Masz już dość? Podpowiadamy, jak złagodzić ciążowe dolegliwości!
Wydaje ci się, że jesteś w ciąży „od zawsze” i dręczą cię ciążowe dolegliwości? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.
Ciążowe dolegliwości to skutek uboczny zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Co najczęściej daje się nam we znaki i jak sobie z tym radzić?
Zgaga
To nieprzyjemne, choć na szczęście niegroźne uczucie pieczenia w przełyku (a czasem także pod mostkiem), dokucza wielu mamom zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. To efekt działania progesteronu i tego, że rosnąca macica uciska lub przesuwa żołądek, wypychając przy okazji strawione jedzenie do przełyku. By ją złagodzić, jedz częściej (5-6 posiłków dziennie), ale w mniejszych porcjach, unikaj jedzenia tuż przed pójściem spać, wystrzegaj się pikantnych i tłustych potraw, śpij z lekko uniesioną głową i staraj się nie stresować. Pieczenie może złagodzić także picie kefiru i jogurtu, które pomagają zneutralizować kwas żołądkowy.
Zaparcia
Odpowiadają za nie dwa czynniki. Po pierwsze hormony. A po drugie – fizjologia. Zaparcia to wynik ucisku macicy na narządy wewnętrzne. By je złagodzić, dużo pij, jedz pokarmy bogate w błonnik (przede wszystkim warzywa, pieczywo pełnoziarniste i gruboziarniste kasze) i nie tkwij w bezruchu – jeśli nie ma przeciwwskazań, gimnastykuj się i spaceruj.
Bezsenność
Spanie w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, nie jest łatwe: ciągle chce ci się siusiu, trudno ci znaleźć wygodną pozycję, masz niespokojne myśli. Przewietrz sypialnię i spróbuj ułożyć się komfortowo, najlepiej na lewym boku ze zrolowaną kołdrą albo specjalną poduszką dla kobiet w ciąży (ma kształt litery C) między kolanami. Postaraj się także uspokoić umysł, skupiając się na czymś przyjemnym – może wspomnieniach z wakacji lub planach na przyszłość? Pomóc może również relaksacyjna muzyka.
Parcie na pęcherz
Mogłaś je odczuwać już na początku ciąży, jednak gdy macica rośnie i uciska pęcherz, możesz mieć wrażenie, że powinnaś zamieszkać w łazience. Nie ma rady: korzystaj z toalety tak często, jak każe ci organizm, bo unikanie tego zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.
Obrzęki
Niewielkie obrzęki na kostkach, które znikają po nocnym odpoczynku, są pod koniec ciąży normalne. Pomóc mogą wygodne buty, spacery, częste zmiany pozycji i odpoczynek z uniesionymi nogami.
Uwaga: jeśli obrzęki są duże, pojawiają się przed 36. tygodniem ciąży i szybko narastają albo puchnie ci twarz, skontaktuj się z lekarzem.
Ból pleców
Jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać dolnej partii pleców, staraj się nie wypychać do przodu brzucha. Gdy siadasz, podeprzyj lędźwiowy odcinek kręgosłupa jaśkiem. Długie stanie także ci teraz nie służy (zresztą nigdy nie jest wskazane), dlatego jeśli nie możesz całkowicie go uniknąć, rób kilka kroków w jedną i drugą stronę lub oprzyj o coś jedną nogę.
Uwaga: ból promieniujący do nogi i pośladków to prawdopodobnie rwa kulszowa, która na tym etapie ciąży najczęściej wiąże się z uciskiem macicy na sploty nerwowe. Koniecznie zgłoś się do lekarza – w takiej sytuacji potrzebne ci będą specjalne ćwiczenia.
Co jeszcze możesz dla siebie zrobić?
Dobrze się odżywiaj. To, co jadasz, nadal jest bardzo ważne: mózg twojego dziecka rozwija się teraz najintensywniej, a prawidłowa dieta pozwoli ci przygotować organizm do porodu i karmienia piersią.
Uzupełniaj witaminy i mikroelementy. Stosuj preparaty dla przyszłych mam, np. Femibion® 2 Ciąża Suplement diety dla kobiet od 13. do 40. tygodnia ciąży, który został opracowany na podstawie rekomendacji towarzystw naukowych w Europie i na świecie. Zawiera podwójne źródło folianów: kwas foliowy i Metafolin® (L-metylofolian wapnia), wspierający wzrost tkanek matczynych, DHA ważne dla rozwoju mózgu i oczu płodu1 oraz witaminę D3, jod, żelazo2 w łatwo przyswajalnej formie3 i inne składniki dopasowane do zapotrzebowania organizmu ciężarnej.
Dbaj o skórę. Twoja skóra wymaga teraz szczególnej troski, bo jest bardzo rozciągnięta. Smarowanie kremami nawilżającymi i natłuszczającymi sprawi, że będzie bardziej elastyczna i zapobiegnie przykremu swędzeniu.
Nie forsuj się. To normalne, że w ciąży męczysz się szybciej niż zwykle, choćby dlatego, że ważysz więcej i masz problemy ze spaniem w nocy. Staraj się nie forsować i korzystaj z każdej okazji na chwilę relaksu. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków. Ciąża to nie jest najlepszy moment na udowadnianie, że jesteś siłaczką.
KOLEJNY ETAP >>> LAKTACJA
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
1 Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).
2 Diglicynian żelaza II.
3 Stanowisko Zespołu ekspertów PTG w zakresie stosowania preparatów żelaza chelatowego w położnictwie i ginekologii. Ginekol Pol 2010, 81, 786-788.
Artykuł powstał z udziałem marki Femibion