emocje w ciąży
Adobe Stock
Lekcja 1

Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów

Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.

Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jest on zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować.

Spis treści:

  1. Humory w ciąży - kiedy się pojawiają?
  2. Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży
  3. Nastrój w 2 trymestrze
  4. W 3 trymestrze wracają humory
  5. Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy
  6. Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli
  7. Humory w ciąży: partner jest nieważny
  8. Lęk przed porodem

Zmiany nastroju w ciąży: kiedy pojawiają się humorki?

Bycie w ciąży czasami przypomina jazdę kolejką wysokogórską: nastroje raz wspaniałe, a po chwili ostro pikują w dół. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez hormony! Poza tym ciąża to nowa sytuacja, która niesie się ze sobą wielką życiową zmianę. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się więcej refleksji, ale też obaw i niepokoju. Jeśli w jednej chwili śmiejesz się, a w kolejnej płaczesz, nie martw się: nie zwariowałaś, jesteś tylko w ciąży!

Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr)

W pierwszym trymestrze równie często występuje wielka ekscytacja i ciągła radość, jak czarne myśli, senność i zmęczenie. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej: nie tylko na zmiany w psychice, ale także szalejące hormony. Jeśli zauważasz u siebie zachowania, które normalnie są dość nietypowe - mogą być one „skutkami ubocznymi” ciąży.

Nastrój w drugim trymestrze ciąży

„Myślałam, że kobiety w ciąży są słabe, szybko się męczą. Ja mogę góry przenosić, a energia wprost mnie rozpiera” - Beata

Zazwyczaj po ospałym 1. trymestrze, w 2. trymestrze ciąży kobiet ma przypływ siły i chęci do życia. Nastrój wtedy jest dobry, a huśtawki nastroju i humory pojawiają się rzadziej. Przypływ energii w ciąży może być też wynikiem braku miesiączki i zmian hormonalnych, które towarzyszyły cyklowi menstruacyjnemu. Wreszcie możesz zapomnieć, jak dokuczliwy bywa PMS. Na lepszy nastrój wpływa również zdrowa dieta, wysypianie się i wyrównanie braków żelaza czy magnezu, gdy zażywasz przepisane przez lekarza witaminy i minerały dla ciężarnych.

Trzeci trymestr: znowu humory w ciąży 

Zwykle pod koniec ciąży przychodzą bardziej negatywne nastroje: często dominuje lęk przed porodem, ale i przed nową rolą mamy, która nieubłaganie się zbliża. U większości kobiet lęk i negatywne myśli mieszają się z radością i ekscytacją. Nie ma niczego złego w odczuwaniu wszystkich tych emocji na raz. 

Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy

„Ciąża sprawiła, że często się śmieję, niczym się nie przejmuję. Kiedyś taka nie byłam...” - Marta

Poprawa nastroju w ciąży może mieć kilka powodów: wreszcie spełnia się marzenie o dziecku, praca przestaje być taka ważna, pojawia się perspektywa długiego urlopu. Ale to nie wszystko – dobre samopoczucie zawdzięczasz też endorfinom, hormonom, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Dzięki nim dla niektórych kobiet pierwszym objawem ciąży jest właśnie dobry humor, który utrzymuje się aż do narodzin dziecka. Mózg zwiększa produkcję endorfin, abyś mogła lepiej znieść odmienny stan.

Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli

„Ja chyba oszaleję – raz myślę, że będę świetną mamą, a zaraz potem skóra mi cierpnie z przerażenia, co zrobię, gdy dziecko będzie płakało” - Ola

Nawet jeśli bardzo zależy ci na zostaniu mamą, chwilami możesz odczuwać zwątpienie i czarne myśli. Takie obniżenie nastroju to efekt działania progesteronu. To hormon odpowiedzialny m.in. za zagnieżdżenia zarodka. Stwarza też w macicy warunki, aby dziecko mogło się rozwijać. Gdy poziom progesteronu obniża się wraz z rozwojem ciąży, zmienne nastroje ustępują. Mimo to pamiętaj: dopiero przymierzasz się do tego, co cię czeka. Na wczesnym etapie ciąży może ci się wydawać, że gdy dziecko przyjdzie na świat, niewiele się zmieni. Spędzisz w domu urlop macierzyński, potem znajdziesz opiekunkę i wrócisz do pracy. Nastawienie do opieki nad dzieckiem dopiero zacznie się kształtować.

Jeśli jednak zauważasz, że twój negatywny nastrój uniemożliwia codzienne obowiązki, jesteś stale smutna, przytłoczona i nie cieszy cię to, co wcześniej - bądź czujna. To może być ciążowa depresja, którą koniecznie należy skonsultować zarówno z psychologiem lub psychiatrą, jak i lekarzem prowadzącym ciążę. 

Humory w ciąży: partner jest nieważny

„Im bliżej porodu, tym bardziej skupiam się na dziecku. Mąż skarży się, że nic więcej mnie nie obchodzi. Jest w tym trochę prawdy” - Jola

Skupienie się przed porodem na dziecku to syndrom wicia gniazda albo pierwotne matczyne zaangażowanie. Kiedy się pojawia? W końcówce ciąży. W ostatnich tygodniach przed porodem wszystko jest podporządkowane potomstwu: zakupy (aby niczego mu nie zabrakło), sprzątanie (aby dziecko trafiło do czystego domu), przemeblowanie (aby maluchowi było
wygodnie). Za taką zmianę nastawienia odpowiada wzrost poziomu oksytocyny, hormonu, który m.in. wpływa na to, co czujesz do dziecka.

Lęk przed porodem

„Zaczęłam bać się porodu. Popłakuję po kątach, bo boję się, że może stać mi się coś złego” - Sylwia

Zmienny nastrój z początku ciąży może wrócić w 8. miesiącu. Czekasz na swoje dziecko. Myślisz o nim, ale paraliżuje cię strach przed porodem. Gdy robisz porządki przed pójściem do szpitala, układasz rzeczy tak, jakbyś miała już do nich nie wrócić. To efekt hormonalnych zawirowań, jakie pojawiają się też pod koniec ciąży. Obawy przed porodem mogą czuć nawet najlepiej przygotowane do niego kobiety. Narodziny dziecka są wydarzeniem absolutnie przełomowym. Obawy przed porodem możesz czuć nawet jeśli już rodziłaś (np. jeśli poprzednio nie obyło się bez problemów albo ktoś z bliskich miał skomplikowany poród). W tym czasie warto szczególnie dbać o swoje dobre samopoczucie. Brak komfortu i poczucia bezpieczeństwa w końcówce ciąży sprzyjają wydzielaniu się adrenaliny, która hamuje poród i sprawia, że rodzi się trudniej.

Zobacz też:

 

Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

ciążowe bolączki
Wygląd i samopoczucie
Ciążowe bolączki - ciąża to nie choroba, ale... - film
Codzienność ciężarnej wiąże się z wieloma zmaganiami. W minutę zobaczysz 9 rund codziennej ciążowej „walki o przetrwanie” :) Oto, cała prawda o tym, co czuje przyszła mama.

Codzienne walki ciężarnej Runda 1 Ja kontra malowanie paznokci u stóp – przegrałam Runda 2  Ja kontra mój biust – wygrana Runda 3 Ciężarna kontra zakładanie spodni – nierozstrzygnięta Runda 4  Ciężarna kontra przedmioty leżące na podłodze – remis  Runda 5  Ciężarna kontra nocny sen – miażdżąca porażka Runda 6 Ciężarna kontra zachcianki – przegrana Runda 7 Ciężarna a odnajdywanie przedmiotów – przegrana Runda 8  Ciężarna konta senność - porażka Runda 9 Ciężarna kontra emocje - przegrana Zobacz też: Chłopiec czy dziewczynka? Czy wygląd ciężarnej informuje o płci dziecka? - film  

strach i lęk w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
6 najczęstszych powodów do zmartwień w ciąży (i jak oswoić te lęki!)
Myślałaś, że będziesz się cieszyć ciążą. A tymczasem ciągle znajdujesz powody do niepokoju: od tych poważnych – o zdrowie maleństwa - po bardziej błahe – o swoją figurę. Jak będąc w ciąży nie zwariować ze strachu?

Są dwie kreseczki! Patrzysz z niedowierzaniem. To już? I zamiast upragnionej wielkiej radości pojawia się niepokój: jak to będzie? Co z pracą, studiami, planami na wakacje? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Jak zniosę poród? Czy podobnie do wielu innych kobiet też strasznie przytyję i już nigdy nie wrócę do dawnej figury? Czy mężowi będę się taka podobać? Nie potrafisz myśleć o niczym innym, w nocy długo nie możesz zasnąć. Takie obawy ma większość kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży. O co martwią się ciężarne? Lęk w ciąży jest naturalną emocją (jak i wiele innych trudnych uczuć , których w tym czasie doświadczasz). Przecież teraz wszystko się zmieni, poza tym jeszcze nigdy nie byłaś tak bardzo odpowiedzialna za innego człowieka. I to tak kruchego i bezbronnego. Pamiętaj, że twoje zmartwienia najczęściej można podsumować: strach ma wielkie oczy. Więc postaraj się zrelaksować (może techniki relaksacji ?), porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie radzisz sobie z lękiem, bądź dobrej myśli. Świadomość, że większość kobiet w ciąży doświadcza tych samych emocji, może być pocieszająca. Oto o co martwią się także inne ciężarne: Czy będzie zdrowe? Mijają tygodnie. Z ciekawością czytasz o tym, jak rozwija się twoje maleństwo . Jest wielkości orzeszka, potem brzoskwini, zaczyna słyszeć... Z upodobaniem oglądasz zdjęcia płodów . Jednocześnie czytasz też o wszystkich możliwych zagrożeniach, które czyhają na maleństwo. Zaczynasz się o nie obawiać. Choć tego nie chcesz, czasem nachodzą cię czarne myśli. Wtedy płaczesz. Jeśli jesteś pod opieką lekarza, regularnie się badasz, kolejne USG wykazuje, że wszystko jest w porządku, naprawdę nie istnieje żaden logiczny powód, aby się zadręczać. W razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiaj ze swoim ginekologiem, zamiast samodzielnie szukać odpowiedzi w podręcznikach dla lekarzy. Czy stać...

złość, mina, emocje, smutek
fotolia.com
Połóg
Jak radzić sobie z depresją po porodzie
Huśtawka nastrojów, niepokoje i obawy, baby blues. Która z nas tego nie doznała. Zobacz, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi po porodzie.

Tyle czasu marzyłaś o cudownych chwilach, gdy weźmiesz w ramiona wyczekiwane dziecko. A teraz, zamiast radości, czujesz zniechęcenie, popłakujesz, może nawet nie masz ochoty wstać z łóżka. Co się dzieje? Przygnębienie i huśtawka nastrojów bardzo często pojawiają się kilka dni po porodzie. Twój organizm gwałtownie powraca do formy po wyczerpujących fizycznie i psychicznie przeżyciach związanych z ciążą i porodem. Kiepski nastrój to tzw. baby blues (z ang. niemowlęce smutki), wynik zmian hormonalnych. W tym czasie spada poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta poziom prolaktyny odpowiadającej za wytwarzanie pokarmu. Pojawia się nawał pokarmu – dodatkowe obciążenie. Wiele debiutujących mam ma taką chandrę. Mija ona zwykle po kilkunastu dniach. Czy to depresja poporodowa? Czasem zdarza się coś poważniejszego niż przemijający baby blues – depresja poporodowa. Trwa dłużej, a jej objawy są bardziej nasilone. Przyczyny? Część lekarzy doszukuje się związku między depresją poporodową a nasilonym zespołem napięcia przedmiesiączkowego (popularnie zwanym PMS). U podłoża mogą też leżeć zmiany hormonalne, a także wcześniejsze (sprzed ciąży) zaburzenia snu i stany lękowe. Jeśli zdarzyła Ci się już kiedyś depresja , to jesteś aż trzykrotnie bardziej narażona na jej wystąpienie po porodzie. Wśród przyczyn wymienia się też młody wiek mamy, nie przygotowanej psychicznie do macierzyństwa, lub przeciwnie, dojrzałe lata i przyzwyczajenie do „korzystania z życia”, któremu ciąża kładzie kres, oraz małe wsparcie ze strony najbliższych i wcześniej przeżyte tragedie, poronienie. Objawy depresji zwykle pojawiają się kilka tygodni po opuszczeniu szpitala. Czujesz się przemęczona, rozbita. Masz wrażenie, że nie poradzisz sobie z opieką nad dzieckiem i boisz się zostać z nim sama w domu, myśl o przewijaniu czy kąpieli napawa Cię lękiem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz