Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
O ciąży

Jaki sport w ciąży jest bezpieczny [WIDEO]

Sport w ciąży to nie tylko moda, ale i przejaw troski o zdrowie swoje i dziecka. Na naszym filmie ginekolog tłumaczy, co dobrego daje pływanie, bieganie czy inny sport w ciąży. Daj mu się namówić na ciążową aktywność fizyczną!

Aktywność fizyczna w ciąży to ważny element przygotowania do porodu. Ćwiczenia są potrzebne każdej przyszłej mamie. Wzmocnione ciało lepiej zniesie tycie i poród. Dziecko mamy uprawiającej sport w ciąży urodzi się silniejsze i lepiej dotlenione. Lekarze są zgodni: z brzuszkiem czy bez – trzeba ćwiczyć!

Spis treści:

Jakie sporty można uprawiać w ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, w ciąży można uprawiać wiele sportów, zwłaszcza jeśli kobieta przed zajściem w ciążę prowadziła aktywny tryb życia. Uważa się, że regularnie uprawiane wcześniej sporty można kontynuować także po zajściu w ciążę, ale trzeba postawić raczej na podtrzymywanie formy niż jej budowanie. Nie ma też mowy o rywalizacji.

Nie należy próbować nowych sportów, które niosą ze sobą ryzyko upadku lub wtedy, gdy towarzyszą im wstrząsy albo bardzo duży wysiłek czy obciążenie organizmu. Do takich dyscyplin należą:

  • jazda konna,
  • jazda na nartach, snowboardzie,
  • jazda na rolkach i łyżwach,
  • wspinaczka wysokogórska,
  • ćwiczenia lekkoatletyczne,
  • biegi długodystansowe,
  • gra w tenisa, golfa,
  • nurkowanie,
  • sportów motorowych,
  • sporty walki,
  • sporty zespołowe,
  • sporty związane ze skokami i podskokami,
  • nadmierne rozciąganie mięśni,
  • skoki do basenu.


Kobiety, które przed ciążą prowadziły siedzący tryb życia, z rozpoczęciem ćwiczeń powinny wstrzymać się do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Później mogą, o ile lekarz im nie zabroni, zacząć się ruszać.

Bezpieczne są: joga, pilates, fitness w ciąży, nordic walking, ćwiczenia z piłką, jazda na rowerku stacjonarnym, a nawet proste ćwiczenia siłowe. Uczestnicząc w zajęciach, należy poinformować instruktora o ciąży i prosić o dostosowanie ćwiczeń do możliwości i ograniczeń ciężarnej.

Sport w ciąży – ograniczenia

Nawet najsprawniejsza kobieta po wystąpieniu pierwszych objawów ciąży, powinna unikać nadmiernego wysiłku. Obecnie uważa się, że w czasie uprawiania sportów w ciąży tętno ciężarnej nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. W przypadku pań, które wcześniej nie prowadziły aktywnego trybu życia, mają nadwagę lub niedowagę, zaleca się utrzymywanie podczas ćwiczeń tętna nie wyższego niż 120 uderzeń na minutę.

Należy także unikać: długotrwałych napięć mięśnia prostego brzucha, wydmuchiwania powietrza z płuc do nosa przy zamkniętych ustach i skrzydełkach nosa, ćwiczeń przez długi czas wykonywanych w pozycji stojącej (może dojść do przeciążenia stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego, co może prowadzić do rozejścia się spojenia łonowego) ćwiczeń pogłębiających naturalne krzywizny kręgosłupa.

Aktywność fizyczna w ciąży – przeciwwskazania

Zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń w ciąży trzeba zapytać ginekologa, czy nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Mogą nimi być:


Czasami lekarz wydaje zgodę na rozpoczęcie lub kontynuowanie ćwiczeń, ale wyraźnie określa, jakich wysiłków unikać. Trzeba się stosować do jego zaleceń dla własnego i dziecka dobra.

Kiedy przerwać aktywność fizyczną w ciąży

Nawet u zdrowej kobiety podczas aktywności fizycznej może pojawić się złe samopoczucie. Jeśli jest ona w ciąży, nie wolno tego bagatelizować. Jeśli podczas uprawiania sportu ciężarna poczuje:


powinna natychmiast przerwać wysiłek i wezwać karetkę. Podobnie trzeba postąpić, gdy ciężarna zasłabnie, pojawi się krwawienie z dróg rodnych, odejdą wody płodowe. 

Zobacz też:

opuchlizna w ciąży, obrzęki w ciąży,
Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Skąd się biorą obrzęki w ciąży? Obrzęki to dość typowa dolegliwość kobiet ciężarnych. Wieczorem spoglądasz na nogi i nie widzisz swoich kostek, łydki też nie wyglądają naturalnie a nogi masz ciężkie jak z ołowiu. Kostki, stopy i dłonie puchną, ponieważ w ich tkankach gromadzi się woda – żelazny zapas płynów, które mogą zostać wchłonięte do naczyń krwionośnych po utracie krwi związanej z porodem . Jeśli to wszystko dzieje się miesiąc przed porodem , prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień. To tylko zwykła opuchlizna świadcząca o tym, że twoje ciało przygotowuje się do porodu . Jeśli dolegliwości związane z obrzękami pojawiają się wcześniej, albo są bardzo dokuczliwe warto skonsultować to z lekarzem, gdyż może to być powodem innych schorzeń (np. gestoza). Warto, by ocenił to lekarz.   Jak zapobiegać obrzękom w ciąży miesiąc przed porodem? Pij dużo - najlepiej wody Nawodnienie wspiera pracę nerek - filtruje je oczyszczając organizm z toksyn. Poza tym woda doskonale nawadnia organizm . Wato wyrobić w sobie ten nawyk, gdyż podczas karmienia piersią wskazane jest wypijanie 2,5 litra wody dziennie. Unikaj soli w swojej diecie Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie. Sól podnosi również ciśnienie krwi. Są również badania mówiące o tym, że nadmiar soli, może być przyczyną choroby nerek u dziecka. Nie chodzi o to, by teraz sól w  ogóle wyeliminować z diety, ale o stosowanie jej w umiarze. Warto zastąpić ją, gdy to możliwe np. przyprawami. Zmieniaj pozycje najlepiej jak najczęściej Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojąc lub siedząc. Najlepiej wstawaj co jakiś czas, by się rozruszać przejdź się po pomieszczeniu, rozprostowując się. Dobrze jest na co dzień pamiętać o aktywności fizycznej. Korzystaj ze spacerów. Basen, joga również są wspaniałym zajęciem...

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści:   Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży?               Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.                 Zasady odżywiania w ciąży               Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.:               poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne.               Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości...

dieta, ćwiczenia, odchudzanie
Syda Productions - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
8 pomysłów na ćwiczenia w ciąży
Zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym - jeśli nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń, wypróbuj któryś z naszych pomysłów!
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz