Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy palenie w ciąży bardzo szkodzi
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży – skutki i wpływ na dziecko

Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na mające się urodzić dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i nadal palisz, rzuć papierosy jak najszybciej. Dziecku grożą między innymi wady serca i wcześniactwo. Opisujemy wpływ palenia papierosów na ciążę, wyjaśniamy też, kiedy palenie przez ciężarną szkodzi najbardziej.

Palenie w ciąży jest szkodliwe dla dziecka – udowodniono to w szeregu badań. Szkodliwe jest nie tylko czynne palenie papierosów przez matkę, ale również bierne palenie, czyli narażenie na dym tytoniowy, gdy ciężarna przebywa w towarzystwie palących osób. Wyjaśniamy, jakie skutki w organizmie dziecka powoduje kontakt z dymem papierosowym w okresie życia płodowego i obalamy najczęstsze mity dotyczące rzucania palenia w ciąży.

Spis treści:

Palisz? Twoje dzieci, a nawet wnuki będą mieć zmiany w DNA! - film

Czy można palić na początku ciąży?

Często słyszy się opinie, że papierosy palone na samym początku ciąży nie zagrażają dziecku tak bardzo jak w II lub III trymestrze. Lekarze są jednak zgodni: to absolutna nieprawda. Nikotyna na każdym etapie ciąży i w każdej dawce wpływa negatywnie na rozwój płodu (podobnie jak inne substancje zawarte w papierosach). Nie da się zatem określić, kiedy palenie w ciąży szkodzi najbardziej, ponieważ ma ono zawsze tak samo destrukcyjny wpływ na ciężarną i jej dziecko. 

Jeśli palisz papierosy i planujesz ciążę, porozmawiaj o wpływie palenia na rozwój płodu i ciążę ze swoim lekarzem. Odstawienie papierosów będzie konieczne.

Sporadyczne palenie w ciąży

Sporadycznego palenia w ciąży nie można uznać za bezpieczne. Choć każdy papieros mniej to niewątpliwie korzyść dla rozwijającego się płodu, to jednocześnie każdy wypalony przez ciężarną papieros to większe ryzyko problemów z ciążą. Palenie zmienia bowiem sposób funkcjonowania organizmu przyszłej mamy, a tym samym wpływa na płód. Podobnie jest z biernym paleniem, które tylko w niewielkim stopniu różni się od czynnego palenia jeśli bierzemy pod uwagę zdrowie matki i płodu.

Palenie w ciąży a rozwój dziecka: skutki

Papierosy wpływają negatywnie na rozwój wielu organów, m.in. serca dziecka. Palenie może też zwiększyć ryzyko odklejenia się łożyska. Co jeszcze grozi dziecku palącej mamy?

Palenie w ciąży wpływa na pracę serca dziecka i może prowadzić do wady serca

Palenie papierosów wpływa na układ krwionośny płodu. Może zaburzać pracę jego serca i uszkadzać płuca. Zauważono, że kiedy mama zaczyna palić papierosa, tętno płodu od razu się podnosi. Dym tytoniowy powoduje przewlekłe niedotlenienie dziecka, które nie tylko prowadzi do gorszego rozwoju, ale również może skutkować śmiercią.

Dziecko palącej matki może urodzić się z mniejszą masą ciała

Noworodki palących mam rodzą się przeciętnie o 200-500 g lżejsze od dzieci, które nie miały styczności z tytoniem. Zaobserwowano związek między wagą urodzeniową a liczbą wypalanych papierosów – im więcej dymu, tym dziecko przychodzi na świat mniejsze. Dzieci palących mam mają w chwili narodzin nie tylko mniejszą wagę, ale również krótsze ciało i mniejszy obwód główki.

Palenie zwiększa ryzyko wad rozwojowych u płodu

Toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym (aż 40 z nich ma działanie rakotwórcze!) mogą być odpowiedzialne za powstanie wad rozwojowych. Według niektórych badań noworodek palącej mamy może przyjść na świat z wadą serca, rozszczepem wargi lub rozszczepem podniebienia. Dzieci palących kobiet rodzą się ze słabszymi płucami, co naraża je w przyszłości na wiele chorób.

Palenie w ciąży wpływa na łożysko

U kobiet, które podczas ciąży stykały się dymem tytoniowym, mogą pojawić się problemy z rozwojem łożyska – może dojść do jego wadliwego usadowienia lub nawet odklejenia.

Dym papierosowy zwiększa ryzyko urodzenia wcześniaka

Kontakt z dymem tytoniowym (także bierne palenie) może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Skutkiem palenia może być nawet poronienie. Z kolei z badań wiadomo, że przedwczesny poród jest główną przyczyną zgonów, niepełnosprawności i chorób noworodków. Należy pamiętać, że poród w terminie niesie najwięcej korzyści dla dziecka, dlatego mama powinna trzymać się wszystkich wytycznych lekarza, aby doprowadzić do szczęśliwego i terminowego rozwiązania ciąży.

Palenie w ciąży obniża inteligencję dziecka i pogarsza zachowanie

Jeśli mama lub osoby w jej otoczeniu przez całą ciążę paliły papierosy, możliwości intelektualne malucha mogą być niższe. W porównaniu z rówieśnikami, których rodzice podczas ciąży byli wolni od nałogów, dziecko może mieć niższe IQ. Maluchy palących rodziców częściej sprawiają problemy wychowawcze (mogą być agresywne). Odnotowano też związek między oddziaływaniem dymu tytoniowego na płód a pojawieniem się u dziecka ADHD.

Dziecko mamy palącej w ciąży może częściej chorować

Dziecko palących rodziców może być bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych. Wpływa na to mniejsza masa ciała w chwili narodzin, astma, zapalenie oskrzeli, infekcje ucha – to niektóre z objawów niedoborów odporności u dziecka.

Palenie w ciąży zwiększa ryzyko SIDS

Kontakt z dymem tytoniowym uznawany jest za jeden z czynników SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieje się tak, ponieważ dzieci palących rodziców częściej miewają bezdechy. Nawet jeśli palisz tylko poza domem, noworodek nie powinien spać z tobą w jednym łóżku. Na twoich włosach i ciele stale znajdują się substancje z dymu tytoniowego, które dziecko może wdychać do płuc.

Skutki palenia papierosów w ciąży nie muszą ujawniać się od razu po narodzinach dziecka. Noworodek palących rodziców może przyjść na świat w dobrej formie, z notą 10 punktów w skali Apgar. Wpływ dymu tytoniowego może zacząć dawać o sobie znać w kolejnych tygodniach, miesiącach czy nawet latach jego życia. Im szybciej zrezygnujesz z palenia, tym straty dla zdrowia dziecka będą mniejsze.

Rzucanie palenia w ciąży

Kiedy rzucić palenie w ciąży? Najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, a jeśli ciąża pojawiła się u palącej kobiety, ta powinna rzucić papierosy jak najszybciej. Jakiś czas temu słyszało się opinie, że rzucanie palenia w ciąży może być dla niej gorsze niż palenie. To nieprawda. Odstawienie papierosów w żaden negatywny sposób nie wpływa na ciążę, natomiast radykalnie zmniejsza ryzyko wszelkich powikłań wpływu tytoniu na płód.

Jak przestać palić w ciąży?

Niektórym kobietom rzucanie palenia w ciąży przychodzi naturalnie – intensywny zapach dymu papierosowego powoduje u nich mdłości i zniechęca do nałogu. Co innego, gdy mimo odmiennego stanu kobieta wciąż ma ochotę zapalić papierosa, a uzależnienie psychiczne i fizyczne jest bardzo silne.

Co można zrobić, by szybko przestać palić w ciąży?

 • Dowiedz się jak najwięcej o skutkach palenia w ciąży. Nie unikaj nieprzyjemnych opisów i szczegółów schorzeń, na jakie narażone jest dziecko palącej mamy – niech te informacje przemówią do twojej wyobraźni.
 • Powieś zdjęcie USG swojego dziecka w widocznym miejscu, najlepiej tam, gdzie wychodzisz na papierosa.
 • Unikaj osób palących, partnera-palacza wysyłaj na papierosa na dwór, a najlepiej poważnie porozmawiajcie o wspólnym rzuceniu nałogu.
 • Porozmawiaj z palącymi koleżankami albo z kuzynką, która akurat jest w ciąży – może razem zdecydujecie o zaprzestaniu palenia dla dobra waszych dzieci?
 • Myśl o sobie pozytywnie, doszukuj się samych korzyści w decyzji o rzuceniu palenia (zdrowie twoje i dziecka, wolniejsze starzenie, brak przykrego zapachu tytoniu, białe zęby itp.).
 • Wyznacz konkretny dzień na rzucenie palenia. Każdego kolejnego dnia skupiaj się tylko na tym, żeby wytrwać, nie wybiegaj w przyszłość.
 • Nagradzaj się za sukcesy w rzucaniu nałogu – kup sobie kosmetyk albo zamów coś pysznego do jedzenia.

Choć na rynku dostępne są rożne preparaty wspomagające rzucanie palenia, to ciężarnym nie zaleca się ich stosowania. Rozstanie z nałogiem powinno w przypadku kobiet spodziewających się dziecka przebiegać przy wsparciu najbliższych i ewentualnie z wykorzystaniem wsparcia psychologicznego. Odstawienie papierosów nie wiąże się z objawami odstawienia, co oznacza, że organizm nie jest narażony na żadne przykre skutki rezygnacji z nałogu – nikotynizm jest uzależnieniem psychicznym, nie fizycznym.

Jak sobie pomóc w rzucaniu palenia w ciąży? Można zastosować:

 • metodę Allena Carra – są książki i warsztaty,
 • psychoterapię behawioralną,
 • terapie antynikotynowe prowadzone przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (za darmo),
 • akupunkturę.

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention

Zobacz też:
palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fotolia
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka
Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.

Coraz więcej dzieci choruje na alergię. W dużej mierze alergię się dziedziczy, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają czynniki środowiskowe. Jednym z najpoważniejszych jest wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Badania dowodzą, że zarówno czynne, jak bierne palenie w ciąży (bierne palenie, czyli narażenie na wdychanie dymu tytoniowego) to poważne czynniki ryzyka pojawienia się u dziecka alergii i astmy.    Palenie w ciąży a alergia i astma Alergia pojawia się 2-6 razy częściej u dzieci, których oboje rodzice palą papierosy , a ryzyko wystąpienia np. astmy jest u aż 11 razy większe u dzieci, których rodzice palą. Ryzyko pojawienia się alergii jest również wyższe u niemowląt, których mamy co prawda same nie paliły papierosów, ale były narażone na bierne palenie .   Dym tytoniowy a alergia Jeśli w ciąży jesteś narażona na bierne palenie, musisz wiedzieć, że dziecko w twoim brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym. Substancje w nim zawarte docierają do dziecka wraz z powietrzem, które wdychasz, zarówno wtedy, gdy palisz sama, jak i wtedy, kiedy pali ktoś w twoim otoczeniu. Warto wiedzieć, że w dymie tytoniowym wykryto już ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc dziecka. Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych , uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające.   Słabsze płuca noworodków palących mam Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, miały po urodzeniu gorsze parametry badań spirometrycznych (świadczących o wielkości i pracy płuc) niż dzieci mam, które w czasie ciąży nie paliły. Z kolei w badaniu wykonanym w Szwecji wykazano, że palenie w...

picie alkoholu przy dziecku
Adobe Stock
Aktualności
Alkohol przy dziecku? Zasada: „Jeden rodzic zawsze musi być trzeźwy!” u niektórych wzbudza śmiech
Relaks na urlopie, weekendowy grill – takie sytuacje sprawiają, że chętnie sięgamy po alkohol. Czy możemy to robić, mając pod opieką dzieci? Wśród rodziców zdania na ten temat są podzielone, jednak prawo (i zdrowy rozsądek!) wyraźnie tego zabrania!

Relaks, spotkania ze znajomymi, pyszne jedzenie, dookoła biegają roześmiane dzieci. Czego jeszcze potrzeba do szczęścia? Niektórym – alkoholu. Słaby drink, jedno piwo, dwie lampki wina... Brzmi bardzo niegroźnie, prawda? Pojawia się jednak pytanie, czy nawet małe ilości alkoholu są dozwolone, gdy mamy pod opieką dzieci? W sieci pojawiła się dyskusja na ten temat. Jedna z internautek na grupie przeznaczonej dla mam zapytała inne kobiety, co o tym sądzą.    „Impreza, spotkanie rodzinne. No i dzieci. Zawsze pilnuję, żeby chociaż jedna osoba była totalnie trzeźwa (nie piła nawet jednego drinka czy piwa). I zwykle to bywam ja. Nie dostaję komunikatu wprost, ale czuję, że często reszta uważa, że przesadzam” – napisała internautka.  Choć większość kobiet jest zdania, że obowiązuje zasada „jeden rodzic zawsze trzeźwy”, nie wszystkie mamy wychodzą z takiego założenia. Jeden rodzic zawsze musi być trzeźwy Wiele mam jest zdania, że jeden z rodziców powinien być zawsze „na posterunku”, gdyby maluch potrzebował pomocy: „Nie przesadzasz. To racjonalne i dojrzałe podejście. U mnie to samo. Jeśli ja chciałabym się napić na jakiejś uroczyści, to wtedy mąż zero. I nie ma sprzeciwu”; „Moim zdaniem impreza, gdzie spożywany jest alkohol, to w ogóle nie jest miejsce dla dzieci”; „Ja też odnoszę takie wrażenie, że ludzie patrzą na mnie jak na wariatkę, ale to jest moja święta zasada, że jedno musi być zawsze trzeźwe. Nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebny wyjazd z dzieckiem”. Inne pisały: „Jeden z rodziców każdego dziecka powinien być trzeźwy, a nie jedna osoba na wszystkich”; „Zawsze, jak dzieje się coś niedobrego, to w mediach mówią, że rodzice byli nietrzeźwi albo dzieci były pod opieką pijanych rodziców. Wypadek zawsze się może zdarzyć – czy...

Kosmetyki zakazane w ciąży
Fotolia
Aktualności
Kosmetyki zakazane w ciąży: jakich kosmetyków nie używać, gdy spodziewasz się dziecka?
Są kosmetyki, których w ciąży lepiej nie używać – mogą one wpływać na wagę urodzeniową dziecka, a nawet przyspieszyć poród. Na liście kosmetyków zakazanych w ciąży znalazły się nie tylko niebezpieczne ftalany i parabeny, ale również pochodne witaminy A!

„Powinniśmy unikać niebezpiecznych składników w kosmetykach na wszystkich etapach naszego życia, jednak w czasie ciąży kobiety powinny być szczególnie ostrożne” – tłumaczyła w rozmowie z Popsugar Nneka Leiba, działaczka organizacji Environmental Working Group. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (American Society for Reproductive Medicine) w kosmetykach do pielęgnacji ciała i do makijażu znajdują się substancje chemiczne, które mogą powodować niepłodność, niską wagę urodzeniową, a nawet wywołać przedwczesny poród. Jakie składniki są szczególnie niebezpieczne? Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?  Będąc w ciąży, nie musisz (a nawet nie powinnaś) rezygnować z ulubionych rytuałów i dbania o siebie. Stawiaj na pielęgnację, jak robiłaś to do tej pory, ale rób to z głową. Zawsze czytaj skład kosmetyku . Producenci umieszczają na etykietach napisy sugerujące, że produkt jest naturalny i bezpieczny, dzięki czemu bez obaw można go stosować. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że kosmetyk cię nie uczuli, ani nie podrażni twojej skóry, dokładnie przeanalizuj jego skład. Kosmetyki dla ciężarnych nie powinny zawierać retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, a także olejków eterycznych z tymianku, lawendy, melisy, szałwii, jałowca i jaśminu. Wiele olejków eterycznych może wywołać alergie, a niektóre mają nawet działanie poronne! Szkodliwy może być również nadmiar fluoru (obecnego w pastach do zębów, płynach do płukania ust, czy na niciach dentystycznych). Będąc w drogerii, wybieraj naturalne pasty bez fluoru. Kosmetyki w ciąży – składniki niepolecane ciężarnym Oto lista związków chemicznych, na które powinna uważać kobieta w ciąży: Palmitynian retinylu (r etinyl palmitate) i retinol (witamina A) – najczęściej znajdują się w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj