Latanie samolotem w ciąży – czy i do kiedy można latać? + przeciwwskazania
Latanie samolotem w ciąży powinno być obowiązkowym tematem do rozmowy z ginekologiem prowadzącym ciążę. Specjalista dokładnie oceni jej stan i wskaże najbezpieczniejszy moment, w którym należy zaplanować lot lub zdecydowanie go odradzi ze względu na zaistniałe okoliczności. Sprawdź, co o lataniu w ciąży mówi ginekolog.
Latanie samolotem w ciąży jest tematem zastanawiającym wiele przyszłych mam. Podróże samolotem bywają częścią zawodowych obowiązków, z których kobiety nie chcą lub po prostu nie mogą zrezygnować. Dla innych jest to także możliwość wyjazdu na wakacje, które pozwolą zgromadzić zapas energii, potrzebnej do porodu, a potem zajmowania się maleństwem. Decydując się na lot samolotem w ciąży, przyszłe mamy powinny wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się podróż, w jaki sposób powinny się przygotować i jeśli mają taką możliwość – na kiedy najlepiej zaplanować lot.
Spis treści:
- Czy w ciąży można latać samolotem?
- Przeciwwskazania do lotu samolotem w ciąży
- Do kiedy można latać samolotem w ciąży?
- Ciąża a lot samolotem. Porady dla przyszłej mamy
Czy w ciąży można latać samolotem?
Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, nie ma przeciwwskazań do lotów samolotem. Nie oznacza to jednak, że każda ciężarna powinna się na to decydować – a na pewno nie powinna tej decyzji podejmować bez konsultacji z lekarzem.
Pod względem rozwoju ciąży najkorzystniejszy okres do podróży samolotem jest między 14. a 27. tygodniem. W pierwszym trymestrze ciąży lepiej unikać częstych lotów. Co prawda większość urządzeń kontrolnych wytwarza pole elektromagnetyczne, które uważa się za bezpieczne dla ciąży, jednak od niedawna stosowane są także urządzenia wykorzystujące promienie rentgenowskie o niskim poziomie promieniowania. Ich bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży nie jest do końca określone i wzbudza kontrowersje. Latanie w ciąży w pierwszym trymestrze może nie być najlepszym pomysłem.
– Z obserwacji naukowych wynika, że zarówno wielokrotne ekspozycje na działanie lotniskowych urządzeń kontrolnych, jak i promieniowanie kosmiczne we wczesnej ciąży mogą spowodować zaburzenia rozwoju ciąży oraz dziecka, a nawet prowadzić do poronienia. Dodatkowo podróżowanie w tym okresie ciąży może nasilić niepożądane objawy (np. poranne wymioty). Dlatego kobietom ciężarnym zaleca się latanie samolotem dopiero wtedy, kiedy zostanie zakończony rozwój narządów u dziecka, w tym układu nerwowego – mówi prof. Tomasz Niemiec z Kliniki Zdrowia Kobiety Szpitala Medicover.
Przeciwwskazania do lotu samolotem w ciąży
Większość kobiet w ciąży dobrze znosi loty. Na forach internetowych znajdziemy wiele wypowiedzi matek, które nie miały żadnych problemów związanych z podróżowaniem samolotami i polecają ten środek transportu. Istnieją jednak również mniej optymistyczne wpisy, od opowiadających o niespodziewanych krwawieniach i podróży zakończonej pobytem w szpitalu, po opisy porodu na pokładzie samolotu.
Sam lot nie jest niebezpieczny, zagrożenie stanowią starty i lądowania, podczas których dochodzi do ogromnych przeciążeń, a to z kolei powoduje zmiany w przepływach naczyniowych. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do mikrozawału w łożysku i obumarcia płodu.
Przeciwwskazaniem do odbycia loty w ciąży są:
- niedokrwistość,
- krwawienie,
- zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych,
- ciężka choroba serca lub układu oddechowego,
- stan po niedawno przebytej operacji przewodu pokarmowego,
- stan po załamaniu kończyny dolnej.
Do kiedy można latać samolotem w ciąży?
Jak tłumaczy prof. Tomasz Niemiec, lekarze nie zalecają pacjentkom podróżowania samolotem po 27. tygodniu ciąży. Jest to podyktowane zmianami ciśnienia atmosferycznego oraz zmniejszeniem ilości tlenu dostępnego w atmosferze podczas lotu na dużych wysokościach. Zmiany ciśnienia atmosferycznego prowadzić mogą do pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, tym samym do porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka niedojrzałego do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dotyczy to jednak przede wszystkim podróżowania małymi samolotami, gdzie ciśnienie w kabinie pasażerskiej jest zbliżone do zewnętrznego.
– Zmniejszenie tlenu atmosferycznego podczas przelotu może również nasilić objawy niedokrwistości u matki i jej ubocznych skutków dla dziecka, a także spowodować wystąpienie bolesnych skurczów macicy oraz porodu. Zmniejszenie tlenu w krążeniu krwi u matki prowadzi również do obniżenia tlenu transportowanego przez łożysko do dziecka. Ma to szczególnie niekorzystne działanie u kobiet, borykających się z niewydolnością łożyska. W skrajnych przypadkach może doprowadzić bowiem do tragicznych następstw u dziecka – mówi prof. Tomasz Niemiec.
Przepisy przewoźników a tydzień ciąży
Przed podróżą samolotem w trzecim trymestrze i po uzyskaniu zgody lekarza koniecznie trzeba sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika lotniczego, jakie linia lotnicza obsługująca lot ma wymogi odnośnie wieku ciąży. Niektórzy przewoźnicy przyjmują na pokład samolotu kobiety do 34 tygodnia, inne do 36, a jeszcze inne do 37 tygodnia ciąży pojedynczej. Lot samolotem z dzieckiem w brzuchu jest możliwy w przypadku ciąży mnogiej do 30-33 tygodnia ciąży.
Od około 28. tygodnia ciąży trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza (może być potrzebne w wersji angielskiej), zapewniające przewoźnika o bezpieczeństwie takiej podróży. Powinno być wydane od 7 do 14 dni przed planowanym lotem – termin trzeba koniecznie potwierdzić u przewoźnika, ponieważ różne linie lotnicze mają różne wewnętrzne przepisy w tym zakresie. Dokument będzie potrzebny już podczas odprawy!
Ciąża a lot samolotem. Porady dla przyszłej mamy
Podróże samolotem w zaawansowanej ciąży, czyli po 27. tygodniu, mogą potęgować typowe dla tego okresu dolegliwości, takie jak np.
- bóle krzyża i spojenia łonowego,
- zmęczenie,
- bóle pleców,
- kurcze łydek etc.
Długi lot to także zwiększone ryzyko choroby zakrzepowej, która może stanowić zagrożenia dla życia matki. W takim przypadku, gdy lot jest konieczny, lekarz może zalecić zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży. Przyszła mama podczas długich lotów może się przed nią bronić, często spacerując po pokładzie, pijąc duże ilości wody, czy przyjmując łagodne środki rozkurczowe oraz magnez. Wszystko to jednak musi wcześniej zostać ustalone z lekarzem i odbywać się pod ścisłą jego kontrolą. Mama sama nie powinna podejmować decyzji o tym, jakie leki i w jakich ilościach przyjmować.
Większość kobiet w ciąży stara się prowadzić aktywny tryb życia. Nie chcą rezygnować z pracy czy podróży. W zdecydowanej większości przypadków faktycznie nie muszą tego robić. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić, z jakim ryzykiem dla ciąży i maleństwa wiążą się podejmowane decyzje. Jeśli widzisz cień wątpliwości, lepiej „dmuchać na zimne”. Na wakacje wyjeżdżasz wiele razy w życiu, rzadko która praca jest też tą jedyną w całej karierze. Czy to samo można powiedzieć o ciąży?
Zobacz także: