
Pierwszy lot samolotem z dzieckiem może budzić pewne obawy, ale jeśli dobrze się przygotujesz, na pewno ty i maluszek zniesiecie go bez większych problemów. Pamiętaj też o tym, że na pokładzie nie jesteś sama – wszystkie stewardessy przechodzą kursy opieki nad dziećmi i pierwszej pomocy, więc jeśli tylko nadarzy się taka konieczność, możesz się do nich zgłosić. Zanim jednak wsiądziesz z malcem do samolotu, sprawdź, gdzie najlepiej udać się na pierwszy lot z dzieckiem i jak przygotować go (i siebie!) na to, co się wydarzy. Cennych porad udziela Andrzej Kozłowski, ekspert z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT.
Spis treści:
- Pierwszy lot samolotem z dzieckiem nie powinien być zbyt długi
- Na pierwszy lot z maluszkiem lepiej wykupić bilet u zaufanego przewoźnika
- Nie wolno negatywnie nastawiać dziecka do podróżowania samolotem
- Warto wcześniej wyjaśnić dziecku zasady obowiązujące w samolocie
- Rzeczy, które mogą się przydać podczas pierwszego lotu samolotem z dzieckiem
- Pierwszy lot dziecka w samolocie nie zawsze jest łatwy
- Pracownik linii lotniczych rozwiewa wątpliwości rodziców na temat podróży samolotem z dzieckiem
Pierwszy lot samolotem z dzieckiem nie powinien być zbyt długi
Kilkanaście godzin w drodze męczy – tak samo w aucie, pociągu czy w samolocie. Podróże lotnicze skracają długie wyprawy do kilku godzin. Jednak nie należy przesadzać. Kierunkiem waszego pierwszego lotu samolotem z dzieckiem nie powinna być Australia czy Japonia. Lot w te miejsca trwa prawie cały dzień, a dodatkowo koniecznością bywają męczące przesiadki. Warto zacząć od wyjazdu do któregoś z krajów Europy czy Afryki Północnej, dokąd lot trwa najwyżej 3–4 godziny.
Zobacz także: Podróż z dzieckiem w czasie pandemii: czym jechać na wakacje (i nie tylko)
Na pierwszy lot z maluszkiem lepiej wykupić bilet u zaufanego przewoźnika
Tanie linie kuszą niskimi cenami. Jednak w powietrzu panuje taki ruch, że najtańsze loty często wiążą się ze spóźnieniami i koniecznością długiego czekania na lotnisku. Nawet trzylatek po kilku tak spędzonych godzinach czekania z pewnością będzie zmęczony i marudny. Poza tym tanie czartery odlatują zwykle nad ranem albo późnym wieczorem. W trosce o wygodę dziecka warto zainwestować w bilet uznanego, renomowanego przewoźnika.
Nie wolno negatywnie nastawiać dziecka do podróżowania samolotem
Dla małego dziecka lot jest wielką przygodą. Jeśli sama odczuwasz strach, staraj się nie zarazić nim malca (dla dorosłych organizowane są w niektórych portach lotniczych spotkania, które pomagają oswoić lęk). Nie rozprawiaj o katastrofach i awaryjnych lądowaniach. Opowiedz dziecku, że obejrzy z góry swoje miasto, zobaczy z bliska chmury itd. (zadbaj wcześniej o miejsce przy oknie). Możesz pokazać mu lecące samoloty lub przeczytać książeczki na ten temat.
Atrakcyjne książeczki dla dzieci o samolotach i podróżach lotniczych znajdziesz np. tutaj:
Warto wcześniej wyjaśnić dziecku zasady obowiązujące w samolocie
Powiedz dziecku, że będzie przypięte pasami, i wyjaśnij, dlaczego to konieczne. Przypomnij, jak powinno się zachowywać. Wiele mam obawia się choroby lokomocyjnej. Okazuje się, że maluchy, które wymiotują w samochodzie, lot znoszą dobrze. Na wszelki wypadek zaopatrz się w odpowiedni do wieku dziecka środek na chorobę lokomocyjną.
Rzeczy, które mogą się przydać podczas pierwszego lotu samolotem z dzieckiem
Na lotnisku musicie stawić się przynajmniej godzinę przed odlotem. Aby uniknąć nudy, zabierz ze sobą atrakcyjne zabawki na podróż. W renomowanych liniach można otrzymać drobny upominek dla dziecka. Przyda się też ulubiona poduszka lub kocyk, na wypadek gdyby maluch zasnął. Do łagodzenia bólu uszu wywołanego zmianą ciśnienia podczas startu i lądowania można zastosować smoczek lub wkładki do uszu w przypadku niemowląt albo lizak czy cukierek dla starszych dzieci. Jeśli wybierasz tanie linie, zabierz ze sobą gotówkę, bo za jedzenie i napoje trzeba zapłacić.
Pierwszy lot dziecka w samolocie nie zawsze jest łatwy
Może się zdarzyć, że malec będzie w złym nastroju, znudzony czy śpiący. Wtedy nawet zabawka nie pomoże. Spróbuj zainteresować go widokiem za oknem albo zabrać na spacer po samolocie. Jeśli protestuje z powodu zapiętego pasa, uwolnij go na chwilę (pasy muszą być zapięte przy starcie, lądowaniu i zawsze gdy nakazuje obsługa samolotu, np. przy turbulencjach). Jeśli pierwszy lot będzie nieudany, nie zniechęcaj się – za drugim razem może być całkiem inaczej.
Zobacz także: 6 trików, jak sprawić, by dziecko lepiej zniosło podróż samolotem
Pracownik linii lotniczych rozwiewa wątpliwości rodziców na temat podróży samolotem z dzieckiem
Specjalista Andrzej Kozłowski z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT udzielił nam odpowiedzi na trzy pytania, które bardzo nurtują rodziców przed pierwszym lotem z dzieckiem. Oto jego wskazówki:
Jak latają najmłodsi pasażerowie?
Dla leżących niemowląt na długich trasach (atlantyckich) montowane są wiszące kołyski. Na krótkich dzieci przewożone są w nosidełku lub foteliku samochodowym. Maluchy do dwóch lat podróżują na kolanach opiekuna. Dzieci do 12. roku życia dostają oddzielne miejsce, ale trzeba wykupić im bilet zniżkowy. Wózek nadawany jest na bagaż lub zabierany na pokład w ostatniej kolejności, a po lądowaniu wyjmowany jako pierwszy, by dziecko mogło jak najdłużej w nim przebywać, a po wyjściu z samolotu od razu w nim usiąść.
W podróż samolotem warto zabrać lekki i kompaktowy wózek typu parasolka. Jest o wiele wygodniejszy niż tradycyjna spacerówka. Praktyczne wózki-parasolki znajdują się np. tutaj:
Jakich udogodnień można oczekiwać, podróżując z dzieckiem?
Większość lotnisk wyposażona jest w pokoje dla matki z dzieckiem, w których malca można przewinąć i nakarmić. Na pokładzie samolotu obsługa podgrzeje jedzenie. Przy zakupie biletu można zamówić też dla dziecka specjalny posiłek. W samolocie często są zabawki, kredki i kolorowanki dla najmłodszych. Warto pamiętać, że stewardesy przechodzą przeszkolenia medyczne z opieki nad dziećmi i w razie potrzeby służą pomocą.
Co można zabrać dla dziecka na pokład?
Przepisy mówią, że płyny, np. mleko czy napój znajdujące się w bagażu podręcznym, mogą być przechowywane w pojemnikach do 100 ml. Zdarza się, że służby na lotnisku proszą rodziców o spróbowanie napoju z dziecięcej butelki. Można zabrać żywność dla dziecka w ilości niezbędnej na czas podróży. Jeżeli dziecko bierze leki w płynie i konieczne jest ich zabranie na pokład samolotu, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, bez niego wniesienie buteleczki większej niż 100 ml nie będzie możliwe.
Zobacz także:

Nie bój się lotu samolotem z niemowlęciem, to wygodny i bezpieczny sposób podróżowania, przekonuje Małgorzata Szumilas, autorka książki „Z dzieckiem po świecie”, mama Sary i Mateusza, który w pierwszym roku życia latał samolotem średnio co 2-3 miesiące. Jak kupić bilety na samolot dla dziecka? Bilety na samolot można kupić przez agenta linii lotniczych albo biuro podróży, przez Internet lub telefon: to bardzo wygodne, oszczędza czas i pieniądze. Potrzebna jest tylko karta kredytowa. Bilet lotniczy dla dziecka zwykle są tańszy, choć może też kosztować tyle samo, co dla dorosłego (wszystko zależy od przewoźnika. Niektóre linie oferują zniżki dla dzieci nawet do 12. roku życia. Dzieci poniżej 6. miesiąca życia muszą być bezpiecznie usadowione na kolanach dorosłego, przypięte specjalnym pasem. Dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem życia mogą siedzieć w foteliku samochodowym dla dziecka , należy jednak wcześniej skonsultować się z linią lotniczą w celu ustalenia, czy dany model fotelika jest akceptowalny. Jak wybrać miejsce dla dziecka w samolocie? Przy rezerwacji wybierz miejsce dogodne dla siebie i dziecka. Poleca się miejsca za przepierzeniem, ale w niektórych samolotach jest to mniej wygodne. Poproś agenta, by podpowiedział, gdzie jest dużo przestrzeni na nogi albo spytaj o dodatkowe miejsce dla niemowlęcia – nie będzie z tym problemu, gdy nie ma kompletu pasażerów. Jeśli podróżujesz całą rodziną, poproś o miejsca obok siebie w jednym rzędzie – wbrew pozorom wcale nie jest oczywiste, że będziecie siedzieć razem. Jaki bagaż podręczny zabrać dla dziecka w samolocie? Dziecko w samolocie może zalać się soczkiem, zwymiotować. Jeśli nie będzie spać, to może się nudzić, zwłaszcza jeśli podróż potrwa długo. Dlatego zabierz ze...

Wbrew pozorom można swobodnie i spokojnie podróżować z dziećmi samolotem . Warto tylko się do tego dobrze przygotować i pamiętać o kilku rzeczach. 1. Sprawdź, czy dziecko dobrze reaguje na obcych ludzi Kiedy planujesz lot samolotem, warto wziąć pod uwagę, czy dziecko dobrze znosi sytuacje, w których wokół znajduje się wiele obcych ludzi – u niektórych dzieci może to wywoływać spory stres. Aby przekonać się, czy tak jest, oraz w razie potrzeby przyzwyczaić przyszłego małego pasażera do takiej sytuacji, wybierzcie się na przejażdżkę komunikacją miejską. Jeśli okaże się, że dziecko ma z tym kłopot, być może jeszcze przed wyjazdem uda się oswoić go z bliską obecnością obcych ludzi. 2. Opowiedz dziecku, co się zdarzy w samolocie Zawsze warto poinformować dziecko, zwłaszcza starsze, które nie jest już niemowlakiem, o szczegółach podróż y. Należy wytłumaczyć mu jak wygląda lot samolotem, jak długo trwa i jak trzeba zachowywać się na pokładzie. Dziecko z pewnością będzie wtedy przygotowane na nowe okoliczności, a także spokojniejsze. Zobacz też: 20 sposobów na udane wakacje z dzieckiem 3. Przygotuj się na opóźnienia lotu i czekanie na lotnisku Kłopotliwą i kwestią może być długi czas oczekiwania na odlot (to jedna z wad podróży samolotem). Zawsze należy być przygotowanym na ewentualne opóźnienie samolotu i mieć przy sobie ulubione książeczki dziecka, jakąś zabawkę czy papier i kredki. Wiele portów lotniczych posiada również miejsca specjalnie przeznaczone dla małych dzieci, np. przedszkola czy place zabaw. Jeśli lot się opóźnia, zawsze warto udać się na taras widokowy. Oglądanie lądujących i startujących samolotów powinno przykuć uwagę małego podróżnika na pewien czas. 4. Postaraj się zająć czymś dziecko na czas lotu Dziecko może się emocjonować podróżą samolotem jeszcze...

Lot samolotem z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem nie tylko dla jego rodziców, lecz także dla pasażerów siedzących w pobliżu. Dzieci często krzyczą, płaczą, marudzą albo biegają po pokładzie. Osobom, które lecą bez dzieci często brak wyrozumiałości dla takiej sytuacji, a rodzice z kolei trenują swoją cierpliwość jak rzadko kiedy. Z badań, jakie przeprowadzają linie lotnicze wynika, że większość podróżnych chciałaby, żeby w samolotach były wyznaczone specjalne strefy dla rodzin z małymi dziećmi , ewentualnie, żeby te najbardziej nieznośne maluchy przewożone były… w luku bagażowym. Póki co jednak żadne z tych rozwiązań nie funkcjonuje, a sezon urlopowy zaczął się już na dobre. Czy są zatem jakieś sposoby, by podróż z dzieckiem przebiegała możliwie najbardziej komfortowo ? Tak, przedstawiamy poniżej kilka z nich: Jak sprawić, by dziecko było spokojne w trakcie podróży samolotem? Nie daj mu się nudzić – zabierz do samolotu jakieś atrakcyjne, zajmujące mało miejsca zabawki. Wielu rodziców przyznaje, że ich dzieci najchętniej korzystają w podróży z książeczek z naklejkami . Warto się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem. Równie dobrymi rozwiązaniami są książeczki z okienkami, sensoryczne, ale też Przytulanki, pacynki na paluszki, kolorowanki z kredkami. Nie przegrzewaj zbyt ciepłym ubiorem – gdy dziecku będzie za gorąco, może być marudne, rozdrażnione. Lepiej założyć kilka cienkich warstw, niż jedną grubą, by w razie czego móc nieco rozebrać pociechę. Pozwól się wyszaleć przed odlotem – zwykle na lotnisku trzeba swoje odczekać, zanim wsiądzie się do samolotu. Nie każ dziecku wtedy siedzieć blisko ciebie, ale pozwól poskakać, pobiegać wkoło ławki, na której siedzisz albo przejdźcie się na mały spacer. Istnieje szansa, że zmęczone dziecko zaśnie w samolocie albo będzie chociaż spokojniej...