Jesz za dwoje? Twoje dziecko będzie otyłe

Badanie, o którym mowa powyżej, przeprowadzono na 5000 dzieci w wieku 8 lat wybranych z krajowej bazy danych w Grecji. Brano pod uwagę wskaźnik masy ciała dziecka i zestawiano go z wynikami wywiadu przeprowadzonego z jego matką na temat przebiegu ciąży. Okazało się, że dzieci matek, które w czasie ciąży "jadły za dwoje", miało mało ruchu i paliły papierosy lub stale były narażone na dym tytoniowy, były bardzo otyłe. Zdaniem badaczy, nawet niewielka aktywność fizyczna i redukcja ilości spożywanych pokarmów, zmniejszała ryzyko nadwagi u dziecka kilkakrotnie (nawet po uwzględnieniu genetycznych predyspozycji matki i dziecka).

Reklama

Warto przeczytać: Czy otyłość i nadwaga mają wpływ na płodność?

Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Naukowcy podkreślają, że przyrost masy ciała w czasie ciąży ma nie tylko wpływ na samopoczucie ciężarnej, ale również na rozwój jej dziecka. Warto więc, by od samego początku dbała o właściwy przyrost masy ciała, zgodny z zaleceniami instytucji skupiających lekarzy opiekujących się ciężarną (w Polsce jest to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).
Zgodnie z wytycznymi PTG kobiety, które przed ciążą miały BMI29) – one powinny przytyć kolejno: 7-11 kg i nie więcej niż 7 kg.

Skorzystaj z naszego Kalkulatora wagi w ciąży

Jakie jest dobowe zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży?

Dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w ciąży powinno wynosić od 2200 do 2500 kcal/dobę, a w połogu 3000 kcal/dobę. Ogólna wartość energetyczne codziennej diety w odniesieniu do stanu sprzed ciąży nie musi ulec zmianie w I trymestrze, natomiast w II i III trymestrze powinna być zwiększona o około 300 kcal/dobę.

Zobacz także

Ogólna zasada dotycząca ćwiczeń dla kobiet w ciąży

Ważna jest również odpowiednia dawka aktywności fizycznej – około 15 minut dziennie, trzy razy w tygodniu. Jeśli nie odczuwają żadnego dyskomfortu, mogą stopniowo czas ćwiczeń wydłużać (ogólna zasada jest taka, że ciężarne mogą ćwiczyć dopóki mogą prowadzić rozmowę podczas ćwiczeń).

Reklama

Polecamy: Ćwiczenia w ciąży – sporty zalecane i zabronione w ciąży - film

Reklama
Reklama
Reklama