
Jeśli do tej pory uprawiałaś jakiś sport, z pewnością nie będziesz chciała zrezygnować z ruchu. I nie musisz. Dostosuj tylko rodzaj ćwiczeń do stanu, w którym teraz jesteś, zwłaszcza gdy twój brzuszek zacznie się zaokrąglać. Jednak jeśli do tej pory niezbyt regularnie uprawiałaś sport, też możesz zadbać o swoją kondycję – to lepiej przygotuje cię do porodu i zminimalizuje ciążowe dolegliwości. Najlepiej wybierz zajęcia organizowane specjalnie dla przyszłych mam lub znajdź trenera, który zadba o to, by dopasować rodzaj ćwiczeń do twojego stanu. Zapytaj też lekarza, czy możesz ćwiczyć bez przeszkód. Co masz do wyboru?
Aqua fitness
Ćwiczenia w wodzie są jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych form ruchu. Taki trening nie obciąża stawów rąk i nóg oraz kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje też poczucie prywatności, mimo że ćwiczenia odbywają się w grupie. Ćwiczenia w wodzie to doskonała zabawa, a przy okazji fantastyczny sposób na usprawnienie ciała.
Jak wygląda trening? Zajęcia odbywają się na pływalni, pod okiem instruktora. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) i głębokiej (stopy nie dotykają dna basenu), wtedy korzysta się specjalnych pasów zwiększających wyporność. Trening trwa około 30 minut.
Co daje? Przede wszystkim odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, a także zwiększa ich elastyczność, podobnie dzieje się ze ścięgnami i więzadłami. Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, a także korzystnie wpływają na samopoczucie, likwidując stres.
Gimnastyka
To chyba najpopularniejszy rodzaj zajęć dla ciężarnych. Każdy klub, prowadzący zajęcia dla kobiet w ciąży, ma odmienny program ćwiczeń. Jedno jest wspólne: są one tak dobrane, by nawet mało aktywne i wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając swoje ciało i przygotowując je do wysiłku związanego z porodem. Do treningu potrzebujesz jedynie wygodnego stroju – resztę zapewnia klub.
Jak wygląda trening? Takie zajęcia mogą zawierać elementy różnych programów treningowych, które dostosowano do potrzeb kobiet w ciąży. Mogą to być na przykład ćwiczenia z dużymi piłkami (wykorzystują one balansowanie ciałem i wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę), Pilates – ćwiczenia na macie, które wspólnie z nauką prawidłowego oddychania poprawiają kondycję i wzmacniają całe ciało. Zajęcia mogą kończyć się też ćwiczeniami oddechowymi i relaksem.
Co daje? Usprawnia całe ciało, koryguje postawę, uczy prawidłowego zachowania się podczas wykonywania codziennych czynności (np. podnoszenia ciężkich przedmiotów), uelastycznia mięśnie dna miednicy oraz ćwiczy prawidłowe oddychanie (co szczególnie przydaje się podczas porodu), uczy także technik relaksacyjnych.
Warto przeczytać: 10 sposobów na pokonanie stresu w ciąży