Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Glukoza w moczu w ciąży
Elnur/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?

Glukoza w moczu w ciąży musi być regularnie badana, najlepiej nawet raz w miesiącu. Najlepiej jest, gdy nie stwierdza się jej obecności. Wykrycie glukozy w moczu ciężarnej to sygnał, że mogło dojść do rozwoju cukrzycy.

Glukozę w moczu w ciąży bada się w ramach ogólnego badania moczu w ciąży. Badaniem uzupełniającym w kierunku cukrzycy ciężarnych jest badanie poziomu glukozy we krwi, a także krzywa cukrowa. Obecność glukozy w moczu w ciąży w niewielkiej ilości nie musi od razu budzić niepokoju. Dalszej diagnostyki wymaga duża ilość glukozy w moczu oraz rosnąca jej ilość z badania na badanie.

Spis treści:

Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film

Glukoza w moczu w ciąży – normy

Normą jest brak glukozy w moczu w ciąży, co na wyniku badania może być oznaczone symbolem „-”, lub mała ilość. Przy podwyższonym poziomie cukru w moczu, korzysta się z następujących oznaczeń:

  • „+” – oznacza małą ilość glukozy w moczu,
  • „++” – oznacza umiarkowaną ilość glukozy w moczu,
  • „+++” – oznacza wysokie stężenie cukru w moczu.

Wynik badania interpretuje się, odczytując także poziom cukru we krwi na czczo – norma to 3,9–5,5 mmol/l.

Co oznacza obecność glukozy w moczu w ciąży?

Przyczyną podwyższonej ilości glukozy w moczu podczas ciąży może być zmiana w pracy nerek. Chodzi o tzw. obniżenie progu nerkowego glukozy. U zdrowej osoby niebędącej w ciąży próg ten wynosi 180 mg/dl. Jeśli we krwi jest więcej cukru, przenika on do moczu.

U ciężarnych próg nerkowy glukozy jest niższy (poniżej 150 mg/dl). To oznacza, że w ciąży glukoza może przenikać do moczu przy niższym stężeniu cukru we krwi. Jeśli odbieramy wynik badania moczu i widzimy, że poziom glukozy w moczu jest nieznacznie podwyższony, prawdopodobnie doszło właśnie do tego zjawiska.

Znaczne podwyższenie poziomu glukozy w moczu w ciąży lub wzrastająca z badania na badanie ilość glukozy w moczu w moczu mogą świadczyć o cukrzycy ciążowej. Tak zwykle jest, gdy również badanie krwi na czczo wykazuje zbyt wysoki poziom cukru we krwi.

Gdy stwierdzone zostanie podwyższenie poziomu glukozy w moczu, ciężarną kieruje się na powtórne badanie i zaleca dietę z ograniczoną zawartością cukru.

Wysoki i zwiększający się w kolejnych badaniach poziom glukozy w moczu ciężarnej może świadczyć o:

W diagnozowaniu cukrzycy ciążowej, obok badania glukozy w moczu w ciąży, ważne jest badanie poziomu cukru we krwi na czczo. Jeśli wynik tego badania mieści się w zakresie:

  • poniżej 5,5 mmol (99 mg/dl) – wynik prawidłowy, co znaczy, że kobieta powinna w terminie (między 24. a 28. tygodniem ciąży) wykonać krzywą cukrową w ciąży, czyli test obciążenia glukozą,
  • 5,6-9 mmol (100-125 mg/dl) – jak najszybciej wykonuje się test obciążenia glukozą,
  • powyżej 9 mmol (126 mg/dl) w co najmniej dwóch kolejnych badaniach – świadczy o cukrzycy.

Jeśli w moczu stwierdza się podwyższony poziom glukozy, a glukoza we krwi na czczo wychodzi prawidłowa, wtedy można podejrzewać, że wystąpiły zaburzenia w pracy cewek nerkowych.

Czy przy cukrzycy ciążowej zawsze występuje glukoza w moczu?

Przy rozwiniętej cukrzycy ciążowej poziom cukru we krwi znacznie przekracza próg nerkowy glukozy u ciężarnych, więc cukier w dużej ilości przenika do moczu. Z tego względu cukrzyca ciężarnych zawsze wiąże się z dwoma objawami:

  • podwyższonym stężeniem glukozy w moczu,
  • podwyższonym stężeniem cukru we krwi na czczo.

Aby móc zdiagnozować cukrzycę ciężarnych muszą wystąpić oba te objawy. Także krzywa cukrowa wychodzi wtedy nieprawidłowa.

Wysoki poziom glukozy w ciąży – objawy

Czasami lekarz kieruje ciężarną na badanie glukozy w moczu, gdy występują inne objawy cukrzycy:

  • stwierdzone zostanie podwyższony poziom cukru we krwi na czczo,
  • gdy wystąpią objawy cukrzycy: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, świąd skóry, znaczne przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie, częste infekcje intymne lub dróg moczowych, senność, mdłości, infekcje skóry, zbyt szybki wzrost płodu.

Badanie glukozy w moczu bada się także podczas kontrolowania istniejącej już cukrzycy.

Przeczytaj też:

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

cukrzyca ciążowa dieta
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dieta cukrzycowa – jadłospis, produkty zakazane [RADY DIETETYKA]
Dieta cukrzycowa w ciąży powinna opierać się na węglowodanach złożonych, które są głównym źródłem energii – radzi doświadczona dietetyczka Dorota Barańska. W jadłospisie diety cukrzycowej nie może jednak zabraknąć innych ważnych składników: białka, tłuszczu i błonnika.

Dieta cukrzycowa w ciąży odgrywa ogromną rolę w leczeniu cukrzycy. Jest kluczem do urodzenia zdrowego dziecka przez kobietę, która w ciąży zachorowała na cukrzycę. Zasady, których powinnaś się trzymać przy diecie cukrzycowej, opracowała dietetyczka Dorota Barańska – specjalistka, która pomogła przejść przez cukrzycę niejednej przyszłej mamie.  Spis treści: Dieta cukrzycowa a cukrzyca w ciąży Wytyczne do diety cukrzycowej w ciąży Dieta cukrzycowa w ciąży – jadłospis Dieta cukrzycowa w ciąży – przepisy Dieta cukrzycowa – tabela wymienników węglowodanowych Normy cukru w ciąży Dieta cukrzycowa a cukrzyca w ciąży Cukrzyca ciążowa polega na tym, że w organizmie przyszłej mamy jest za duży poziom glukozy we krwi. Przyczyną jest zaburzenie przyswajania węglowodanów. Wpływ na to mają prawdopodobnie hormony ciążowe zaburzające wydzielanie insuliny uczestniczącej w transporcie glukozy do komórek. To powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa może zakłócić przebieg ciąży i wpłynąć na zdrowie mamy i dziecka. Wymaga leczenia, co odbywa się przede wszystkim poprzez kontrolę diety ciężarnej. Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad: regularne jedzenie posiłków; dostarczania organizmowi odpowiedniej liczby kalorii; przyrządzanie posiłków z odpowiednią ilością węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczów; stała kontrola poziomu cukru. Liczba posiłków w diecie cukrzycowej Przy cukrzycy ciążowej ważne jest, aby unikać dużych wahań stężenia glukozy we krwi, czemu służy spożywanie regularnych posiłków. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna pilnować, aby jej dzienny jadłospis składał się z 5-6 niezbyt obfitych posiłków, jedzonych o stałych porach dnia: I śniadania, II...

Erytrocyty w ciąży
Rafael Ben-Ari/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Erytrocyty w ciąży – normy, o czym świadczą nieprawidłowości
Erytrocyty w ciąży oznacza się przy każdym badaniu krwi kobiety spodziewającej się dziecka. Erytrocyty to czerwone krwinki, które obecne są we krwi każdego człowieka. Ich liczba, gdy jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może wskazywać na nieprawidłowości w stanie zdrowia.

Erytrocyty w ciąży, tak jak i wtedy, gdy ciąży nie ma, pełnią bardzo ważną funkcję – transportują tlen do tkanek i komórek całego ciała. Pobierają go z pęcherzyków płucnych i dzięki temu, że są bardzo elastyczne, mogą podróżować nawet najmniejszymi naczyniami krwionośnymi. Transport tlenu możliwy jest dzięki temu, że krwinki zawierają hemoglobinę, a ona zwiera hem, który w odpowiednich warunkach uwalnia związany w płucach tlen. Erytrocyty powstają w szpiku kostnym i pełnią swoją funkcje przez 120 dni, po czym zostają usunięte przez wątrobę i śledzionę. Co 60 sekund szpik produkuje 2,6 miliona czerwonych krwinek. Do tego potrzebuje witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C, B6 i E. Liczba czerwonych krwinek we krwi zależy od płci, wieku, trybu życia i stanu – w ciąży ich liczebność ulega zmianie. Spis treści: Erytrocyty we krwi w ciąży Niskie erytrocyty w ciąży Podwyższone erytrocyty w ciąży Erytrocyty w ciąży w moczu Erytrocyty we krwi w ciąży Liczbę erytrocytów we krwi ciężarnej oznacza się z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej w ramach morfologii w ciąży . Na wyniku odczytuje się tę liczbę przy oznaczeniu RBC (red blood cells). U kobiet niebędących w ciąży norma RBC wynosi 3,5-5,2 miliona krwinek na mikrolitr (μl) krwi. W ciąży krew jest bardziej rozrzedzona, więc liczba czerwonych krwinek często jest w mikrolitrze mniejsza. Erytrocyty w ciąży – norma wynosi: 2-5,4 mln/μl. Poza liczbą czerwonych krwinek ważna w ciąży jest także hemoglobina, którą na wyniku badania oznacza się Hb lub Hgb. Jej poziom nie powinien być niższy niż 11 g/l (6,8 mmol/l) w pierwszym trymestrze oraz 10,5 g/L (6,5 mmol/L) w pozostałych trymestrach. Wynik RBC w ciąży poniżej 2 mln/μl lub zbyt mała ilość hemoglobiny może oznaczać niedokrwistość lub anemię fizjologiczną....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj