Zapalenie zatok w ciąży: jak leczyć? Co może grozić przyszłej mamie?
Przyszłe mamy zastanawiają się, czy zapalenie zatok w ciąży stwarza zagrożenie dla dziecka. Jedno jest pewne: chora nie powinna leczyć się samodzielnie! Sprawdź, co pomoże na chore zatoki w ciąży oraz jakie mogą być konsekwencje nieleczonej infekcji.
Na zapalenie zatok może zachorować każdy: dzieci, dorośli, a także kobiety w ciąży. Lejący się katar potrafi być bardzo uciążliwy, a uczucie zatkania nosa przerodzić się w ból zatok odczuwany w okolicy czoła, policzków i zębów. Najczęściej chorujemy na zapalenie zatok na przełomie jesieni i zimy (wtedy rozwija się większość infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych). Kobiety w ciąży mają osłabiony układ odpornościowy, przez co jeszcze bardziej narażone są na wszelkie wirusy. Dodatkowo chorowanie w tym stanie jest znacznie bardziej uciążliwe – wiele leków bez recepty jest zabronionych.
Przyczyny zapalenia zatok w ciąży
Przyczyn zapalenia zatok w ciąży może być kilka. Do najczęstszych zalicza się:
- stan zapalny,
- alergie,
- reakcje na leki oraz hormony.
Zapalenie zatok w ciąży na tle zakaźnym zwykle jest wywoływane przez bakterie lub wirusy, rzadziej grzyby.
Objawy zapalenia zatok w ciąży
Objawy zapalenia zatok w ciąży nie różnią się od innych grup pacjentów. Mogą być nimi:
- trudności z oddychaniem przez nos,
- obecność w nosie różnego rodzaju wydzielin,
- uczucie zatkania nosa,
- ból głowy przy pochylaniu,
- ból w obrębie twarzy,
- ból zębów,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- gorączka,
- zmęczenie,
- nieprzyjemny oddech,
- pogorszenie węchu.
Jak leczyć zatoki w ciąży?
Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe objawy, a jesteś w ciąży, nie bagatelizuj problemu. Jak najszybciej udaj się do specjalisty, bo nie powinnaś stosować żadnych leków ani suplementów bez zalecenia lekarza prowadzącego. Ostry stan zapalny jest nie tylko bolesny, ale i niebezpieczny – zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Równie groźne może być także nieodpowiednie leczenie. Właśnie dlatego w leczeniu zatok w ciąży wykorzystuje się przede wszystkim metody naturalne – prawdopodobnie to właśnie je jako pierwsze zaleci lekarz. Pomocne są:
- inhalacje z wykorzystaniem soli oraz olejków eterycznych, napary z ziół i hipertoniczne spraye do nosa;
- spożywanie płynów (aby zmniejszyć gęstość wydzieliny, co ułatwi jej usuwanie z zatok);
- nawilżanie powietrza w pomieszczeniach i unikanie dymu papierosowego (co w przypadku ciężarnych ma szczególne znaczenie!).
Antybiotyk na zapalenie zatok w ciąży
Gdy naturalne metody leczenia zatok w ciąży zawiodą (zaczynają występować bardzo nasilone objawy, przede wszystkim rozwinęła się wysoka gorączka), lekarz przepisze ci lekarstwa przeciwzapalne. W pierwszym trymestrze ciąży lekarze są jednak w tym wyjątkowo ostrożni – leki muszą być w stu procentach bezpieczne, by nie zaszkodziły ani przyszłej mamie, ani rozwijającemu się płodowi.
Lekarz przepisze leki na ból zatok odpowiednie w czasie ciąży (czyli takie, które nie mają wpływu na gospodarkę hormonalną i płód). W przypadku gorączki ok. 38°C dostaniesz antybiotyki. Jeśli nie masz podwyższonej temperatury, dostaniesz łagodniejsze środki, które będą wspierać twój organizm w zwalczaniu infekcji. Jeśli przy zapaleniu zatok cierpisz na ból gardła, możesz dostać też od lekarza preparat do płukania.
Konsekwencje nieleczonego zapalenia zatok w ciąży mogą być poważne! Chore zatoki nie tylko sprawiają ból, ale też grożą powikłaniami. Mogą zamienić się w zapalenia oczodołu czy ucha. Mogą również skutkować pogorszeniem widzenia, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, oskrzeli czy nerwu trójdzielnego. Zapalenie zatok może też przejść w zapalenie przewlekłe, które będzie wymagało wydłużonego leczenia, co w czasie ciąży jest szczególnie utrudnione.
Przewlekłe i ostre zapalenie zatok w ciąży
Przewlekłe zapalenie zatok utrzymuje się przez osiem lub więcej tygodni. U osób, które są szczególnie wrażliwe na infekcje albo są alergikami, mogą wracać nawet co sezon (zazwyczaj przyczyną są infekcje bakteryjne). Jeśli przed ciążą często cierpiałaś na przewlekłe zapalenie zatok, w tym wyjątkowym okresie musisz na siebie szczególnie uważać. Koniecznie opowiedz o swojej historii choroby lekarzowi.
W przypadku przewlekłego (lub nawracającego) zapalenia zatok konieczna jest szersza diagnostyka. Lekarz zazwyczaj decyduje się na wykonanie badań obrazowych, np. tomografii komputerowej zatok. Jeżeli zapaleniu zatok towarzyszy gorączka, a choroba pojawiła się u kobiety jeszcze przed ciążą, zwykle lekarz kieruje ciężarną na konsultację do laryngologa. Ostre zapalenie zatok (takie, którego objawy utrzymują się do czterech tygodni) najczęściej spowodowane jest zakażeniami wirusowymi.
Zobacz też: