Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
picie wody w ciąży
Mangostar/Adobe Stock
new badge poradnik medium
Dieta w ciąży

Woda w ciąży – jaką wybrać, ile pić i po co?

Woda w ciąży to bardzo ważna sprawa. Nawet najzdrowsza herbatka nie nawodni organizmu tak jak woda. I nie chodzi tylko o to, byś nie była spragniona. Wody potrzebuje także twoje dziecko, aby mogło dobrze się rozwijać. Sprawdzamy, jaką wodę należy pić w ciąży i w jakiej ilości.

Dlaczego picie wody w ciąży jest tak ważne? Obliczono, że organizm dziecka, które rośnie w twoim brzuchu, składa się w 74–94 proc. z wody. Dodatkowo to właśnie woda, a dokładnie wody płodowe są naturalnym środowiskiem, w którym płód rozwija się przez dziewięć miesięcy. I choć twoje ciało podczas ciąży wyraźnie różni się od figury modelek, jedno na pewno łączy cię z gwiazdami światowych wybiegów. Podobnie jak one zawsze powinnaś mieć przy sobie butelkę wody i... nawyk, by sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Jaka woda w ciąży?

Zdaniem dietetyczki, Edyty Gulińskiej, specjalistki w dziedzinie żywienia, kobieta w ciąży powinna pić naturalną wodę butelkowaną z certyfikatami, które gwarantują jej czystość, jakość i pochodzenie (szukaj ich na etykiecie).

Wody różnią się składem: zawierają różne związki mineralne (wapń, magnez, sód, potas, fluor), które występują w wodzie w różnych proporcjach. A to nie jest bez znaczenia. Pijąc wodę, możemy uzupełnić niedobory minerałów.

Rodzaje wody dla ciężarnych:

 • naturalna woda źródlana niskozmineralizowana – suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr, np. Żywiec, Mazowszanka, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu. Taka woda ma w składzie jony magnezu (chronią serce), jony wapnia (chronią przed osteoporozą) i mało jonów sodu. A to ważne, bo kobiety, które spodziewają się dziecka, z powodu nadmiaru soli w diecie mogą mieć podwyższony poziom tego pierwiastka, co sprzyja nadciśnieniu. To najlepsza woda dla ciężarnych.
 • woda gazowana w ciąży – jest dozwolona (nie zaszkodzi dziecku), ale może podrażniać błonę śluzową żołądka oraz przyczyniać się do wzdęć.
 • woda z cytryną w ciąży – to dobry pomysł dla kobiet, którym nie smakuje zwykła niegazowana woda. Niektórym przyszłym mamom pomaga opanować poranne mdłości.
 • woda wysoko zmineralizowana w ciąży – suma składników mineralnych w takiej wodzie przekracza 1500 mg/l. Picie wody wysoko zmineralizowanej w ciąży najlepiej skonsultować ze swoim ginekologiem.
 • woda z brzozy w ciąży – to tak naprawdę sok z brzozy a nie woda. Ciężarne mogą go pić, ale zawsze lepiej skonsultować przyjmowanie preparatów ziołowych (a sok z brzozy do nich należy) z lekarzem. Przeciwwskazaniami do picia soku z brzozy są: alergia na pyłek brzozy, niewydolność układu moczowego, obrzęki spowodowane niektórymi chorobami serca lub nerek.
 • woda z miodem i cytryną w ciąży – najczęściej poleca się ją ciężarnym podczas przeziębień, porannych mdłości i na zaparcia oraz zgagę.

Ile wody pić w ciąży?

Już dawno dowiedziono, że brak uczucia pragnienia nie oznacza właściwego nawodnienia. Aby organizm pracował prawidłowo, należy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Zdaniem ekspertów w ciągu doby ciężarna potrzebuje mniej więcej trzech litrów (jeden litr z pożywienia, dwa z napojów).

I właśnie takie zalecenia obowiązują ciężarne: zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia kobiety spodziewające się dziecka powinny wypijać 2-3 litry płynów, z czego aż 80 proc. powinna stanowić woda. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka również podkreślają znaczenie odpowiedniego nawodnienia. Średnie zapotrzebowanie na płyny w ciąży wynosi 2-2,5 litra dziennie – czytamy w Poradniku żywienia kobiet w ciąży wydanym przez IMiD.

Wodę w czasie ciąży należy pić często i małymi łykami – ten sposób nawadnia najlepiej i skutecznie chroni przed odwodnieniem i pojawieniem się uczucia pragnienia.

Co daje picie wody w ciąży?

Woda ma duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie  zapewnia dobre samopoczucie mamie i zdrowy rozwój dziecku:

 1. Wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka;
 2. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, poranne nudności (poznaj 5 najlepszych sposobów na mdłości) wymioty, zaparcia;
 3. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi (m.in. zapobiega powstawaniu żylaków) i temperaturę ciała;
 4. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, usuwa zbędne produkty przemiany materii;
 5. Przyspiesza trawienie. Na pewno dbasz teraz o to, by odżywiać się zdrowo, jesz dużo warzyw, ciemnego pieczywa, owoców, które zawierają błonnik, bo to zapobiega zaparciom, a wtedy powinnaś więcej pić;
 6. Dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
 7. Sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała (sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży), bo nie zawiera kalorii;
 8. Poprawia samopoczucie. Niedobór wody może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, kłopotami z pamięcią, bólami głowy (zobacz, jak się pozbyć bólu głowy w ciąży).

Co można pić poza wodą w czasie ciąży?

Woda ci nie smakuje? Sprawdzasz, co pić w ciąży, aby zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie? Postaw na bezpieczne dla ciężarnych herbatki i napary, doprawiaj wodę sokiem z cytryny lub plasterkiem imbiru, wrzucaj do niej listki mięty, kawałki arbuza, cząstki orzeźwiającej pomarańczy lub pokrojone truskawki. Taka naturalna woda smakowa z dodatkiem kostek lodu nie tylko nawodni organizm, ale będzie też stanowić smaczne orzeźwienie podczas upału. 

Zobacz też:

edipresse.PAI300000044.JPG
Edipresse
Zdrowie
Groźne odwodnienia! Jak do nich nie dopuścić?
Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.

Dziecko potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Co nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc w owocach, warzywach, zupach itp. Organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną: kiedy potrzebuje płynów, po prostu wysyła sygnał, że chce pić. Groźne odwodnienie u dziecka Organizmowi woda jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów. Jeśli wody brakuje , organizm zaczyna szwankować: następuje groźny niedobór potasu, magnezu, sodu, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi... Na szczęście poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają często. Z drugiej jednak strony czasem odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Kiedy tak się dzieje? I co wtedy możesz zrobić? Nie tylko winny brzuszek, to może być odwodnienie Odwodnienie najczęściej kojarzone jest z biegunką i wymiotami. Rzeczywiście, podczas kłopotów z brzuszkiem wody w organizmie ubywa najszybciej. A to dlatego, że jest ona „ściągana” z całego organizmu do jelit i wydalana razem z kupą (stąd biegunka). Podczas torsji woda nie ma szansy dostać się do jelit i zostać wchłonięta do organizmu, bo dziecko wymiotuje ją razem z pozostałą treścią żołądka. Jednak do odwodnienia może dojść także z innych powodów: np. przez bardzo wysoką gorączkę. Dziecko poci się przy niej i organizm traci sporo płynów oraz soli mineralnych. Do odwodnienia może dojść także nawet podczas dużych upałów, szczególnie jeśli dziecko mało pije , długo przebywa na słońcu, a przy tym biega lub bawi się bardzo żywiołowo. Zobacz też: Letnie zagrożenia Odwodnienie u dziecka - jak to wygląda? Pierwszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale przy wymiotach lub gorączce...

woda w ciąży
Adobe Stock
Mama
9 ważnych powodów, by pić wodę (i co się dzieje, kiedy tego nie robisz!)
Wypijaj 1,5 litra wody dziennie – pewnie znasz już to magiczne zdanie. Wcale nie należy go lekceważyć. Woda to główny składnik twojego organizmu, dlatego musisz mu ją regularnie dostarczać.

Powinnaś wypijać co najmniej 6–8 szklanek wody dziennie. Ilość jest ważna, ale  istotna jest też jej jakość. W niektórych miejscach w Polsce można pić wodę z kranu, ale jeśli jej jakość jest niepewna, wybierz wodę butelkowaną lub filtrowaną. Niedobór wody niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, codzienne funkcjonowanie, a także na urodę. Dlaczego warto pić wodę? Oto ważne powody, dla których powinnaś pić wodę: przyspiesza trawienie. Pamiętaj jednak, że woda musi być zimna! nie obciąża żołądka. Pomaga nawet na dolegliwości żołądkowe . Mowa oczywiście o wodzie niegazowanej, bez słodkich dodatków. zapobiega zaparciom . Wypij na czczo szklankę chłodnej wody, pij ją także do posiłków. reguluje ciśnienie tętnicze. Szczególnie u osób, które mają nadciśnienie! zapobiega powstawaniu żylaków . Woda sprawia, że krew jest rzadsza i swobodniej przepływa przez żyły. usuwa toksyny. Pomaga w usuwaniu z organizmu substancji będących szkodliwym efektem przemiany materii. dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu doskonale gasi pragnienie nie zawiera kalorii , więc sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała . Bardzo na czasie jest mieć przy sobie butelkę wody i po trochu ją popijać. To naprawdę bardzo zdrowa moda!   Co się dzieje, kiedy pijesz za mało wody? Jeśli pijesz zbyt mało wody, organizm szybko da ci o tym znać: poczujesz się zmęczona, pogorszy się twoje samopoczucie, możesz mieć nawet zawroty głowy , mniejszą zdolność koncentracji, zaburzenia pamięci, bóle głowy , kłopoty z trawieniem, problemy z sercem. Na braku wody traci też twoja uroda: skóra staje się sucha i nie jest już gładka, przestaje być też naturalną barierą ochronną dla drobnoustrojów, co może być...

Jurajska
Jurajska
Aktualności
Mineralna, źródlana, stołowa. A ty jaką wodę pijesz? [PRZEWODNIK]
Nie zawiera kalorii, zaspokaja pragnienie i dostarcza organizmowi wielu cennych składników mineralnych. Woda to, jak wiadomo, najlepszy napój – nie tylko dla dzieci. Dowiedz się, jak spośród różnych rodzajów wybrać tę najlepszą dla siebie i bliskich.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd0ZL0geqEH4.yNK6JFcKv9UoDtxBpFtTjiZBtf0LslP.y7', 'umhtkjjsts', 'fugclenhtqzgljngkhoogxeruplr']); Stojąc przed półką sklepową masz przed sobą wiele rodzajów wód butelkowanych. Jednak często różnią się one nie tylko nazwą, ale i zawartością. Nie wiesz, po którą z nich sięgnąć? Wyjaśniamy, co i jak! Woda źródlana Pochodzi z zasobów podziemnych, ale jest nisko zmineralizowana. Oznacza to, że posiada w swoim składzie mniej niż 500 mg składników mineralnych na litr. Możesz jej używać do:  picia gotowania prania Pamiętaj jednak, że systematyczne picie wyłącznie wody źródlanej nie zapewni twemu organizmowi odpowiedniej ilości takich składników mineralnych, jak wapń czy magnez. Szczególnie przy zwiększonej aktywności fizycznej, gdy organizm potrzebuje ich więcej. Woda źródlana to ważny składnik naszej diety. Jednak, aby mogła być podawana kobietom w ciąży i małym dzieciom, musi spełniać określone normy: być niegazowana, z niską zawartością sodu i bez nadmiaru soli mineralnych. Woda stołowa Brzmi zagadkowo, prawda? Tymczasem jest to tradycyjna woda źródlana, do której czasem dodawane są składniki mineralne takie, jak: sól chlorek wapnia i magnezu siarczan magnezu siarczany sodu i potasu wodorowęglany sodu i potasu Jest to więc woda zmineralizowana, ale uwaga – nie w sposób naturalny, lecz za sprawą obróbki przemysłowej. Woda mineralna Jest w stu procentach bezpieczna i naturalnie zmineralizowana. To właśnie nią dzieci powinny zaspokajać pragnienie. Trzeba jednak pamiętać, że poziom zawartych w niej składników mineralnych zależy od miejsca wydobywania. Wybierz krystalicznie czystą, Naturalną Wodę Mineralną Jurajska , która pochodzi z najgłębszych warstw ziemi, szczelnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj