Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
duszności w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)

Duszności najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem ciężarna odczuwa wcześniej. Mogą one świadczyć o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.

Czy w ciąży ciężko się oddycha? – pytają kobiety, które są dopiero na początku drogi do macierzyństwa. Odpowiedź na to pytanie brzmi: aż 60-70 proc. kobiet odczuwa duszności w ciąży. Dolegliwości mijają najczęściej dopiero wraz z porodem. W miarę rozwoju płodu i powiększania się macicy dochodzi do uniesienia przepony, co powoduje ucisk na płuca i duszności. W drugim i trzecim trymestrze typowa jest zadyszka w ciąży, szczególnie po wysiłku fizycznym, np. wchodzeniu po schodach. Także na samym początku ciąży oddech może stać się płytki. Podpowiadamy, kiedy duszności w ciąży mogą być powodem do niepokoju i jak sobie z nimi radzić.

Spis treści:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Duszności w ciąży – objawy

Odczuwanie duszności w ciąży jest sprawą indywidualną, subiektywną. Rzadko u kobiety, która zgłasza duszności, wykrywa się zmniejszenie wysycenia krwi tlenem.

Najczęściej ciężarne opisują duszności jako:

  • trudności z wzięciem głębokiego wdechu,
  • ucisk na przeponę,
  • pojawianie się zadyszki podczas nawet niewielkiej aktywności fizycznej (a nawet podczas mówienia!),
  • szybsze męczenie się.

Zwykle objawy te nie są związane z zagrożeniem zdrowia czy życia. Inaczej jest, gdy towarzyszy im ból w klatce piersiowej lub krwioplucie, które mogą świadczyć o zatorowości płucnej. Niepokojące jest też uczucie duszności po jedzeniu lub po ukąszeniu przez owada – wtedy istnieje podejrzenie gwałtownej reakcji alergicznej.

Duszności w ciąży – przyczyny

Do głównych przyczyn uczucia duszności w ciąży należą zmiany hormonalne, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i zmiany w mechanice układu oddechowego.

Zmiany hormonalne (przede wszystkim zmiana poziomu progesteronu), zwiększają wrażliwość ośrodka oddechowego zlokalizowanego w mózgu na wzrost poziomu dwutlenku węgla w organizmie. To sprawia, że oddech staje się  przyspieszony, co może wywoływać uczucie duszności.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, które obejmują między innymi zwiększenie objętości krwi. Serce musi przepompowywać więcej krwi niż przed ciążą – ilość ta zwiększa się nawet o 50 proc. Zwiększeniu objętości krwi nie towarzyszy adekwatny wzrost liczby czerwonych krwinek, które transportują tlen. Skutkiem tego może być uczucie duszności pojawiające się w czasie ciąży.

Zmiany w mechanice układu oddechowego to efekt tego, że płuca ciężarnej wraz z postępem ciąży mają coraz mniej miejsca. Rosnąca macica zajmuje dużą część jamy brzusznej i zwiększa ucisk na narządy położone w klatce piersiowej. To zwiększa ryzyko pojawienia się duszności u ciężarnej.

Duszności w ciąży – kiedy do lekarza?

Zawsze, gdy pojawiają się trudności z oddychaniem w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem. Zbyt płytki oddech może prowadzić do niedotlenienia ciężarnej i dziecka. Duszności w ciąży mogą być bowiem nie tylko skutkiem ucisku macicy na układ oddechowy, ale też np.:

  • astmy,
  • anemii,
  • infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • zatorowości płucnej,
  • odmy opłucnej,
  • ostrej reakcji alergicznej,
  • obcego ciała w drogach oddechowych.

Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli wystąpiła:

  • nagła silna duszność, która wcześniej nie występowała,
  • utrata przytomności,
  • krwioplucie,
  • ból umiejscowiony za mostkiem,
  • duszność nieustępująca pomimo stosowania się do zaleceń lekarza.

Duszności w ciąży w pierwszym trymestrze

Zdarzają się często. Kobieta szybko się męczy, odczuwa duszności, ma problemy z oddychaniem w nocy, szybko dostaje zadyszki. To normalne na tym etapie ciąży. Organizm kobiety musi po prostu przestawić się w inny tryb pracy, na co potrzebuje czasu. Dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie, podobnie jak uczucie zmęczenia i senność typowe dla pierwszego trymestru ciąży.

Problemy z oddychaniem w ciąży – II trymestr

Na tym etapie ciąży macica wyraźnie się powiększa, a mięśnie nieco słabną. Macica spycha narządy wewnętrzne do góry, co utrudnia pracę płucom. Na dodatek hormony w ciąży, a dokładniej zmiana ich poziomu, może przejściowo powodować kłopoty z oddychaniem. Stąd może brać się zadyszka lub płytki oddech. Nie wszystkie kobiety doświadczają na tym etapie ciąży tego typu dolegliwości.

Płytki oddech w ciąży w III trymestrze

W zaawansowanej ciąży zadyszka, płytki oddech i duszności pojawiają się najczęściej, a im ciąża bardziej zaawansowana, tym większe ryzyko ich wystąpienia. To najczęściej normalne zjawisko, które ustąpi od razu po porodzie. Duże rozmiary macicy bardzo utrudniają normalne działanie układu oddechowego stąd objawy, które wskazują na to, że ma on kłopoty z zaopatrzeniem ciężarnej w tlen – może nawet wystąpić uczucie duszności w ciąży podczas leżenia.
Odpowiednie oddychanie pomoże przy zadyszce i dusznościach – sprawdź, jak oddychać w ciąży.

Sposoby na duszności w ciąży

Pojawiającemu się w czasie ciąży uczuciu duszności nie zawsze da się zapobiegać. Ale można podjąć starania, aby zmniejszać ryzyko jego wystąpienia czy nasilenie. Najważniejsze jest prawidłowe odżywianie, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i regularne wykonywanie badań kontrolnych, które pozwolą wychwycić np. anemię (sprzyja powstawaniu duszności).

A co robić, gdy duszność mimo wszystko się pojawi? Najlepiej przyjąć pozycję, która pozwala lepiej dotlenić organizm, ułatwiając oddychanie torem brzusznym:

  • pozycja siedząca z łokciami opartymi na kolanach,
  • pozycja stojąca z pochylonym do przodu tułowiem i dłońmi opartymi na kolanach,
  • pozycja stojąca z dłońmi mocno opartymi na oparciu krzesła.

Zobacz także:

spanie na brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Spanie na brzuchu w ciąży: czy w ciąży można spać na brzuchu?
Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Czy należy to zrobić na początku ciąży, czy może dopiero, kiedy pojawi się już spory brzuch? Sprawdzamy, co o leżeniu na brzuchu w ciąży sądzi ginekolog i jaka pozycja jest najlepsza do spania dla przyszłej mamy.

​Sen w ciąży jest bardzo ważny dla odpoczynku i zregenerowania organizmu, ale znalezienie odpowiedniej pozycji do spania niekiedy bywa dla ciężarnej nie lada wyzwaniem. Nie wszystkie pozycje do snu są wskazane dla ciężarnych. Czy trzeba rezygnować ze spania na brzuchu w ciąży? Czy można w tej pozycji leżeć w ciągu dnia? Czy można się tak układać na początku ciąży, gdy nie ma jeszcze brzucha? Wyjaśniamy, jak ciężarna może układać się do snu. Spanie na brzuchu w pierwszym trymestrze ciąży Mamy dobrą informację dla kobiet, dla których spanie na brzuchu jest najwygodniejszą pozycją – w ciąży nie trzeba rezygnować z leżenia na brzuchu w pierwszym trymestrze. Płód w tym okresie jest jeszcze bardzo mały. Dodatkowo jest chroniony przez:  macicę,  jamę brzuszną i  kość łonową. Leżenie na brzuchu nie powinno więc stanowić dla niego zagrożenia.   Do kiedy można spać na brzuchu w ciąży? Nie ma przeciwwskazań do spania i leżenia na brzuchu, gdy ciążowy brzuszek jest jeszcze niewidoczny. Spanie na brzuchu w drugim i trzecim trymestrze ciąży Spanie na brzuchu w ciąży jest odradzane, gdy brzuch zaczyna się powiększać. Jednym z argumentów przeciw układaniu się w tej pozycji jest fakt, że przyszłej mamie będzie po prostu niewygodnie. Dodatkowo ucisk na brzuch może niekorzystnie wpływać na dziecko. Warto, by w drugim i trzecim trymestrze przyszła mama wybrała inną pozycję do spania. Napisała do nas jedna z czytelniczek, która zastanawia się, czy może spać na brzuchu w zaawansowanej ciąży: „Jestem w 7. miesiącu ciąży . Czy nadal mogę spać na brzuchu? To moja ulubiona pozycja do snu, obawiam się jednak, że układając się w ten sposób, mogę zrobić krzywdę dziecku”.  Zdaniem ginekologa położnika, dr n. med. Bożeny Kowalskiej spanie na brzuchu nawet w...

Zawroty głowy w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zawroty głowy w ciąży: o czym świadczą i jak ich uniknąć?
Zawroty głowy w ciąży nie zawsze wskazują na poważne dolegliwości – często doskwierają przyszłym mamom o niskim ciśnieniu krwi. Ale silne zawroty głowy pod koniec ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak cukrzyca ciążowa czy anemia.

Zawroty głowy w ciąży mogą się zdarzyć w każdym trymestrze, a zwłaszcza na początku ciąży. Z reguły wystarczy, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad, aby ich uniknąć lub zmniejszyć ich dokuczliwość. Bywa jednak, że mogą być sygnałem poważnych zaburzeń, dlatego lepiej ich nie bagatelizować. Spis treści: Zawroty głowy w ciąży: czy to normalne? Zawroty głowy w ciąży: przyczyny Zawroty głowy na początku ciąży Zawroty głowy w drugim trymestrze Zawroty głowy w trzecim trymestrze Zawroty głowy w ciąży: kiedy do lekarza? Zawroty głowy w ciąży: jak sobie radzić? Zawroty głowy w ciąży: czy to normalne? Zazwyczaj nie ma nic dziwnego w tym, że w ciąży masz zawroty głowy. To naturalne w odmiennym stanie, szczególnie na początku ciąży. Niskie ciśnienie krwi, ucisk macicy na naczynia krwionośne – to wszystko może sprawiać, że czasem zakręci ci się w głowie. Wyjaśniamy, kiedy zawroty głowy w ciąży są normalne, a kiedy zgłosić się do lekarza. Zawroty głowy w ciąży: przyczyny Przyczyny zawrotów głowy zwykle zależą od etapu ciąży, na jakim doświadczasz tej dolegliwości. Czasem są niegroźne, ale czasem bywają niepokojące. Poniżej tłumaczymy, kiedy i dlaczego pojawiają się zawroty głowy w ciąży. Zawroty głowy na początku ciąży Uczucie kręcenia w głowie jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów tego, że spodziewasz się dziecka. Nawet 75 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty głowy. Ich przyczyną jest niskie ciśnienie krwi . Z reguły mijają one około 4. miesiąca ciąży. Najczęściej uderzenie gorąca i mroczki przed oczami pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami mogą wywołać taki dyskomfort, że jesteś bliska omdlenia , czyli chwilowej...

ból brzucha w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.

Ból brzucha w ciąży, a także ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból przypominający ten przed miesiączką może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból brzucha może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży.   Spis treści:   Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży Ból brzucha w ciąży a przedwczesny poród Ból brzucha w ciąży jak na okres: czy to poród? Nie rób tego, jeżeli boli cię brzuch w ciąży Inne najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha i podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie i nasilenie mogą być jednak różne. Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z: powiększającą się macicą, rozwojem dziecka, ruchami dziecka, ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży. Chociaż ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Wiele kobiet w 1. trymestrze ciąży odczuwa: napięcie w dole brzucha, ucisk na pęcherz moczowy, częstą potrzebę oddawania moczu, gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, zaparcia, ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz