Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży – jak długo brać, jak zrobić zastrzyk w brzuch?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się tylko tym kobietom, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, przy wadach zastawek lub sztucznych zastawkach serca oraz w przypadku, gdy organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zwalcza go, co prowadzi do utraty ciąży.
Jeśli lekarz zaleci zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży, to należy przyjmować je przez cały czas trwania ciąży, a często i przez krótki czas po porodzie. Sprawdź, dlaczego wiele kobiet musi każdego dnia robić sobie zastrzyki w brzuch przez całe 9 miesięcy i jak należy robić je prawidłowo.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży – wskazania

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się profilaktycznie w celu uniknięcia poważnych zagrożeń dla zdrowia w postaci zakrzepów, które mogłyby doprowadzić do zatorów w tętnicach. Choć zator tętnicy płucnej jest rzadkim powikłaniem ciąży i połogu, to w krajach wysokorozwiniętych stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów związanych z ciążą.

Ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej u ciężarnych jest aż 5-6 razy wyższe niż u kobiet, które nie są w ciąży. Powstawaniu zakrzepów dodatkowo sprzyjają wady zastawek serca lub obecność w sercu sztucznej zastawki. Dlatego u kobiet, które mają podwyższone ryzyko powstania zakrzepicy stosuje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową, która nie przenika do płodu. Leczenie to nazywa się też zastrzykami na rozrzedzenie krwi.
 
Kolejnym wskazaniem do ich podawania jest obecność we krwi ciężarnej przeciwciał anyfosfolipidowych. W przypadku ich wykrycia stwierdza się zespół antyfosfolipidowy, który oznacza, że organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zaczyna go zwalczać. Nieprawidłowość ta jest chorobą autoimmunoligiczną, która objawia się tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Aby zapobiec obumarciu płodu ciężarnej podaje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową oraz kwas acetylosalicylowy.

Jak zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe mają postać jednorazowych ampułkostrzykawek gotowych do użycia. Wyposażone są w krótką i cienką igłę, dzięki której lek podaje się tak, jak powinno, czyli podskórnie. Zastrzyki przeciwzakrzepowe może podawać ciężarnej pielęgniarka, ale zazwyczaj przyszła mama po przeszkoleniu samodzielnie wykonuje je w domu.

Najczęściej zastrzyki przeciwzakrzepowe robi się w fałd skóry na brzuchu, nie mniej niż 2-3 cm w lewo lub prawo od pępka. U ciężarnych można je jednak robić w fałd skóry na ramieniu lub udzie. Lek podaje się co 24 godziny.
 
Jak zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy – instrukcja krok po kroku:
 • Przygotuj ampułkostrzykawkę z lekiem, wacik, substancje odkażającą (spirytus lub inny środek dezynfekujący np. Octenisept).
 • Dokładnie umyj ręce.
 • Przetrzyj miejsce wstrzyknięcia płynem odkażającym.
 • Wyciągnij ampułkostrzykawkę z opakowania.
 • Usiądź.
 • Odbezpiecz igłę (zdejmij jej osłonkę) i chwyć ampułkostrzykawkę jak długopis.
 • Drugą ręką chwyć fałd skóry.
 • Wbij całą igłę w fałd skóry pod kątem 45-90 stopni.
 • Powoli wstrzyknij zawartość ampułki.
 • Puść fałd skóry.
 • Wyjmij igłę, zabezpiecz i wyrzuć puste opakowanie po leku do odpadów komunalnych.
 
Uwaga! W ampułce jest pęcherzyk powietrza. Nie usuwa się go przed podaniem leku. Ułatwia on podanie całej dawki.

​Pominięcie zastrzyku przeciwzakrzepowego

Zastrzyki przeciwzakrzepowe powinny być przyjmowane regularnie co 24 godziny. Przy pominięciu jednej dawki, należy zrobić zastrzyk jak najszybciej i trzymać się 24 godzin przerwy między iniekcjami, licząc od godziny podania ostatniego zastrzyku. Ewentualnie można wrócić do poprzedniej godziny podawania, ale należy to zrobić w porozumieniu z lekarzem, który podpowie, jak wrócić do poprzedniego schematu.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – skutki uboczne

Najczęściej skutkiem ubocznym przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych w ciąży są siniaki po wkłuciach. Miejsce po podaniu leku może być też zgrubiałe i bolesne.
 
Rzadko występują skutki uboczne w postaci krwawień z układu pokarmowego, nudności i wymioty, ciemne zabarwienie stolca, zaburzenia pracy wątroby czy krwotoki.
 
Wszystkie niepokojące objawy, które pojawią się podczas podawania zastrzyków na rozrzedzenie krwi w ciąży trzeba jak najszybciej zgłosić lekarzowi.
 
poród naturalny
Adobe Stock
Poród naturalny
Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie
Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.

Poród naturalny ma mnóstwo zalet dla dziecka. Choć wiąże się z długotrwałym wysiłkiem i bólem, jest bezpieczniejszy dla kobiety (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do rodzenia siłami natury). Sprawdź jak przebiega poród naturalny i dlaczego warto wybrać ten sposób rodzenia – opłaci się on i dziecku, i mamie. Spis treści: Przebieg porodu naturalnego Ile trwa poród naturalny? Zalety porodu naturalnego Poród naturalny – rozwarcie szyjki macicy Poród naturalny – nacięcie krocza Poród naturalny a cesarskie cięcie Przebieg porodu naturalnego Poród naturalny uznaje się za bezpieczny i najlepszy dla mamy i dziecka, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, mama i dziecko są zdrowe i nie ma dysproporcji między rozmiarem główki dziecka a miednicą ciężarnej.  Poród naturalny zaczyna się wtedy, gdy rozpoczynają się skurcze porodowe lub odchodzą wody płodowe. Dzieli się na cztery fazy porodu , zwane też etapami: faza I – zwana utajoną, polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Towarzyszą jej regularne skurcze macicy faza II – zwana aktywną, rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i pojawiają się skurcze parte wypychające dziecko faza III – rozpoczyna się po przyjściu dziecka na świat i trwa do wydalenia łożyska faza IV – to czas na obserwację kobiety po porodzie. Czy podczas porodu naturalnego mogą być stosowane zabiegi medyczne? Stosowanie procedur medycznych podczas porodu naturalnego jest jak najbardziej możliwe. Dzieje się tak, ponieważ poród naturalny polega na wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny, a nie na tym, że nie stosuje się żadnych zabiegów medycznych. Może się zdarzyć, że podczas porodu naturalnego kobieta otrzyma kroplówkę ze środkiem łagodzącym ból lub oksytocyną, zostanie użyty  cewnik...

hemoroidy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.  Spis treści: Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży: objawy Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają? Hemoroidy w ciąży: leczenie Maść  na hemoroidy w ciąży Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby Hemoroidy w ciąży: zapobieganie Hemoroidy w ciąży a poród naturalny Leczenie hemoroidów po ciąży ​ Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ: żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego; rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg; w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta; dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej  – wyższe jest stężenie progesteronu , hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie. Hemoroidy w ciąży: objawy Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie: pieczenie; świąd; śluz w odbycie; uczucie niecałkowitego wypróżnienia; świeżą krew w stolcu; dyskomfort w okolicy odbytu. Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części...

żylaki w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Żylaki w ciąży: jak powstają, zagrożenia, co stosować
Żylaki w ciąży to problem, z którym boryka się aż 40% przyszłych mam. Żylaki są to zgrubienia, które pojawiają się wzdłuż żył. Powstają na skutek trudności przepływu krwi z kończyn dolnych do serca i mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. zakrzepicy żył. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!

Żylaki w ciąży to coraz częstszy problem przyszłych mam. Dolegliwość może mieć podłoże genetyczne, sprzyjają jej także zmiany hormonalne, a w szczególności wzrost progesteronu. W grupie ryzyka są także panie, u których żylaki występowały już przed ciążą, mają nadwagę lub zbyt szybko tyją w ciąży. Problemem może być także stojący lub siedzący tryb pracy. Żylaki bolą, są zagrożeniem dla zdrowia, a dla wielu osób są także nieestetyczne. Czy można sobie z nimi skutecznie poradzić? Podpowiadamy! Żylaki w ciąży: przyczyny Od drugiego trymestru ciąży krew może zacząć zalegać w dolnych kończynach, powodując ich spuchnięcie i bolesność żył; zwykle tych na nogach, ale czasem też w odbycie. Prawdopodobieństwo, że i tobie przydarzą się żylaki, wzrasta, jeśli w twojej rodzinie ktoś cierpiał na tę dolegliwość w ciąży .  Jeśli przyszła mama jest obciążona genetycznie żylakami, może się z nimi borykać już w pierwszych miesiącach ciąży (zwłaszcza gdy jest to kolejna lub mnoga ciąża ). Pojawiają się one, ponieważ: zwiększa się ciśnienie z żył macicy w stronę żył miednicy; wzrasta ciśnienie w żyłach na nogach; krew zwiększa swoją objętość; włókna mięśniowe w ścianach żył ulegają rozluźnieniu; zmniejsza się sprężystość żył na skutej działania progesteronu .   Inne przyczyny pojawienia się żylaków to: nadwaga lub otyłość, siedząca lub stojąca praca, przeciążanie nóg na skutek dźwigania, wiek (im człowiek jest starszy, tym ryzyko wzrasta), geny (żylaki najczęściej mają podłoże genetyczne). Żylaki w ciąży: objawy O tym, że możesz mieć problem z żylakami, świadczą następujące sygnały. Nogi (zwłaszcza łydki): swędzą, bolą, wydają się ciężkie, są obrzęknięte. Oprócz tego coraz częściej zaczynasz miewać skurcze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj