Cofnięta żuchwa u noworodka: przyczyny, objawy, leczenie
Cofnięta żuchwa u noworodka może niepokoić wielu młodych rodziców. Na szczęście u kilkutygodniowego dziecka cofnięta bródka to stan fizjologiczny. Nie oznacza jednak, że można ten problem zbagatelizować. Dowiedz się, jak możesz pomóc maluszkowi.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Cofnięta bródka u noworodka, nawet jeśli jest fizjologiczna, nie powinna być bagatelizowana przez rodziców, ponieważ zaniechanie terapii może wpłynąć na prawidłowy rozwój maluszka. Na szczęście, aby wspomóc proces korekcji zgryzu dziecka, wystarczy zastosować kilka prostych zasad. Jednak w przypadku, jeśli cokolwiek cię niepokoi, powinnaś skonsultować się z pediatrą lub neurologopedą.
Cofnięta żuchwa u noworodka:
Cofnięta żuchwa u noworodka: przyczyny
Najczęściej jest to stan fizjologiczny, który ustępuje do 6. miesiąca życia maluszka, chociaż może utrzymywać się do 3. roku życia dziecka i nadal mieści się w normie. Jednak cofnięta żuchwa u noworodka może być także związana z zespołami genetycznymi takimi jak:
- zespół Edwardsa,
- zespół Marfana,
- zespół Silvera Russella,
- zespół Lejeune’a, czyli zespołu kociego krzyku,
- zespołu Pierre’a Robina.
Cofnięta żuchwa u noworodka: objawy
Objawy cofniętej żuchwy są bardzo charakterystyczne. Noworodek może mieć kłopot z:
- zamknięciem buzi,
- pełnym objęciem piersi,
- prawidłowym ssaniem i przełykaniem.
W późniejszych miesiącach, w przypadku cofniętej żuchwy, mogą pojawić się trudności z prawidłowym oddychaniem, gryzieniem, a pojawiające się ząbki mogą wywoływać szczególny dyskomfort.
Zobacz także
Cofnięta żuchwa u noworodka a karmienie piersią
Cofnięta żuchwa może utrudniać prawidłowe ssanie, ale nie powinno się z tego powodu rezygnować z karmienia. Wręcz przeciwnie, ssanie piersi wymusza na dziecku wysuwanie żuchwy i jednocześnie koryguje fizjologiczny tyłozgryz. Zdarza się jednak, że maluszek, który ma z cofniętą bródkę, ma także kłopot z pełnym objęciem piersi i prawidłowym zassaniem. W tym przypadku najczęściej rekomenduje się przystawienie dziecka w pozycji biologicznej, czyli dziecko kładzie się na brzuchu mamy. W przypadku gdy maluszek zaciska żuchwę na piersi, może to oznaczać, że w ten sposób kompensuje sobie słabą pracę języka. W takiej sytuacji również konieczna jest konsultacja medyczna.
Cofnięta żuchwa u noworodka: leczenie i ćwiczenia
W przypadku noworodków cofnięta bródka to nic dziwnego i zazwyczaj nie świadczy o problemach zdrowotnych czy rozwojowych dziecka. Jednak nie należy go bagatelizować. Co możesz zrobić?
- Kłaść maluszka na brzuszku. Pamiętaj, żeby nie zostawiać go bez opieki!
- Karmić piersią. To pozwoli na prawidłowy rozwój żuchwy.
Czego należy unikać?
- Nie podawaj dziecku smoczka uspokajacza. Może utrwalić wady zgryzu.
- Nie kładź dziecka płasko na twardym podłożu. Maluch będzie miał otwartą buzię, co sprzyja utrwaleniu, a nawet pogłębieniu tyłozgryzu.
Zobacz także:
- Temperatura w pokoju noworodka: jaka jest optymalna?
- Siara – co oznacza, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje
- Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: kiedy niemowlę otworzy dłonie?