duszności w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)

Duszności najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem ciężarna odczuwa wcześniej. Mogą one świadczyć o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.

Wraz z rozwojem płodu i powiększaniem się macicy dochodzi do uniesienia przepony, co powoduje ucisk na płuca i duszności w ciąży. W drugim i trzecim trymestrze typowa jest zadyszka w ciąży, szczególnie po wysiłku fizycznym, np. wchodzeniu po schodach. Także na samym początku ciąży oddech może stać się płytki.

Aż 60-70 proc. kobiet odczuwa duszności w zdrowej ciąży. Dolegliwości mijają najczęściej wraz z porodem. Podpowiadamy, kiedy duszności w ciąży mogą być powodem do niepokoju i jak sobie z nimi radzić.

Spis treści:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Duszności w ciąży – przyczyny

Do głównych przyczyn duszności w ciąży należą zmiany hormonalne, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i zmiany w mechanice układu oddechowego.

Zmiany hormonalne (przede wszystkim zmiana poziomu progesteronu), zwiększają wrażliwość ośrodka oddechowego zlokalizowanego w mózgu na wzrost poziomu dwutlenku węgla w organizmie. To sprawia, że oddech staje się  przyspieszony, co może wywoływać uczucie duszności.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, które obejmują między innymi zwiększenie objętości krwi. Serce musi przepompowywać więcej krwi niż przed ciążą – ilość ta zwiększa się nawet o 50 proc. Zwiększeniu objętości krwi nie towarzyszy adekwatny wzrost liczby czerwonych krwinek, które transportują tlen. Skutkiem tego może być uczucie duszności pojawiające się w czasie ciąży.

Zmiany w mechanice układu oddechowego to efekt tego, że płuca ciężarnej wraz z postępem ciąży mają coraz mniej miejsca. Rosnąca macica zajmuje dużą część jamy brzusznej i zwiększa ucisk na narządy położone w klatce piersiowej. To zwiększa ryzyko pojawienia się duszności u ciężarnej.

Duszności w ciąży – kiedy do lekarza?

Zawsze, gdy pojawiają się trudności z oddychaniem w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem. Zbyt płytki oddech może prowadzić do niedotlenienia ciężarnej i dziecka. Duszności w ciąży mogą być bowiem nie tylko skutkiem ucisku macicy na układ oddechowy, ale też np.:

 • astmy
 • anemii
 • infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych
 • zatoru tętnicy płucnej
 • odmy opłucnej
 • obcego ciała w drogach oddechowych.


Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli wystąpiła:

 • nagła silna duszność, która wcześniej nie występowała,
 • utrata przytomności,
 • krwioplucie,
 • ból umiejscowiony za mostkiem,
 • duszność nieustępująca pomimo stosowania się do zaleceń lekarza.

Duszności w ciąży w pierwszym trymestrze

Zdarzają się często. Kobieta szybko się męczy, odczuwa duszności, ma problemy z oddychaniem w nocy, szybko dostaje zadyszki. To normalne na tym etapie ciąży. Organizm kobiety musi po prostu przestawić się w inny tryb pracy, na co potrzebuje czasu. Dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie, podobnie jak uczucie zmęczenia i senność typowe dla pierwszego trymestru ciąży.

Problemy z oddychaniem w ciąży – II trymestr

Na tym etapie ciąży macica wyraźnie się powiększa, a mięśnie nieco słabną. Macica spycha narządy wewnętrzne do góry, co utrudnia pracę płucom. Na dodatek hormony w ciąży, a dokładniej zmiana ich poziomu, może przejściowo powodować kłopoty z oddychaniem. Stąd może brać się zadyszka lub płytki oddech. Nie wszystkie kobiety doświadczają na tym etapie ciąży tego typu dolegliwości.

Płytki oddech w ciąży w III trymestrze

W zaawansowanej ciąży zadyszka, płytki oddech i duszności pojawiają się najczęściej, a im ciąża bardziej zaawansowana, tym większe ryzyko ich wystąpienia. To najczęściej normalne zjawisko, które ustąpi od razu po porodzie. Duże rozmiary macicy bardzo utrudniają normalne działanie układu oddechowego stąd objawy, które wskazują na to, że ma on kłopoty z zaopatrzeniem ciężarnej w tlen. Odpowiednie oddychanie pomoże przy ciążowej zadyszce i dusznościach – sprawdź, jak oddychać w ciąży.

Sposoby na duszności w ciąży

Pojawiającemu się w czasie ciąży uczuciu duszności nie zawsze da się zapobiegać. Ale można podjąć starania, aby zmniejszać ryzyko jego wystąpienia czy nasilenie. Najważniejsze jest prawidłowe odżywianie, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i regularne wykonywanie badań kontrolnych, które pozwolą wychwycić np. anemię (sprzyja powstawaniu duszności).

A co robić, gdy duszność mimo wszystko się pojawi? Najlepiej przyjąć pozycję, która pozwala lepiej dotlenić organizm, ułatwiając oddychanie torem brzusznym:

 • pozycja siedząca z łokciami opartymi na kolanach
 • pozycja stojąca z pochylonym do przodu tułowiem i dłońmi opartymi na kolanach
 • pozycja stojąca z dłońmi mocno opartymi na oparciu krzesła.


Zobacz także:

Zmęczona kobieta, odpoczynek, relaks
Fotolia
Mama
Niedobór żelaza – jakie są przyczyny i objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza może prowadzić do rozwoju niedokrwistości, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia. Polega ono głównie na usunięciu przyczyny niedoboru żelaza oraz na suplementacji tego pierwiastka.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza? Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest długotrwałe krwawienie (ocenia się, że jest to 80% przypadków), np. z przewodu pokarmowego (w tym wrzody, żylaki przełyku), z dróg rodnych, z dróg oddechowych, z powodu urazów, a także stosowania leków upośledzających krzepliwość krwi.   Przyczyną niedoboru żelaza może być również upośledzenie wchłaniania (zespół złego wchłaniania), niewystarczająca podaż tego pierwiastka w diecie (małe dzieci, wegetarianie). Niedobór żelaza jest też charakterystyczny w czasie ciąży, karmienia piersią, a nawet pokwitania. U niemowląt, dzieci i młodzieży za niski poziom żelaza odpowiada najczęściej uboga w ten pierwiastek dieta lub… pasożyty układu pokarmowego. Natomiast u dorastających dziewczynek i miesiączkujących kobiet comiesięczne, obfite krwawienia . Warto wiedzieć: Gdy dziecku brakuje żelaza... Jak się objawia niedobór żelaza? Najczęstszymi objawami niedoboru żelaza są: osłabienie, męczliwość psychiczna, słaba tolerancja wysiłku fizycznego, częste infekcje, zawroty i bóle głowy , szumy w uszach, mroczki przed oczami, senność, wzmożona drażliwość, zaburzenie koncentracji uwagi, pogorszenie pamięci. Dodatkowo mogą wystąpić: suchość skóry, zajady , problemy z włosami, z paznokciami (łamliwość, rozdwajanie itp.) dolegliwości żołądkowe – spowodowane spadkiem kwaśności soku żołądkowego. Jakie badania zleca się w przypadku niedoboru żelaza? Podstawowym badaniem jest morfologia krwi (w celu oznaczenia stężenia żelaza) oraz wywiad lekarski, w celu wykluczenia przyczyny związanej z ubogą w żelazo dietą lub obfitymi miesiączkami. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie kału (na obecność krwi) oraz badania wykluczające inne...

Anemia w ciąży
panthermedia
Zdrowie w ciąży
Anemia w ciąży wymaga leczenia: jak się objawia i jak jej zaradzić?
Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Anemia w ciąży zdarza się stosunkowo często, ponieważ płód wykorzystuje substancje zawarte w krwi matki w celu budowania własnego organizmu. Mówiąc obrazowo, podczas anemii w ciąży dochodzi do rozcieńczenia krwi – szybciej przybywa wówczas osocza niż cennych elementów krwi tj. hemoglobiny czy żelaza. Warto w tym czasie wykonywać badania morfologiczne, aby monitorować parametry i kontrolować stężenie krwinek w organizmie.  Spis treści: 1. Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? 2. Objawy anemii w ciąży 3. Znaczenie żelaza w ciąży 4. Jak leczyć anemię w ciąży? 5. Dieta na anemię w ciąży 6. Przykładowy jadłospis dla ciężarnej 7. Jak zapobiegać anemii w ciąży? Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Normy badania krwi w ciąży z oczywistych względów różnią się od wyników kobiety niespodziewającej się dziecka. Jeżeli robisz badania, warto, abyś nie interpretowała wyników samodzielnie tylko z pomocą lekarza . U kobiet borykających się z anemią w ciąży  najważniejsze są ilości czerwonych ciałek krwi (E, RBC) oraz hemoglobiny (HB, HGB). Norma czerwonych ciałek u przeciętnego człowieka to 4 2-5,4 mln/mikrolitr, zaś w ciąży jest ona zmniejszona do 3,5-4,5 mln/mikrolitr. Normą ilościową hemoglobiny u kobiety jest 11,5-15,5 g/dl. W przypadku ciąży jest to około 11,5-13,5 g/dl.  Często bywa tak, że w każdym organizmie dochodzi do wahań norm ilościowych zarówno hemoglobiny, jak i erytrocytów i nie świadczy to o groźnych zmianach w ciele ciężarnej. Niemniej jednak każdy spadek poniżej tych norm powinien zostać skonsultowany z lekarzem . Specjalista pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Objawy anemii w ciąży Niedokrwistość objawia się ogólnym pogorszeniem funkcjonowania organizmu. Im dłużej ciężarna cierpi z powodu anemii, tym dotkliwsze są jej objawy. Na...

Pełne szpitale RSV
Adobe Stock
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Jesteśmy o krok od dramatu. Oddziały są pełne, dzieci leżą już na korytarzach, a wciąż przybywa małych pacjentów z ciężkim przebiegiem RSV. Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce i województwie lubuskim.

W tym roku wirus RSV przypuścił szturm wcześniej niż w poprzednich latach. Już w połowie września w szpitalach wylądowało znacznie więcej dzieci niż zwykle. Od tego czasu sytuacja stale się pogarsza. Do dużej liczby dzieci z RSV dochodzą te chore na COVID oraz z powikłaniami grypy. „Ich liczba będzie się zwiększać, a to może już doprowadzić do absolutnego dramatu” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem Interii dr Lidia Stopyra, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. Szturm na szpitale Podobnie jak w Małopolsce, jest i w lubuskim. Tygodniowo w regionie do szpitali trafia kilkadziesiąt małych pacjentów z RSV i dusznością. Największą liczbę ciężko chorych stanowią niemowlęta – wirus RSV jest najgroźniejszy dla dzieci do 6. miesiąca życia. Niestety lekarze zaczynają przyjmować do szpitali coraz więcej pacjentów starszych, kilkuletnich, nawet dziewięciolatków. U części z nich także doszło do duszności w przebiegu zakażeniem wirusem RSV, ale pozostali wymagają pomocy z powodu zakażenia innymi wirusami i bakteriami. Błyskawiczny przebieg choroby Zarówno w przypadku zakażenia wirusem RSV, jak i w innych przypadkach coraz częściej zdarza się bardzo szybki przebieg choroby. Tak było w przypadku pięcioletniej pacjentki dra Miłosza Przybyszowskiego z SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dziewczynka w nocy zaczęła pokasływać, a o godz. 18:00 z dużą dusznością trafiła do szpitala. W poprzednich latach takich przypadków było niewiele, teraz jest ich wyraźnie więcej. Lockdown osłabił odporność dzieci . W zeszłym roku było mniej zachorowań na RSV, więc teraz chorują niejako dwa roczniki. Dzieci leżą w tłoku, bo z każdym dzieckiem na oddziale jest jeszcze rodzic, a zajęte są wszystkie łóżka, także te dostawione na korytarzach i w sąsiednich oddziałach. Jednak jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz