Szkarlatyna leczona nie stanowi zagrożenia. Niestety zignorowana może prowadzić nawet do sepsy czy zapalenia mięśnia sercowego. Sytuacja ma się trochę inaczej, gdy na szkarlatynę zachoruje ciężarna, bo w tym wyjątkowym czasie każda choroba jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Wyjaśniamy, czy szkarlatyna jest groźna dla płodu w I trymestrze ciąży i później – aż do 9 miesiąca.

Reklama

Co to jest szkarlatyna?

Szkarlatynę, nazywaną także płonicą, wywołują paciorkowce z grupy A, odpowiadające także za zachorowanie na anginę. Jest to choroba dotykająca głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choć atakuje czasem dorosłych, również kobiety w ciąży.

Jak rozpoznać, czy to szkarlatyna? Szkarlatyna w ciąży ma podobny przebieg do grypy czy anginy w ciąży. Najbardziej charakterystyczne objawy to:

  • wysoka temperatura (nawet do 40 stopni, a taka gorączka w ciąży może być już groźna dla płodu!),
  • nudności i wymioty,
  • ostre bóle brzucha,
  • osłabienie,
  • znacznie powiększenie migdałków (z białym nalotem),
  • charakterystyczna swędząca, zaczerwieniona wysypka.

Objawy często występują naraz, ale bywa też, że występuje tylko część z nich.

Czy szkarlatyna jest groźna w ciąży?

Szkarlatyna nie jest groźna w ciąży pod warunkiem, że jest leczona. Szkarlatyna jest chorobą, która nie przechodzi niczym przeziębienie. Aby wyleczyć się ze szkarlatyny, niezbędna jest odpowiednia antybiotykoterapia. Na szczęście antybiotyk w ciąży można przyjmować, trzeba tylko odpowiednio go dobrać. Dlatego podczas wizyty u lekarza należy powiedzieć, że jest się w ciąży, wówczas lekarz wypisze antybiotyk, który jest bezpieczny dla płodu.

Zobacz także

Czy szkarlatyna jest groźna dla płodu? Jeżeli jest leczona, nie wpływa w żaden sposób na rozwijający się płód.

Kontakt z chorym na szkarlatynę w ciąży – czy szkarlatyna jest zaraźliwa?

Niestety szkarlatyna jest zaraźliwa. Jeżeli wiesz, że miałaś kontakt z osobą chorą na szkarlatynę albo mieszkasz z osobą chorą, a jesteś w ciąży, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przepisze on odpowiednie leki i z całą pewnością zakaże wychodzenia z domu do szkoły czy pracy. Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc przebywać w pomieszczeniu z osobą chorą czy też dotknąć nieświadomie przedmiotu, na którym znajdują się bakterie szkarlatyny, aby później zachorować. Na szczęście chorobę można rozpoznać już dwa dni po zarażeniu, a po rozpoczęciu antybiotykoterapii chora osoba przestaje zarażać.

WAŻNE! Obok antybiotykoterapii równie ważny jest odpoczynek. Jeśli jesteś w ciąży i chorujesz na szkarlatynę, powinnaś możliwie jak najwięcej wypoczywać.

Szkarlatyna w pierwszym trymestrze ciąży i w 9. miesiącu ciąży

Zachorowanie na szkarlatynę w pierwszym trymestrze czy w ostatnim miesiącu ciąży nie jest niebezpieczne dla płodu, a choroba nadal ma podobny przebieg.

Jeśli jednak ciężarna zachorowała na szkarlatynę w 9. miesiącu ciąży, musi poinformować o chorobie lekarza prowadzącego, aby ten przed porodem zlecił dodatkowe badania na obecność paciorkowca w jej organizmie. Badania pozwolą lekarzom w szpitalu na podjęcie ewentualnego leczenia matki i dziecka, jeśli będzie to konieczne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama