Choć do porodu zostało niewiele czasu, to dolegliwości ciążowe mocno dają ci się we znaki. Ból kręgosłupa, ociężałość i jeszcze do tego doszła opuchlizna? Zobacz, co robić, by zniwelować obrzęki tuż przed porodem.
Powstawaniu opuchlizny sprzyja siedzący i stojący tryb życia. Jeśli więc przyszła mama nie daje sobie odpoczynku do samego porodu: spędza dużo czasu w jednej pozycji np. siedząc przy biurku, przemęcza się i zaniedbuje aktywność fizyczną, trochę sama skazuje się na problem z obrzękami. Tymczasem odpowiednio wcześnie wpojone nawyki mogą znacząco zniwelować problem z opuchlizną.

Reklama

Jak zapobiegać obrzękom przed porodem?

O czym pamiętać w szczególności?

  • Pij dużo wody. Nawodnienie wspiera pracy nerek i oczyszcza organizmu z toksyn.
  • Uważaj na to, co jesz: unikaj soli.
  • Zmieniaj pozycje. Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojąc lub siedząc. Najlepiej wstawaj co jakiś czas, by się rozruszać przejdź się po pomieszczeniu, rozprostowując się. Najlepiej na co dzień pamiętać o aktywności fizycznej. Korzystaj ze spacerów.
  • Trzymaj nogi w górze. Gdy odpoczywasz leżąc na kanapie, lub łóżku zadbaj o to, by twoje nogi nie znajdowały się w tej samej linii, co reszta ciała. Podłóż pod nie poduszkę, by były nieco podniesione.
  • Nie noś uciskających skarpet i rajstop. Noś nieuciskające rajstopy i skarpetki, które pozwolą twoim nogom "oddychać" (jest specjalna bezuciskowa bielizna dla kobiet w ciąży - warto z niej skorzystać). Istotne jest także noszone obuwie - wybieraj to przewiewne, wygodne, na solidnej podeszwie i płaskim obcasie.

Jeśli obrzęki już się pojawią, używaj żeli i kremów chłodzących. Rób okłady i kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem olejków ziołowych (rumianek, lawenda, rozmaryn, drzewo herbaciane).
Uwaga: W przypadku, gdy opuchlizna bardzo ci dokucza, a obrzęki nie ustępują mimo stosowania naturalnych środków zaradczych, wybierz się na konsultacje do lekarza. Zdarza się, że obrzęki to tylko jeden z sygnałów (obok gwałtownego tycia i wysokiego ciśnienia) poważniejszych dolegliwości - koniecznie trzeba to sprawdzić.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama