Nietrzymanie moczu: zamiast wstydzić się, lecz!
Twój pęcherz zaczął żyć własnym życiem? Sprawdź, jak zmusić go do dyscypliny. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu można sobie poradzić – i to za pomocą domowych metod.
Podobno ciąża to nie choroba, ale dolegliwości, które jej towarzyszą, mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu należy do tych szczególnie dokuczliwych.
Skąd się bierze wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Rosnąca macica naciska na pęcherz, co osłabia cewkę moczową (która i tak u kobiet jest o wiele słabsza niż u mężczyzn). Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego następuje niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się już w połowie ciąży, ale o wiele częściej dotyka kobiety już po porodzie – jest wtedy efektem ubocznym przeciskania się dziecka przez kanał rodny.
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
1. Regularnie opróżniaj pęcherz, nawet jeżeli miałoby to oznaczać bieganie do toalety co pół godziny, także w nocy (skądś to znasz, prawda?). Pusty pęcherz łatwiej zniesie nacisk macicy. Nie popełniaj jednak błędu wielu przyszłych mam i nie ograniczaj picia wody w ciąży. To nie pomoże na wysiłkowe nietrzymanie moczu, za to może tobie zaszkodzić. Picie wody w ciąży wpływa nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na zdrowie rozwijającego się płodu.
2. Ćwicz mięśnie dna macicy. To wzmacnia dno macicy, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Nawet jeśli pierwsze dni nie przyniosą żadnych zmian, nie zniechęcaj się. Aby mięśnie wróciły do prawidłowego stanu, muszą być poddawane stałej gimnastyce. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń, kobieta obserwuje znaczną poprawę.
- Zacznij najpierw od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu. Zaciśnij mięśnie pochwy, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je rozluźnij. Napinaj również mięśnie odbytu.
- Ćwicz także między wizytami w toalecie, w pozycji leżącej i stojącej. Początkowo zacznij od jednej-dwóch sesji po 10 powtórzeń, po kilku dniach zacznij stopniowo zwiększać ilość ćwiczeń. Po 3-4 tygodniach powinnaś dojść do ok. 120 ćwiczeń w kilku-kilkunastu sesjach.
- Oddychaj spokojnie podczas napinania mięśni – dzięki temu będą one odpowiednio utlenione.
Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży mówi, jak zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu:
Zobacz także
3. Lecz zaparcia. One także sprzyjają pojawieniu się wysiłkowego nietrzymania moczu. Aby nie dopuścić do zaparcia w ciąży, codziennie jedz pięć porcji warzyw i owoców – zawierają błonnik, który pobudza jelita do pracy i – powtórzmy to jeszcze raz – pij dużo wody.
4. Powiedz o wysiłkowym nietrzymaniu moczu lekarzowi. Czasem przyczyną nietrzymania moczu może być zapalenie dróg moczowych. W takim przypadku trzeba będzie wykonać wtedy badanie moczu i oczywiście zastosować odpowiednie leczenie zlecone przez lekarza.
5. Masuj krocze, by zmniejszyć ryzyko nacięcia przy porodzie. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu często ma wpływ trudny poród: użycie kleszczy lub próżnociągu, nacięcie krocza albo urodzenie dużego dziecka (ponad 4 kg). Na wagę maleństwa ani na decyzję o użyciu kleszczy przy porodzie nie masz wpływu, ale za to możesz zrobić wiele, aby uniknąć nacięcia krocza. Już w drugim trymestrze ćwicz oddychanie porodowe i masuj krocze: połóż się wygodnie, nałóż na kciuki obu dłoni odrobinę olejku i wsuń je lekko do pochwy. Uciskaj lekko jej ścianki w kierunku odbytu i na boki. Oddychaj głęboko, aby rozluźnić mięśnie.
Dodatkowe rady na wysiłkowe nietrzymanie moczu:
1. Zadbaj o higienę intymną, nie tylko dlatego, że zapach moczu jest szczególnie intensywny i charakterystyczny, ale też dlatego, że substancje drażniące zawarte w moczu mogą spowodować stan zapalny
2. Siusiaj na zapas: zwłaszcza jeżeli wychodzisz z domu na więcej niż godzinę. To da ci to poczucie komfortu psychicznego. Podczas siusiania lekko pochyl się do przodu, to pomoże ci lepiej opróżnić pęcherz.
3. Obserwuj, po jakim czasie od wypicia napojów, występują nasilone dolegliwości. Po kilku dniach staraj się w tym czasie skorzystać z łazienki, jeszcze przed niekontrolowanym popuszczeniem moczu.