dziecko podczas porodu jest bardzo wysokie, mówi się nawet o 80 proc.
Chlamydia w ciąży: zagrożenie dla noworodka
Bakteria u zainfekowanej ciężarnej może powodować u dziecka:
- zapalenie gałki ocznej lub zapalenie spojówek
- infekcja jamy nosowo-gardłowej
- zapalenie ucha środkowego
- atypowe zapalenie płuc
Jakie zrobić badania na wykrycie chlamydii w ciąży?
By wykryć zakażenie chlamydią pobiera się wymaz z szyjki macicy bądź cewki moczowej.
Jak leczyć chlamydiozę w ciąży
Leczenie chlamydii w ciąży powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej po wykryciu patogenu, jednak nie zaleca się stosowania terapii u pacjentek poniżej 14. tygodnia ciąży. Lekarz zapisze antybiotyk. Przy ostrym niepowikłanym zakażeniu leczenie powinno trwać około 7-10 dni. Po miesiącu od zakończenia leczenie należy wykonać badania kontrolne. W przypadkach nawrotu chlamydii zalecane jest ponowne leczenie przez trzy tygodnie. Równolegle obowiązkowo powinien być leczony mąż - partner zakażonej kobiety.
Jeśli zakażenie chlamydią zostanie stwierdzone u rodzącej, nie jest wymagane leczenie profilaktyczne w trakcie porodu, trzeba jednak powiadomić o istniejącym zagrożeniu i konieczności obserwacji noworodka.
Zobacz także:
- Choroby zakaźne w ciąży
- Jakie zagrożenie niesie za sobą chlamydia w ciąży?
- Sprawdź wielkość dziecka w brzuchu
- Chlamydia źle wpływa na płodność kobiety [WIDEO]