Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Wygląd i samopoczucie

Krótki kurs ciążowej samoobrony

Jesteś w ciąży? Przygotuj się na to, że mnóstwo ludzi będzie miało ci coś do powiedzenia: "Ładnie wyglądasz, na pewno urodzi się chłopak!", „Kawa? Zwariowałaś?”, "A gdy moja siostra rodziła trzeciego syna..."
Ciąża sprawiła, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie otoczenia twoją osobą? To miłe, bo możesz poczuć się jak pępek świata, VIP i księżniczka w jednym - to jeden z  plusów ciąży.
Jeśli jednak zaczyna cię to męczyć albo ktoś mówi lub robi coś, czego nie masz ochoty znosić,  broń się, masz do tego prawo. Twój dobry nastrój jest teraz najważniejszy: stres w ciąży nie służy ani tobie, ani dziecku. O to, w jaki sposób się bronić, by nikogo nie obrazić, zapytaliśmy Kazimierza Ździebłę, psychologa. 
 

Gdy nie chcesz słuchać opowieści o strasznych porodach

Może się zdarzyć (bądźmy szczerzy: zdarzy się niemal na pewno), że ciotki, sąsiadki i znajome znajomych (a nawet całkiem obce osoby) będą ci opowiadać o swoich porodach, także tych z komplikacjami. Kleszcze, próżniociąg, nacinanie krocza... Brrr, nic dziwnego, że masz ochotę wiać, gdzie pieprz rośnie.

Możesz zacisnąć zęby i  grzecznie słuchać. Szkoda jednak  twoich nerwów. Jakie masz opcje?
  • Zmień temat na mniej stresujący. Na przykład rzuć jakiekolwiek pytanie („A co u ciebie/Ani/Jacka?” ) albo opowiedz coś innego („Spotkałam Iksa/Czytałam ostatnio, że..."). Tak, to prawda - to rodzaj ucieczki. Pozwala jednak uniknąć przykrości bez większych ceregieli i obrażania rozmówcy.  
  • Zrób unik, czyli porzuć rozmówcę pod byle pretekstem ("Przepraszam, muszę zadzwonić/pojechać do mamy/zrobić pranie").
  • Postaw sprawę jasno. Powiedz na przykład: „Gdy opowiadasz mi o tym wszystkim, zaczynam się bać porodu. Proszę cię, nie rób tego, porozmawiajmy lepiej o tym i o tym”. To najskuteczniejszy sposób, bo działa nie tylko doraźnie, ale także zabezpiecza na przyszłość. Osoba, która  usłyszy coś takiego, nie powinna się obrazić, w końcu nie snuje swoich opowieści po to, żeby cię dręczyć. Prawdopodobnie traktuje cię jak nową członkinię klubu dla matek.  Chce cię we wszystko wtajemniczyć. 
  • Stosuj metodę zdartej płyty. W przypadku wyjątkowo niereformowalnych osób do skutku powtarzaj, że nie chcesz rozmawiać na ten temat, bo to źle na ciebie wpływa. Staraj się mówić łagodnie, ale stanowczo. 
  • Obrócić wszystko w żart, dając przy tym rozmówcy do zrozumienia, że nie życzysz sobie takich atrakcji. Możesz na przykład roześmiać się i powiedzieć coś w stylu: „W konkursie na najbardziej dramatyczną opowieść wygrałaś w tym tygodniu  bezapelacyjnie!”.

Gdy masz dość niechcianych rad

Rady, jakimi otoczenie  zasypuje przyszłe mamy, wynikają z troski. W nadmiarze  mogą jednak doprowadzać do szału.  Niektóre kobiety czują się wręcz ubezwłasnowolnione. Nie rób tego, nie rób tamtego. Nie prowadź samochodu, nie pij kawy, powinnaś więcej spać, jeść to i tamto. 

Jeśli masz dość nieproszonych rad:
  • Stosuj sprawdzone metody. Z doradcami można poradzić sobie tak samo, jak z „opowiadaczami”, to znaczy stosując uniki,  stawiając sprawę jasno itd. 
  • Wypróbuj technikę "tak, ale...", czyli powiedz na przykład „Masz rację, że kawa nie jest najlepsza dla ciężarnych, ale mój lekarz pozwolił mi pić jedną dziennie” Albo: „To miło, że się mną interesujesz, ale jestem przekonana, że wypad nad morze jest właśnie tym, czego teraz mi najbardziej trzeba”. 

Uwaga! Nie puszczaj mimo uszu wszystkich rad. Wśród nich są także te naprawdę cenne. Jeśli na przykład wszyscy wokół mówią ci, żebyś zwolniła obroty, bo za dużo pracujesz, to może coś w tym jest. Korzystaj z dobrych źródeł wiedzy.  Im więcej będziesz wiedzieć na temat ciąży i porodu, tym łatwiej oddzielisz ziarno od plew.  


Dobre rady nie kończą się po porodzie. Sprawdź także,  jak sobie z samozwańczymi doradcami, gdy dziecko jest już na świecie. 


Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

ciąża, święta, trudne pytania, relacje z rodziną, boże narodzenie w ciąży, wielkanoc w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Czego kobiety w ciąży nie chcą słyszeć przy świątecznym stole?
Święta to wiele okazji do spotkań i wiele okazji, by usłyszeć jedno z pytań, których nie lubią kobiety w ciąży. Czy już wiesz, jak na nie odpowiedzieć?

Twoja ciąża to dla bliskich i znajomych spora atrakcja. Zmienia się twoje ciało, za chwilę zmieni się całe twoje życie. Każdy chętnie coś powie na ten temat. Czasem w takim stylu, że zaniemówisz.     Jesteś pewna, że ci wolno?  Jeśli to pierwsza ciąża, wokół ciebie na pewno roi się od specjalistów. Nawet jeśli o nic nie pytasz, dostajesz wiele dobrych rad. Wystarczy, że coś jesz (np. bardzo posmakował ci sernik), pijesz (wyjątkowo drugą filiżankę herbaty), opowiadasz, że właśnie zapisałaś się na jogę albo o planowanym wyjeździe w góry, a już ktoś zaczyna troszczyć się, czy przypadkiem nie zaszkodzisz sobie i dziecku. Co robić? Jeśli jesteś pewna, że postępujesz dobrze, podziękuj za troskę i rób dalej swoje. Jeśli masz wątpliwości, wysłuchaj rad i sprawdź je w wiarygodnym źródle (najlepiej u swojego lekarza). Wiedza o zdrowiu w ciąży się zmienia, więc na wszelki wypadek lepiej upewnić się, by uniknąć kłopotów.   Planowaliście to dziecko? Rozmówcy - wiadomo - trafiają się różni. Ci mniej taktowni na wieść o ciąży znajomej singielki nie wahają się, by ustalić z kim będzie miała dziecko. Co robić, gdy padają zbyt osobiste pytania? Uśmiechnij się i zmień temat rozmowy. To, czy ciąża jest efektem wpadki czy kolejnym punktem starannie realizowanego planu, jest tylko i wyłącznie twoją sprawą. Nikomu nie musisz się tłumaczyć. Nie ma również potrzeby, aby wyjaśniać, kto jest ojcem dziecka, jeśli akurat tak się złożyło, że będziesz wychowywać maleństwo w pojedynkę .    Ale masz wielki brzuch! Choć cieszysz się, kiedy rośnie brzuch w ciąży , może to budzić różne wątpliwości: czy szybko zniknie po ciąży, czy nie zostawi brzydkich rozstępów, czy poród będzie łatwy itp. Nic dziwnego, że uwagi o tym, jak bardzo przytyłaś, i wyjaśnianie, ile ważyłaś przed ciążą, mogą...

ciąża, ciało w ciąży
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Ciesz się ciążą i pięknym ciałem
Spodziewasz się dziecka? Wreszcie nie musisz wciągać brzucha, teraz możesz go z radością prezentować. Ale to nie jedyny powód do dumy z własnego ciała. Zobacz, co możesz dostać w prezencie od natury.

Nareszcie masz biust Twoje piersi nigdy nie były tak piękne jak teraz. Stają się pełniejsze, czasem na tyle, że ich rozmiar może zaskoczyć. To pierwsza widoczna zmiana związana z ciążą. Jej przyczyną są hormony: estrogen i progesteron produkowane przez organizm przyszłej mamy w większych ilościach. Duży biust to z jednej strony radość, a z drugiej wyzwanie. Od właściwej pielęgnacji zależy, czy uda się zachować jego kształt na dłużej, także po okresie karmienia piersią. Noś odpowiedni biustonosz, który zapobiegnie rozciąganiu się skóry. Zmień go na większy, jeśli piersi jeszcze urosną. Do ujędrniania skóry używaj odpowiednich kosmetyków, a podczas kąpieli rób na przemian chłodny i ciepły prysznic. Polecamy: Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać Zachwycają cię włosy Pod wpływem hormonów inaczej mogą wyglądać teraz włosy. W drugiej połowie ciąży stają się ładniejsze, grubsze i mocniejsze – wreszcie podczas czesania nic nie zostaje na szczotce. W tym tkwi cały sekret ładniejszej fryzury – włosów podczas ciąży nie przybywa, tylko wydłuża się ich cykl życia. Gdy urodzisz, znów zaczną wypadać. Hormony mogą zmieniać ich strukturę, wpływać na elastyczność, skręt. Niektórym przyszłym mamom włosy kręcą się bardziej, a innym trudno się uczesać. Jeśli masz ochotę na koloryzację, zamiast silnego środka użyj szamponu koloryzującego. Farby nie są zakazane, lepiej jednak nie używać ich w pierwszym trymestrze ciąży – wtedy kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest ryzyko, że jakiś składnik mógłby ten proces zakłócić. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o włosach w  czasie ciąży ? Cera pięknieje Zniknęły zaskórniki, grudki, krostki – patrzysz w lustro i nadziwić się nie możesz, że to twoja skóra. Tak działają estrogeny . Nawilżona, świeża, napięta...

wakacje, rodzina
Panthermedia
Czas wolny
11 sposobów na superwakacje z dzieckiem
Na co dzień zaganiana marzysz o urlopie i czasie spędzonym z rodziną. W końcu razem – tylko ty, mąż i dzieci! Podpowiemy ci, co zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni ze wspólnych wakacji.

Chcesz odpocząć, ale z dziećmi nie da się spędzić urlopu, wygrzewając się na plaży i nadrabiając lekturowe zaległości. By łagodniej przejść z rytmu praca–dom–dzieci na urlop–dzieci, przygotuj się na aktywny wypoczynek . To jeszcze bardziej zacieśni więzi w waszej rodzinie. Może właśnie to lato będzie tak cudowne, że zapadnie w dziecięcą pamięć na zawsze? Pełne miłości wspomnienia to kapitał na całe życie. Wraca się do nich w trudnych chwilach. Aby tak było, nie trzeba dużo wysiłku. Sekret tkwi w prostych rzeczach. 1. Rodzinne rytuały Podczas wakacji nie wszystko musi być inaczej. Choć zmienicie miejsce pobytu, rytuały związane z zasypianiem czy rozmową przed snem powinny pozostać. Weźcie tę samą piłkę, miśka lub koc. A może jest coś, co zawsze robicie latem? Jeśli spędzacie urlop w tej samej miejscowości, nie zrywajcie z tym bez powodu. Dzieci już na samą myśl o wakacjach będą miały przed oczyma znajomą plażę, wydmy... Jeśli nie – zacznijcie w tym roku, np. jedźcie na organizowany co roku piknik w waszej okolicy lub w szczególny sposób uczcijcie urodziny jednego z domowników. Rytuały sprawiają, że świat jest dla dziecka przewidywalny, czuje się więc bezpieczniej. Poza tym tradycja doskonale spaja rodzinę ! Przeczytaj też: Codzienne rytuały dziecka 2. Rodzinne rozmowy Zwyczajowe formułki typu: „Jak się bawiłeś z Anią?”, na które odpowiada się jednym słowem, czy wydawanie poleceń („Zdejmij buty”, „Posprzątaj”) to nie rozmowa. Zainteresuj się tym, co dziecko robiło , jak się czuje. Zachęć je do mówienia, co je ciekawi, zapytaj, co mu się śniło. Jeśli jeszcze nie mówi, sama dużo mu opowiadaj , pokazuj ciekawe rzeczy. Choć na razie będzie to monolog, jego główka wszystko magazynuje – niedługo usłyszysz, jak pięknie mówi....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz