Pierwszy lot samolotem z dzieckiem może budzić pewne obawy, ale jeśli dobrze się przygotujesz, na pewno ty i maluszek zniesiecie go bez większych problemów. Pamiętaj też o tym, że na pokładzie nie jesteś sama – wszystkie stewardessy przechodzą kursy opieki nad dziećmi i pierwszej pomocy, więc jeśli tylko nadarzy się taka konieczność, możesz się do nich zgłosić. Zanim jednak wsiądziesz z malcem do samolotu, sprawdź, gdzie najlepiej udać się na pierwszy lot z dzieckiem i jak przygotować go (i siebie!) na to, co się wydarzy. Cennych porad udziela Andrzej Kozłowski, ekspert z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT.

Reklama

Spis treści:

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem nie powinien być zbyt długi

Kilkanaście godzin w drodze męczy – tak samo w aucie, pociągu czy w samolocie. Podróże lotnicze skracają długie wyprawy do kilku godzin. Jednak nie należy przesadzać. Kierunkiem waszego pierwszego lotu samolotem z dzieckiem nie powinna być Australia czy Japonia. Lot w te miejsca trwa prawie cały dzień, a dodatkowo koniecznością bywają męczące przesiadki. Warto zacząć od wyjazdu do któregoś z krajów Europy czy Afryki Północnej, dokąd lot trwa najwyżej 3–4 godziny.

Zobacz także: Podróż z dzieckiem w czasie pandemii: czym jechać na wakacje (i nie tylko)

Na pierwszy lot z maluszkiem lepiej wykupić bilet u zaufanego przewoźnika

Tanie linie kuszą niskimi cenami. Jednak w powietrzu panuje taki ruch, że najtańsze loty często wiążą się ze spóźnieniami i koniecznością długiego czekania na lotnisku. Nawet trzylatek po kilku tak spędzonych godzinach czekania z pewnością będzie zmęczony i marudny. Poza tym tanie czartery odlatują zwykle nad ranem albo późnym wieczorem. W trosce o wygodę dziecka warto zainwestować w bilet uznanego, renomowanego przewoźnika.

Zobacz także

Nie wolno negatywnie nastawiać dziecka do podróżowania samolotem

Dla małego dziecka lot jest wielką przygodą. Jeśli sama odczuwasz strach, staraj się nie zarazić nim malca (dla dorosłych organizowane są w niektórych portach lotniczych spotkania, które pomagają oswoić lęk). Nie rozprawiaj o katastrofach i awaryjnych lądowaniach. Opowiedz dziecku, że obejrzy z góry swoje miasto, zobaczy z bliska chmury itd. (zadbaj wcześniej o miejsce przy oknie). Możesz pokazać mu lecące samoloty lub przeczytać książeczki na ten temat.

Warto wcześniej wyjaśnić dziecku zasady obowiązujące w samolocie

Powiedz dziecku, że będzie przypięte pasami, i wyjaśnij, dlaczego to konieczne. Przypomnij, jak powinno się zachowywać. Wiele mam obawia się choroby lokomocyjnej. Okazuje się, że maluchy, które wymiotują w samochodzie, lot znoszą dobrze. Na wszelki wypadek zaopatrz się w odpowiedni do wieku dziecka środek na chorobę lokomocyjną.

Rzeczy, które mogą się przydać podczas pierwszego lotu samolotem z dzieckiem

Na lotnisku musicie stawić się przynajmniej godzinę przed odlotem. Aby uniknąć nudy, zabierz ze sobą atrakcyjne zabawki na podróż. W renomowanych liniach można otrzymać drobny upominek dla dziecka. Przyda się też ulubiona poduszka lub kocyk, na wypadek gdyby maluch zasnął. Do łagodzenia bólu uszu wywołanego zmianą ciśnienia podczas startu i lądowania można zastosować smoczek lub wkładki do uszu w przypadku niemowląt albo lizak czy cukierek dla starszych dzieci. Jeśli wybierasz tanie linie, zabierz ze sobą gotówkę, bo za jedzenie i napoje trzeba zapłacić.

Pierwszy lot dziecka w samolocie nie zawsze jest łatwy

Może się zdarzyć, że malec będzie w złym nastroju, znudzony czy śpiący. Wtedy nawet zabawka nie pomoże. Spróbuj zainteresować go widokiem za oknem albo zabrać na spacer po samolocie. Jeśli protestuje z powodu zapiętego pasa, uwolnij go na chwilę (pasy muszą być zapięte przy starcie, lądowaniu i zawsze gdy nakazuje obsługa samolotu, np. przy turbulencjach). Jeśli pierwszy lot będzie nieudany, nie zniechęcaj się – za drugim razem może być całkiem inaczej.

Zobacz także: 6 trików, jak sprawić, by dziecko lepiej zniosło podróż samolotem

Pracownik linii lotniczych rozwiewa wątpliwości rodziców na temat podróży samolotem z dzieckiem

Specjalista Andrzej Kozłowski z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT udzielił nam odpowiedzi na trzy pytania, które bardzo nurtują rodziców przed pierwszym lotem z dzieckiem. Oto jego wskazówki:

Jak latają najmłodsi pasażerowie?

Dla leżących niemowląt na długich trasach (atlantyckich) montowane są wiszące kołyski. Na krótkich dzieci przewożone są w nosidełku lub foteliku samochodowym. Maluchy do dwóch lat podróżują na kolanach opiekuna. Dzieci do 12. roku życia dostają oddzielne miejsce, ale trzeba wykupić im bilet zniżkowy. Wózek nadawany jest na bagaż lub zabierany na pokład w ostatniej kolejności, a po lądowaniu wyjmowany jako pierwszy, by dziecko mogło jak najdłużej w nim przebywać, a po wyjściu z samolotu od razu w nim usiąść.

Jakich udogodnień można oczekiwać, podróżując z dzieckiem?

Większość lotnisk wyposażona jest w pokoje dla matki z dzieckiem, w których malca można przewinąć i nakarmić. Na pokładzie samolotu obsługa podgrzeje jedzenie. Przy zakupie biletu można zamówić też dla dziecka specjalny posiłek. W samolocie często są zabawki, kredki i kolorowanki dla najmłodszych. Warto pamiętać, że stewardesy przechodzą przeszkolenia medyczne z opieki nad dziećmi i w razie potrzeby służą pomocą.

Co można zabrać dla dziecka na pokład?

Przepisy mówią, że płyny, np. mleko czy napój znajdujące się w bagażu podręcznym, mogą być przechowywane w pojemnikach do 100 ml. Zdarza się, że służby na lotnisku proszą rodziców o spróbowanie napoju z dziecięcej butelki. Można zabrać żywność dla dziecka w ilości niezbędnej na czas podróży. Jeżeli dziecko bierze leki w płynie i konieczne jest ich zabranie na pokład samolotu, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, bez niego wniesienie buteleczki większej niż 100 ml nie będzie możliwe.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama