Czym jest ciąża zaśniadowa i jakie są jej przyczyny?
Zaśniad groniasty może być groźny dla zdrowia i życia kobiety. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa, zwana również ciążową chorobą trofoblastyczną i jakie są jej najczęstsze przyczyny.
Ciąża zaśniadowa to choroba, którą nazywa się też zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. To powikłanie, do którego dochodzi w 1. trymestrze ciąży.
Czym jest ciąża zaśniadowa? Do choroby dochodzi przy zapłodnieniu komórki jajowej, kiedy łożysko zaczyna się rozrastać nieprawidłowo. Najczęstszą przyczyną jest pusta komórka jajowa lub jej nieaktywne jądro. W macicy zaczyna się tworzyć jama z torbielowatych pęcherzyków wypełnionych płynem (które wyglądem przypominają grona), która rozrasta się bardzo szybko i nie pozwala zapłodnionej komórce jajowej się rozwijać - w badaniu USG nie widać zapłodnionego jajeczka oraz nie wykrywa się wtedy bicia serca płodu. Zazwyczaj w takiego rodzaju ciąży nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego ani membran.
Do ciąży zaśniadowej dochodzi prawdopodobnie przez nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Stwierdzenie zaśniadu gronastego jest możliwe na podstawie wysokiego stężenia hormonu beta hCG (tak samo, jak w przypadku normalnej ciąży) oraz badania USG, na które powinna udać się każda kobieta podejrzewająca u siebie ciążę. Ciąża z zaśniadem groniastym przy normalnym przebiegu ulega samoistnemu poronieniu. Jeśli jednak tylko część jamy macicy jest zmieniona - możliwe jest utrzymanie ciąży, ponieważ mamy wtedy do czynienia z ciążą zaśniadową częściową.
Przyczyny ciąży zaśniadowej:
- wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia
- dieta przed ciążą uboga w karoten
- wcześniejsze poronienia lub wystąpienia ciąż zaśniadowych
- problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp.
Zaśniad groniasty jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ może przekształcić się w nowotwór złośliwy. Dzieje się tak, gdy kosmki zaśniadowe zaczynają wrastać w macicę, co powoduje tzw. zaśniad niszczący, którego powikłania czasem doprowadzają do raka kosmówki (kosmówczaka).
Zobacz też:
- Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
- Życie moje czy dziecka - kobieta nie musi stawać przed takim dramatycznym wyborem
- Pierwsze objawy ciąży - czy mogą być fałszywe?