Reklama

Ciąża to czas szczególny dla kobiety, nie tylko dlatego, że w jej łonie rozwija się nowy człowiek, lecz także dlatego, że nadzwyczaj często musi przechodzić różne badania i kontrole stanu zdrowia. Jednym z takich niezwykle ważnych badań w ciąży jest test na obciążenie glukozą. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy przyszła mama nie cierpi na cukrzycę ciążową, która nieleczona mogłaby zagrażać rozwijającemu się płodowi. Chcesz wiedzieć, jak wygląda taki test i jak się do niego przygotować? Przeczytaj!

Reklama

Co to jest krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to nazwa badania, które wykonuje się w celu sprawdzenia, jak organizm reaguje na glukozę, a co za tym idzie, czy nie rozwija się cukrzyca. W tym celu bada się stężenie glukozy we krwi. Krew pobierana jest trzykrotnie – raz przed i dwa razy po wypiciu roztworu glukozy. Badanie to jest jednym z podstawowych badań, jakie musi wykonać każda ciężarna.

Jak przebiega test obciążenia glukozą w ciąży?

Test obciążenia glukozą zgodnie z kalendarzem badań w ciąży należy wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Bardzo ważne jest, by na badanie przyjść na czczo i poprzedniego dnia nie zjadać zbyt obfitej kolacji. Należy też kupić w aptece 75 g glukozy (kosztuje kilka złotych). Warto też uzbroić się w cierpliwość, gdyż test sprawdzający poziom cukru we krwi trwa około 3 godziny. Jak przebiega?
W czasie testu trzykrotnie pobierana jest krew od pacjenta, w następujący sposób:

  • 1 raz od razu po zgłoszeniu się w laboratorium, może być pobrana z palca. Następnie pacjentka proszona jest o wypicie roztworu glukozy.
  • 2 raz krew pobierana jest po godzinie od wypicia roztworu glukozy (tym razem już do probówki z żyły znajdującej się na zgięciu łokciowym).
  • 3 raz krew pobierana jest po 2 godzinach od wypicia roztworu.

Ważne jest to, że w czasie oczekiwania na kolejne pobrania należy unikać wysiłku fizycznego. Najlepiej jest siedzieć, a jeśli pacjentka czuje się słabo, leżeć.

Co oznacza wynik badania i czy jest prawidłowy?

Prawidłowy wynik krzywej cukrowej to taki, który:

  • na czczo jest mniejszy niż 126 mg/dl;
  • po 2 godzinach od wypicia roztworu glukozy jest mniejszy niż 200 mg/dl .

Jeśli po godzinie od wypicia glukozy wynik jest wysoki i po dwóch godzinach nadal pozostaje na podobnym poziomie, to znak, że ciężarna może mieć cukrzycę ciążową. Wówczas powinna udać się do diabetologa w celu rozpoczęcia leczenia. Cukrzycę ciążową leczy się przede wszystkim specjalnie dobraną dietą.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama