Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
emocje w ciąży
Adobe Stock
Lekcja 1

Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów

Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.

Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jest on zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować.

Spis treści:

 

  1. Humory w ciąży - kiedy się pojawiają?
  2. Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży
  3. Nastrój w 2 trymestrze
  4. W 3 trymestrze wracają humory
  5. Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy
  6. Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli
  7. Humory w ciąży: partner jest nieważny
  8. Lęk przed porodem

Zmiany nastroju w ciąży: kiedy pojawiają się humorki?

Bycie w ciąży czasami przypomina jazdę kolejką wysokogórską: nastroje raz wspaniałe, a po chwili ostro pikują w dół. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez hormony! Poza tym ciąża to nowa sytuacja, która niesie się ze sobą wielką życiową zmianę. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się więcej refleksji, ale też obaw i niepokoju. Jeśli w jednej chwili śmiejesz się, a w kolejnej płaczesz, nie martw się: nie zwariowałaś, jesteś tylko w ciąży!

Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr)

W pierwszym trymestrze równie często występuje wielka ekscytacja i ciągła radość, jak czarne myśli, senność i zmęczenie. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej: nie tylko na zmiany w psychice, ale także szalejące hormony. Jeśli zauważasz u siebie zachowania, które normalnie są dość nietypowe - mogą być one „skutkami ubocznymi” ciąży.

Nastrój w drugim trymestrze ciąży

„Myślałam, że kobiety w ciąży są słabe, szybko się męczą. Ja mogę góry przenosić, a energia wprost mnie rozpiera” - Beata

Zazwyczaj po ospałym 1. trymestrze, w 2. trymestrze ciąży kobiet ma przypływ siły i chęci do życia. Nastrój wtedy jest dobry, a huśtawki nastroju i humory pojawiają się rzadziej. Przypływ energii w ciąży może być też wynikiem braku miesiączki i zmian hormonalnych, które towarzyszyły cyklowi menstruacyjnemu. Wreszcie możesz zapomnieć, jak dokuczliwy bywa PMS. Na lepszy nastrój wpływa również zdrowa dieta, wysypianie się i wyrównanie braków żelaza czy magnezu, gdy zażywasz przepisane przez lekarza witaminy i minerały dla ciężarnych.

Trzeci trymestr: znowu humory w ciąży 

Zwykle pod koniec ciąży przychodzą bardziej negatywne nastroje: często dominuje lęk przed porodem, ale i przed nową rolą mamy, która nieubłaganie się zbliża. U większości kobiet lęk i negatywne myśli mieszają się z radością i ekscytacją. Nie ma niczego złego w odczuwaniu wszystkich tych emocji na raz. 

Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy

„Ciąża sprawiła, że często się śmieję, niczym się nie przejmuję. Kiedyś taka nie byłam...” - Marta

Poprawa nastroju w ciąży może mieć kilka powodów: wreszcie spełnia się marzenie o dziecku, praca przestaje być taka ważna, pojawia się perspektywa długiego urlopu. Ale to nie wszystko – dobre samopoczucie zawdzięczasz też endorfinom, hormonom, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Dzięki nim dla niektórych kobiet pierwszym objawem ciąży jest właśnie dobry humor, który utrzymuje się aż do narodzin dziecka. Mózg zwiększa produkcję endorfin, abyś mogła lepiej znieść odmienny stan.

Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli

„Ja chyba oszaleję – raz myślę, że będę świetną mamą, a zaraz potem skóra mi cierpnie z przerażenia, co zrobię, gdy dziecko będzie płakało” - Ola

Nawet jeśli bardzo zależy ci na zostaniu mamą, chwilami możesz odczuwać zwątpienie i czarne myśli. Takie obniżenie nastroju to efekt działania progesteronu. To hormon odpowiedzialny m.in. za zagnieżdżenia zarodka. Stwarza też w macicy warunki, aby dziecko mogło się rozwijać. Gdy poziom progesteronu obniża się wraz z rozwojem ciąży, zmienne nastroje ustępują. Mimo to pamiętaj: dopiero przymierzasz się do tego, co cię czeka. Na wczesnym etapie ciąży może ci się wydawać, że gdy dziecko przyjdzie na świat, niewiele się zmieni. Spędzisz w domu urlop macierzyński, potem znajdziesz opiekunkę i wrócisz do pracy. Nastawienie do opieki nad dzieckiem dopiero zacznie się kształtować.

Jeśli jednak zauważasz, że twój negatywny nastrój uniemożliwia codzienne obowiązki, jesteś stale smutna, przytłoczona i nie cieszy cię to, co wcześniej - bądź czujna. To może być ciążowa depresja, którą koniecznie należy skonsultować zarówno z psychologiem lub psychiatrą, jak i lekarzem prowadzącym ciążę. 

Humory w ciąży: partner jest nieważny

„Im bliżej porodu, tym bardziej skupiam się na dziecku. Mąż skarży się, że nic więcej mnie nie obchodzi. Jest w tym trochę prawdy” - Jola

Skupienie się przed porodem na dziecku to syndrom wicia gniazda albo pierwotne matczyne zaangażowanie. Kiedy się pojawia? W końcówce ciąży. W ostatnich tygodniach przed porodem wszystko jest podporządkowane potomstwu: zakupy (aby niczego mu nie zabrakło), sprzątanie (aby dziecko trafiło do czystego domu), przemeblowanie (aby maluchowi było
wygodnie). Za taką zmianę nastawienia odpowiada wzrost poziomu oksytocyny, hormonu, który m.in. wpływa na to, co czujesz do dziecka.

Lęk przed porodem

„Zaczęłam bać się porodu. Popłakuję po kątach, bo boję się, że może stać mi się coś złego” - Sylwia

Zmienny nastrój z początku ciąży może wrócić w 8. miesiącu. Czekasz na swoje dziecko. Myślisz o nim, ale paraliżuje cię strach przed porodem. Gdy robisz porządki przed pójściem do szpitala, układasz rzeczy tak, jakbyś miała już do nich nie wrócić. To efekt hormonalnych zawirowań, jakie pojawiają się też pod koniec ciąży. Obawy przed porodem mogą czuć nawet najlepiej przygotowane do niego kobiety. Narodziny dziecka są wydarzeniem absolutnie przełomowym. Obawy przed porodem możesz czuć nawet jeśli już rodziłaś (np. jeśli poprzednio nie obyło się bez problemów albo ktoś z bliskich miał skomplikowany poród). W tym czasie warto szczególnie dbać o swoje dobre samopoczucie. Brak komfortu i poczucia bezpieczeństwa w końcówce ciąży sprzyjają wydzielaniu się adrenaliny, która hamuje poród i sprawia, że rodzi się trudniej.

Zobacz też:

 

Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

ciążowe bolączki
Wygląd i samopoczucie
Ciążowe bolączki - ciąża to nie choroba, ale... - film
Codzienność ciężarnej wiąże się z wieloma zmaganiami. W minutę zobaczysz 9 rund codziennej ciążowej „walki o przetrwanie” :) Oto, cała prawda o tym, co czuje przyszła mama.

Codzienne walki ciężarnej Runda 1 Ja kontra malowanie paznokci u stóp – przegrałam Runda 2  Ja kontra mój biust – wygrana Runda 3 Ciężarna kontra zakładanie spodni – nierozstrzygnięta Runda 4  Ciężarna kontra przedmioty leżące na podłodze – remis  Runda 5  Ciężarna kontra nocny sen – miażdżąca porażka Runda 6 Ciężarna kontra zachcianki – przegrana Runda 7 Ciężarna a odnajdywanie przedmiotów – przegrana Runda 8  Ciężarna konta senność - porażka Runda 9 Ciężarna kontra emocje - przegrana Zobacz też: Chłopiec czy dziewczynka? Czy wygląd ciężarnej informuje o płci dziecka? - film  

Depresja młodzieńcza: objawy, leczenie
Adobe Stock
Zdrowie ucznia
Depresja młodzieńcza: objawy, rodzaje, leczenie
Depresja młodzieńcza jest najczęstszą chorobą psychiczną diagnozowaną wśród dzieci i młodzieży. Choruje na nią około 4% polskich nastolatków, a co piąty młody człowiek ma jej objawy. Niestety, stany depresyjne pojawiają się u coraz młodszych dzieci, a rodzice oznaki depresji mylą z „buntem nastolatka”. Czy wiesz, jak rozpoznać depresję młodzieńczą?

Z jednej strony słowo „depresja” bywa powszechnie nadużywane – niemal każde zaburzenie nastroju określane jest tym mianem, co sprawia, że choroba staje się bagatelizowana. Z drugiej jednak strony nadal istnieje stygmatyzacja osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Co zrobić, gdy rozpoznasz objawy depresji młodzieńczej u swojego dziecka? Spis treści: Depresja młodzieńcza – objawy Rodzaje depresji młodzieńczej Depresja młodzieńcza – jak pomóc? Depresja młodzieńcza – leczenie Depresja młodzieńcza – objawy U dzieci i młodzieży znacznie trudniej rozpoznać depresję, ponieważ występujące także u dorosłych symptomy łączą się z tzw. skokami rozwojowymi lub burzą hormonalną wieku dorastania. Najczęściej pojawiające się objawy depresji u dzieci i młodzieży to: zmienność nastrojowa – dominuje nastrój drażliwy , irytacja, złość, rzadziej smutek, bóle : brzucha, głowy i inne dolegliwości somatyczne o nieznanym pochodzeniu, problemy z koncentracją (a w konsekwencji słabsze wyniki w nauce), wyraźne trudności ze snem : problem z zasypianiem lub wczesne wybudzanie, zaburzenia apetytu : unikanie jedzenie lub objadanie, a także: anhedonia, czyli nieodczuwanie przyjemności z czynności, które do tej pory sprawiały radość, zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej (spowolnienie lub pobudzenie), poczucie braku nadziei i sensu życia, niskie poczucie własnej wartości, poczucie bezwartościowości, nadmierne poczucie winy, poczucie bezradności, nawracające myśli o śmierci i samobójstwie, niepodejmowanie wyzwań, zadań, problem z koncentracją, skargi na nudę, zaniedbania w wyglądzie i higienie osobistej, nadmierna senność, stałe poczucie zmęczenia, uczucie ciężkości w kończynach,...

sen w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Problemy ze snem w ciąży - przyczyny i 10 rad, jak sobie radzić z zaburzeniami snu
Problemy ze snem w ciąży rodzą stres, który źle oddziałuje na płód. Dlatego przy bezsenności warto szukać pomocy lekarza. Przyczyn może być wiele, np. ból pleców, zgaga lub koszmary senne. Zazwyczaj zależą one od tego, w którym trymestrze ciąży jesteś.

Problemy ze snem w ciąży najczęściej pojawiają się dopiero w jej drugiej połowie, gdy brzuch staje się coraz większy. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie skarżyłaś się na takie dolegliwości, nagle możesz mieć kłopoty z zasypianiem albo skarżyć się z powodu nocnych pobudek. Ponieważ wysypianie się podczas ciąży jest bardzo ważne, sprawdź, co radzi dr n. med. Szymon Niemcewicz, lekarz psychiatra, specjalista medycyny snu. Spis treści :    Problemy ze snem w pierwszym trymestrze ciąży  Problemy ze snem w drugim trymestrze ciąży  Problemy ze snem w trzecim trymestrze ciąży Zaburzenia snu w ciąży - przyczyny Problemy ze snem w ciąży - 10 sposobów na bezsenność  Sen w ciąży – o co pytają przyszłe mamy Problemy ze snem w pierwszym trymestrze ciąży  Na początku ciąży przyszłe mamy zwykle śpią bardzo dobrze, a nawet mogą skarżyć się na nadmierną senność. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi , jakie zachodzą w tym okresie w organizmie. Jeśli w ciągu dnia odczuwasz nieodpartą potrzebę drzemki, połóż się (jeśli to możliwe) i prześpij. Organizm świetnie się wtedy zregeneruje. Niestety, niektóre ciężarne już na tym etapie odczuwają problemy ze snem. Ich najczęstszym powodem jest: stres, lęki o dziecko i siebie – dlatego warto nauczyć się relaksować w ciąży ucisk na pęcherz moczowy – to jedna z pierwszych ciążowych dolegliwości . Niektóre ciężarne muszą wstawać do toalety nawet po kilka razy w ciągu nocy. Problemy ze snem w drugim trymestrze ciąży  Środkowe miesiące ciąży to najwspanialszy okres. Z jednej strony przyszłe mamy są pełne energii i radości, z drugiej – czują cudowny spokój i harmonię. Ruchy dziecka stają się bardzo wyraźne. Towarzyszące im niezwykłe doznania, szczęście, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz