Najlepsze sposoby na nudności w ciąży
Mdłości i wymioty to zmora kobiet w ciąży. I to niemal od samego jej początku. Czasami dają się we znaki aż do samego porodu. Można się z nimi męczyć, albo spróbować im zapobiec. Jeśli całkiem nie znikną, przynajmniej będą słabsze.
1 z 7
Pokochaj imbir
Nie dość, że smaczny, to jeszcze jak pożyteczny. Imbir jest uznawany za najlepszy środek zwalczający nudności, który pobudza krążenie krwi i pomaga w trawieniu. Możesz pić herbatkę imbirową (drobne wiórki imbiru zalewa się wrzątkiem) np. osłodzoną miodem oraz przyprawiać nim różne potrawy. Twoją ulubioną przekąską w ciąży może stać imbir kandyzowany. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie również na imbirowe ciasteczka.
2 z 7
Podjadaj migdały
W ciąży warto zawsze mieć je przy sobie i od czasu do czasu zjeść kilka na wszelki wypadek. Jeśli nie lubisz chrupać twardych kawałków migdałów, kupuj rozdrobnione w wiórki. Sięgaj po nie, gdy poczujesz, że robi ci się niedobrze. Powinny zapobiec przykrym objawom.
3 z 7
Nie spiesz się ze wstawaniem z łóżka
Mdłości zwykle pojawiają się rano, kiedy masz pusty żoładek. Sprzyja im także nagła zmiana pozycji. Gdy się obudzisz, nie wstawaj od razu, tylko poleż kilkanaście minut i poproś partnera o podanie śniadanie do łóżka. A jeśli jest już o tej porze w pracy, wieczorem przygotuj sobie na nocnym stoliku banana i filiżankę z ziołową lub najlepiej imbirową herbatką. Taka przekąska po przebudzeniu powinna poprawić twoje samopoczucie.
4 z 7
Pamiętaj o witaminie B
Gdy jej brakuje, mdłości mogą być silniejsze. Jeśli lekarz przepisał ci preparat z witaminami dla cieżarnych, łykaj go, pamiętając jednocześnie, by na twoim talerzu nie brakowało dań obfitujących w cenne witaminy i składniki mineralne. Witaminę B zawierają polecane już banany, ale także awokado, owsianka, wołowina czy szpinak.
5 z 7
Jedz częściej
Gdy jesteś głodna, nudności stają się silniejsze. Staraj się jednak nie przejadać, aby żołądek nie był przepełniony, bo to sprzyja wymiotom. Twoja dieta powinna być lekka, zrezygnuj więc z potraw tłustych i smażonych, za to częściej jedz gotowane lub pieczone potrawy. Nie zapominaj o świeżych lub mrożonych owocach i warzywach.
6 z 7
Naucz się relaksować
Stres nasila mdłości. Pamiętasz pewnie, że czasem robiło ci się niedobrze, gdy mocno się czymś zdenerwowałaś. Jako przyszła mama staraj się nie myśleć o tym, na co nie masz wpływu. Możesz się wyciszać przy muzyce, którą lubisz albo wypróbować innych technik, np. odganiania stresujących myśli, skupiając się na oddechu. Usiadź wygodnie albo połóż się i zacznij myśleć o tym, jak powietrze wypełnia twoje ciało i je opuszcza. Możesz liczyć oddechy i odsuwać każdą myśl, która cię od tego odrywa. Jeśli stres jest spory, możesz zapisać się na zajęcia, które uczą relaksacji, np. na jogę albo trening uważności, który uczy, jak redukować napięcie nerwowe (np. www.uważni.pl).
7 z 7
Dobrze się ubieraj
Wychłodzenie ciała, nagła zmiana temperatury mogą nasilać skłonność do wymiotów. Zakładaj na siebie kilka warstw ubrań, byś mogła coś z siebie zdjąć, gdy nagle będzie ci za ciepło lub założyć, jeśli zmarzniesz. W chłodne dni pamiętaj o czapce, bo to przez głowę twój organizm traci najwięcej ciepła.