Zdrowe odżywianie to podstawa, szczególnie jeśli jesteśmy w ciąży i musimy zadbać nie tylko o siebie, ale i o nasze maleństwo. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że przy mdłościach, wymiotach i braku apetytu nie możemy patrzeć na jedzenie. Podobne dolegliwości gnębią prawie połowę ciężarnych! W znakomitej większości przypadków wymioty w ciąży nie mają żadnego negatywnego wpływu na maleństwo. Powodują jednak złe samopoczucie u kobiet i skutecznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiedzialne podejście do tematu. Zamiast się głodzić, poznaj przyczyny problemu i sprawdź, jak sobie radzić z wymiotami w ciąży.

Reklama

Spis treści:

  1. Skąd biorą się wymioty w ciąży?
  2. Czy można brać w ciąży leki przeciwwymiotne?
  3. Co jeść, aby pokonać wymioty w ciąży?
  4. Wymioty w ciąży a aktywność fizyczna
  5. Wymioty w ciąży poza domem

Skąd biorą się wymioty w ciąży?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Inną przyczyną wymiotów w ciąży może być też stres – być może właśnie dlatego najczęściej dotyczą kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Najczęściej zbiera im się na wymioty z tana, zdarza się jednak, że mdłości dokuczają także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.

Czy można w ciąży brać leki przeciwwymiotne?

Absolutnie nie. Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie witaminy i leki (nawet z pozoru bezpieczne tabletki na ból głowy w ciąży) muszą być zaordynowane przez lekarza. Pociesz się tym, że mdłości w ciąży i brak apetytu zwykle doskwierają przyszłym mamom tylko przez pierwszy trymestr ciąży. Warto na ten czas zmienić nieco swój styl życia i sposób odżywiania, żeby zminimalizować dolegliwości. Jeśli jednak nie możesz się zmusić do jedzenia dłużej niż dzień czy dwa, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza.

Uwaga! Wymioty w ciąży mogą być groźne

Zgłoś się go ginekologa także wtedy, kiedy nie możesz opanować wymiotów. Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla ciebie, i dla dziecka. Jeśli codziennie albo nawet kilka razy dziennie wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu i dożylne podawanie wody, glukozy i elektrolitów.

Zobacz także

Uwaga! Zdarza się, że wymioty są objawem infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego – jeżeli są intensywne i towarzyszy im ból brzucha albo biegunka, umów się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Co jeść, aby pokonać wymioty w ciąży?

Odpowiednie nawodnienie i zdrowe odżywianie to podstawa dobrego samopoczucia, także u przyszłej mamy.

  • Nie doprowadzaj do pojawienia się głodu – właśnie wtedy paradoksalnie mdłości są najsilniejsze. Zawsze miej przy sobie drobną przekąskę: kilka migdałów, suszonych moreli, krakersy albo herbatniki. Kiedy poczujesz pierwsze ukłucie głodu, przegryź coś drobnego.
  • Jeżeli mdłości pojawiają się rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka przegryź krakersa albo kawałek skórki od chleba. Możesz też wypić szklankę wody ze startym świeżym imbirem i ewentualnie odrobiną miodu (przyrządź napój wieczorem i postaw przy łóżku).
  • Zrezygnuj z bardzo kwaśnych dań i słodyczy – mogą podrażniać żołądek.
  • Jedz niewielkie porcje, ale za to częściej niż przed ciążą.

Ważne też, abyś przestrzegała teraz zdrowej i urozmaiconej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby (ale nie smażone, tylko gotowane na parze albo pieczone), nabiał. Nie martw się też tym, że jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży nie przytyjesz ani kilograma, to woje dziecko nie dostanie niezbędnych mu do rozwoju składników odżywczych. Na początku ciąży liczy się nie ilość, ale jakość tego, co zjadasz.

Rozwijające się w tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się w stosunku do czasu przed ciążą. Dopiero od drugiego trymestru ciąży będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz szczególnie zmieniać swojej diety.

Wymioty w ciąży a aktywność fizyczna

Nie rezygnuj z umiarkowanej aktywności fizycznej w ciąży. Ruszaj się, ale pamiętaj, by konsultować się z lekarzem prowadzącym.

Pływanie, spacer, ćwiczenia relaksujące czy oddechowe poprawią samopoczucie przyszłej mamy i sprawią, że będzie mniej odczuwała przykre dolegliwości ciążowe. Pamiętaj jednak, że równie ważny, co aktywność fizyczna jest odpoczynek.

Wymioty w ciąży poza domem

Co zrobić, kiedy poczujesz, że zbiera ci się na wymioty poza domem? Najważniejsze, żebyś jak najlepiej zadbała o twój własny komfort i była przygotowana na każdą sytuację. Zawsze miej w torebce butelkę wody mineralnej i przekąski (herbatniki, banany, opakowanie orzechów). Noś ze sobą także wodę termalną w sprayu. Spryskując co jakiś czas twarz i ciało, uzyskasz efekt odświeżenia.

Wymioty w ciąży i mdłości zazwyczaj pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia. Wybierając się w określone miejsce, sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa łazienka albo miejsce do odpoczynku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama