Zmiany fizyczne podczas ciąży
Podczas ciąży w Twoim ciele zachodzi mnóstwo zmian, jako że musi ono przystosować się do nowej rzeczywistości. Poza zmianami zewnętrznymi, zajdą również zmiany wewnętrzne.
- Materiały: "Ciąża i poród naturalny" wyd. Bellona
Kręgosłup
W czasie ciąży kręgosłup odgrywa zasadniczą rolę, gdyż utrzymuje ciężar macicy i jej zawartości. Z miesiąca na miesiąc wygina się on coraz bardziej, ale dzięki zdolności do przeciwważenia tego ciężaru, jest w stanie zachować swoją elastyczność i pełnić swoje funkcje.
Jeśli przed ciążą Twój kręgosłup był skrzywiony, może się zdarzyć, że będziesz odczuwała ból w dolnej części pleców albo w kręgach szyjnych. Musisz od początku ciąży ćwiczyć i kontrolować swoją postawę.
Układ krążenia
Objętość krwi podczas ciąży wzrasta do 4-4,5 l w 20. tygodniu i około 5,2 l ok. 40. tygodnia, co stanowi wystarczającą ilość zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jednak o ile liczba czerwonych ciałek i innych komponentów krwi wzrasta, o tyle poziom hemoglobiny (pigmentu czerwonych ciałek) spada o ok. 20%. Zdarza się to często, i jest nazywane "fizjologiczną anemią ciążową", w odróżnieniu od anemii pospolitej, wywołanej niedoborem żelaza.
Wzrost liczby czerwonych ciałek wskazuje, że rośnie ogólna zdolność do transportowania tlenu przez krew. Zwiększa się też moc pracy serca, które musi ją przepompować. Krew dociera do łożyska, przenosząc cały "koszyk z zakupami"dla płodu (tlen i składniki odżywcze), a zarazem wypłukując "śmieci" - zabiera dwutlenek węgla i resztki, które są potem wydalane przez Twoje ciało. Ciśnienie krwi w arteriach jest zwykle stałe i utrzymuje się przez cały okres ciąży, aczkolwiek może się trochę obniżyć w drugim trymestrze (gdy ścianki naczyń będą rozluźnione), po czym wzrośnie i utrzyma swą zwyczajową wielkość aż do rozwiązania. Z drugiej strony, na tej ostatniej "prostej" ciąży może pojawić się skłonność do odkładania się krwi w nogach i tworzenia się żylaków.
Oddychanie
Twoje ciało bez większych problemów przystosowuje się do zwiększonej wentylacji płuc, choć czasem możesz czuć, że brakuje Ci powietrza: wynika to z konieczności większego ukrwienia macicy i innych witalnych organów. Możliwe, że takie duszności nasilą się w trzecim trymestrze, ze względu na napieranie macicy na klatkę piersiową. Najlepszym rozwiązaniem są w tej sytuacji ćwiczenia oddechowe, które zapewnią dziecku odpowiedni dopływ tlenu i eliminowanie dwutlenku węgla.
Układ moczowy
Filtrowaniem odpadów gromadzących się we krwi zajmują się nerki, które usuwają je razem z moczem. One również podczas ciąży pracują intensywniej, gdyż muszą wydalać odpady produkowane przez rozwijające się dziecko. System ten funkcjonuje dobrze, gdyż nerki także otrzymują więcej krwi. Większa ilość płynu w organizmie ma też dodatkowy skutek w postaci częstszego oddawania moczu.
Genitalia
Zwiększona ilość hormonów wywiera wpływ na genitalia: zauważysz zwiększenie wrażliwości sromu i warg, jak również ich powiększenie. Może też pojawić się uwrażliwienie łechtaczki, dzięki czemu niektóre z przyszłych mam mają w tym okresie bardzo satysfakcjonujące życie seksualne. Poza tym można zaobserwować zwiększone wydalanie śluzu z pochwy; jest on wodnisty, białawy albo żółtawy, i prawie bezwonny. Jeśli Ci nie przeszkadza, nie wywołuje dyskomfortu ani nie powoduje swędzenia - wszystko jest w porządku; w przeciwnych razie może być objawem infekcji narządów rodnych.
Miednica
Bardzo ważne jest, abyś zaczęła myśleć o swojej miednicy, przyzwyczajać się do jej istnienia i szczególnej dbałości o jej stan, zwłaszcza podczas ćwiczeń relaksacyjnych. Miednica z jednej strony ma strukturę kostną, chroniącą płód, a z drugiej strukturę mięśniową, którą musisz wzmacniać. Kości miednicy tworzą coś w rodzaju okrągłego paska wokół kanału rodnego, przez który podczas akcji porodowej będzie przesuwać się dziecko. Dlatego takie ważne jest utrzymywanie jej w stanie giętkości. Na aparat mięśniowy wokół miednicy składa się ok. 36 par mięśni, połączonych z macicą. Najważniejsze są mięśnie dna miednicy, gdyż ciąża i poród bardzo je osłabiają; muszą udźwignąć ciężar macicy i rozciągnięcie, które następuje podczas porodu. To obciążenie może być większe, jeśli podczas ciąży bardzo przytyłaś, dziecko jest bardzo duże albo podczas porodu nastąpi pęknięcie. Najlepsza dla mięśni miednicy jest pozycja w kucki.
Organy wewnętrzne
Macica, w miarę jak rośnie, uciska organy brzuszne, przez co stopniowo zmieniają one swoją pozycję - jelita rozchodzą się na boki, żołądek wędruje ku górze. Poza tym wzmożone zapotrzebowanie na tlen powoduje rozszerzanie się płuc i - w konsekwencji - żeber. Również serce przemieszcza się ku górze na lewo.