Mdłości w ciąży to przykry objaw, który niepokoi przyszłe mamy. Najczęściej nie oznaczają nic groźnego (a nawet są traktowane jako dobry znak) i dość szybko przemijają. Nudności odczuwane przez ciężarną zwykle są utożsamiane z pierwszymi objawami ciąży. Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.

Reklama

Spis treści:

Mdłości w ciąży – czym są?

Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu w układzie pokarmowym. Mdłościom często towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, ale do wymiotów nie dochodzi w każdy przypadku. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się również na brak apetytu.

Mdłości w ciąży mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Czasem jest to tylko delikatne uczucie dyskomfortu w żołądku, nazywane potocznie nudnościami. W niektórych przypadkach nudności są tak silne, że ciężarna ma wrażenie, że za chwilę zwróci treść pokarmową lub rzeczywiście dochodzi do uaktywnienia się odruchu wymiotnego.

Uznaje się, że lekkie mdłości w ciąży to dobry znak, który świadczy o tym, że dziecko ma odpowiednie warunki do rozwoju. Z badań wynika nawet, że kobiety, które się na nie skarżą, są mniej zagrożone poronieniem.

Zobacz także

Skrajnym przypadkiem mdłości w ciąży są niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum). Cierpiąca na nie ciężarna odczuwa silne mdłości, połączone z wymiotami, które wręcz uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów (próba zjedzenia czegokolwiek kończy się na ogół zwracaniem treści żołądkowej). Ciężarna cierpiąca na silne mdłości połączone z wymiotami powinna być pod opieką lekarza.

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Mdłości w ciąży najczęściej pojawiają się między 4. a 7. tygodniem ciąży. Co ważne – mdłości i wymioty w ciąży nie ujawniają się później niż po 8. tygodniu ciąży. Oznacza to, że jeśli jesteś w 8. tygodniu ciąży i nie cierpisz z powodu mdłości, prawdopodobnie ominie cię ta nieprzyjemna dolegliwość.

Mdłości odczuwane są zazwyczaj rano, choć niektóre ciężarne skarżą się też na wieczorne mdłości. Zdarzają się sytuacje, w których kobiety odczuwają mdłości przez cały dzień. Poranne mdłości, które zwykle są najsilniejsze i najbardziej dokuczliwe, mogą być pierwszym sygnałem, że spodziewasz się dziecka.

Przyczyny mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży nie mają jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej mają podłoże hormonalne. Najprawdopodobniej ich przyczyną jest wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropiny kosmówkowej) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży.

Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich:

 • stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem)
 • zmęczenie
 • brak witamin z grupy B
 • zakażenie Helicobacter pylorii
 • młody wiek przyszłej mamy
 • niski wskaźnik BMI przed ciążą
 • płód o płci żeńskiej
 • pierwsza ciąża

U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka. Natomiast rzadziej na mdłości w ciąży skarżą się kobiety, które są już mamami.

Ze wzrostu poziomu hormonów zazwyczaj wynikają poranne mdłości. Jeśli przykre objawy utrzymują się w ciągu dnia, mogą mieć podłoże w psychice kobiety spodziewającej się dziecka.

Mdłości w ciąży – kiedy ustępują?

Mdłości zwykle ustępują około 12. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy przestaje rosnąć poziom gonadotropiny kosmówkowej, która je wywołuje. U niektórych kobiet trwają o kilka tygodni dłużej, mniej więcej do 16-20 tygodnia ciąży. Mdłości utrzymujące się do połowy ciąży mogą dotyczyć ciąży mnogiej, w której poziom hCG jest jeszcze wyższy.

Sposoby na mdłości w ciąży

Domowe sposoby na mdłości w ciąży ułatwiają przetrwanie tej przykrej dolegliwości.

Co pomaga na mdłości w ciąży:

 • Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu – ideałem byłoby, gdybyś wypijała 2-3 litry wody. Dużo? Jeśli przez cały dzień będziesz popijała ją małymi łykami, naprawdę ci się uda (dla urozmaicenia możesz dodawać do niej miętę, cytrynę, miód).
 • Akupresura. Niektóre ciężarne odczuwają poprawę samopoczucia po prostym zabiegu, który polega na uciskaniu miejsca między kciukiem a palcem wskazującym lewej dłoni. Kilka razy dość mocno naciśnij punkt energetyczny, jaki się w tym miejscu znajduje. Rób to, gdy zbliża się atak nudności, wieczorem przed snem i rano po obudzeniu.
 • Stosowanie relaksacji – na mdłości niektórym pomaga mindfulness, czyli ćwiczenie uważności (pomaga zredukować stres). W dobrze wywietrzonym pokoju połóż się wygodnie na podłodze (możesz ugiąć nogi w kolanach) i głęboko oddychając kilkanaście razy z rzędu, licz do dziesięciu. Skup się na wdechach i wydechach, a nie na myślach, jakie przychodzą ci do głowy. Jeśli nie będziesz mogła się od nich uwolnić, zrezygnuj.
 • Zjedzenie czegoś ostrzejszego. Niektórym kobietom w złagodzeniu porannych mdłości pomaga zjedzenie czegoś ostrzejszego: kiszonego ogórka, łyżeczki musztardy lub wypicie soku z cytryny. Jedz je jednak z umiarem: ostre potrawy mogą podrażnić i tak już bardzo wrażliwą obecnie śluzówkę żołądka i jelit.

Zapobieganie mdłościom w ciąży

Unikanie intensywnych zapachów nieważne, czy są miłe, czy przykre. Mdłości możesz poczuć zarówno przy otwieraniu pełnej jedzenia lodówki, jak i po skropieniu się perfumami. Do lodówki wstaw pochłaniacz zapachów lub... poproś partnera, by podawał ci jedzenie. Nie używaj odświeżaczy powietrza, również w łazience. Perfumy odstaw na półkę i zaopatrz się w bezzapachowy dezodorant kulkowy.

Unikanie wychłodzenia organizmu gwałtowna zmiana temperatury nasila skłonność do wymiotów. Ubieraj się na cebulkę. Przygotuj jedną warstwę ubrania więcej. Jeśli będzie za ciepło, zawsze możesz zdjąć wierzchnie ubranie, by wyregulować temperaturę. Nawet w słoneczny jesienny lub zimowy dzień nie chodź z gołą głową. Nie lubisz czapek? Modne są też chusty omotane wokół głowy lub długie golfy noszone jako nakrycie głowy.

Słuchanie uspokajającej muzyki teraz najbardziej potrzeba ci wyciszenia. A odpowiednia playlista dla kobiet w ciąży jest bardzo skutecznym sposobem na jego osiągnięcie. Wybierz muzykę, jaką najbardziej lubisz, ważne, by wpływała na ciebie naprawdę kojąco.

Mdłości w ciąży - kiedy do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Lekkie mdłości zazwyczaj nie zagrażają ciąży, nawet jeśli towarzyszą im wymioty. O lekkich mdłościach możemy mówić, jeśli w I trymestrze pojawiają się codziennie przez kilka dni. Raz, góra dwa razy w ciągu dnia mogą towarzyszyć im wymioty. Choć objawy są przykre, jeśli dobrze je znosisz i możesz normalnie funkcjonować, przyjmować posiłki, nie musisz się nimi martwić.

Do lekarza warto się zgłosić, gdy:

 • nudności są bardzo silne,
 • wymiotujesz częściej niż 2-3 razy dziennie w I trymestrze,
 • ciągle wymiotujesz i nie masz apetytu (nie możesz zmusić się do jedzenia),
 • z powodu wymiotów tracisz na wadze,
 • wymiotujesz, boli cię brzuch i masz biegunkę – to może być objaw infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego.

Skutki mdłości w ciąży groźne dla zdrowia mogą się pojawić, jeśli towarzyszy ciężarna cierpi na hyremesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty – grożą między innymi odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama