Przepuklina pępkowa pojawia się wtedy, gdy dojdzie do przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej przez poszerzony pierścień pępkowy. Widoczna jest jako uwypuklenie w okolicy pępka. Tłumaczymy, jak objawia się przepuklina pępkowa i czy sama zniknie.

Reklama

Spis treści:

  1. Przepuklina pępkowa - przyczyny
  2. Przepuklina pępkowa w ciąży – objawy
  3. Przepuklina pępkowa w ciąży – czy jest groźna?
  4. Przepuklina pępkowa w ciąży – zdjęcia
  5. Przepuklina pępkowa w ciąży a poród naturalny

Przepuklina pępkowa w ciąży - przyczyny

Pojawienie się przepukliny pępkowej może być spowodowane wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak np. podczas ciąży, wtedy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej jest spowodowany rosnącą macicą. Macica naciska na jamę brzuszną, co prowadzi do rozejścia powłok brzusznych. Dodatkowo relaksyna rozluźnia więzadła, przez co łatwiej dochodzi właśnie do rozejścia powłok brzusznych.

Częste przyczyny przepukliny pępkowej to:

  • wielokrotne ciąże,
  • otyłość brzuszna,
  • słabe ścianki jamy brzusznej,
  • nadwaga.

Przepuklina pępkowa w ciąży – objawy

Przepuklina pępkowa objawia się wybrzuszeniem w powłokach brzusznych. Zdarzają się też sytuacje, w których mogą pojawić się dolegliwości bólowe – nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o zagrożeniu zdrowia lub życia kobiety.

Zobacz także

Jeśli przepuklinie towarzyszą nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, a także silny ból brzucha – należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o uwięźnięciu przepukliny.

Przepuklina pępkowa w ciąży – czy jest groźna?

Przepuklina pępkowa w ciąży na ogół nie powinna niepokoić ciężarnej. Może być groźna, jeśli dojdzie do jej uwięźnięcia. Dzieje się tak, gdy w worku przepuklinowym znajdzie się fragment jelita. W większości sytuacji sama jego obecność nie jest niebezpieczna, jednak czasami może dojść do niedokrwienia tego fragmentu, a następnie martwicy i niedrożności przewodu pokarmowego.

W większości przypadków przepuklinie pępkowej nie towarzyszą dodatkowe objawy i nie wymaga ona interwencji medycznej. Powstała przepuklina pępkowa nie może jednak samoistnie zniknąć. Po zakończeniu ciąży z reguły przeprowadza się operację przepukliny w trybie planowym.

Przepuklina pępkowa w ciąży – zdjęcia

Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda przepuklina pępkowa w ciąży:

AdobeStock
AdobeStock

Przepuklina pępkowa w ciąży a poród naturalny

Przepuklina pępkowa w ciąży nie powoduje zmian w organizmie dziecka. W większości przypadków nie utrudnia też porodu naturalnego. Może się zdarzyć jednak, że wystąpią komplikacje, a wtedy konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama