6 patentów na nudności
Tak już, niestety, natura to wymyśliła, że ciąża często idzie w parze z mdłościami i wymiotami. Na szczęście możesz być sprytniejsza od natury.
To mit, że każda ciężarna zaczyna dzień od mdłości. Połowa przyszłych mam ich nie ma. Trafiłaś do tej drugiej połowy? Możesz sobie pomóc. Co prawda, jak dotąd, nie wymyślono żadnego uniwersalnego sposobu, który działałby na każdą z nas, znamy jednak przynajmniej sześć, które są skuteczne u większości mam.
1. Masz mdłości? Przeczekaj najgorszy okres
Niesmak w ustach i wymioty to sprawka gonadotropiny kosmówkowej (hCG), którą produkuje zarodek, a potem łożysko. Tak, tak, to ta sama, która wywołuje na teście ciążowym drugą kreskę. Poziom tego ważnego dla rozwoju dziecka hormonu wzrasta jedynie do 12. tygodnia ciąży. Po tym okresie nudności powinny minąć albo przynajmniej pojawiać się rzadziej.
2. Przy okazji – zmień nawyki żywieniowe
Faktem jest, że wielu przyszłym mamom właśnie zdrowe nawyki żywieniowe pomagają skutecznie przegnać nudności. Pierwsze na liście sprawdzonych metod jest jedzenie mało, a często. Dlaczego tak? Bo nieduża porcja nie rozpycha tak żołądka i nie obciąża go, natomiast regularność (jedz co dwie, trzy godziny) sprawia, że poziom glukozy we krwi nie spada zbyt nisko. I nie ma problemu ze zbyt silnym wytwarzaniem soków żołądkowych, które też mogą powodować niesmak w ustach.
Sprawdź, czy jesz zdrowo – poznaj 10 produktów zalecanych w ciąży
3. Celebruj posiłki, aby uniknąć mdłości w ciąży
Zwłaszcza śniadanie. I najlepiej, żeby ktoś ci je podał do łóżka. Akurat tym razem to nie kaprys, tylko sprawdzona (od pokoleń) metoda antywymiotna. Zanim wstaniesz z łóżka (a nawet usiądziesz w nim), musisz coś zjeść lub wypić, choćby odrobinkę. Może to być sucharek, ciasteczko owsiane, kanapka, jogurt. Do picia najlepiej wybrać wodę lub napar ze świeżego imbiru. Niektóre mamy są w stanie wypić ciepłe mleko, innym przeszkadza jego zapach. Pośpiech i nerwowa atmosfera zwiększają nudności. Dlatego jeżeli pracujesz zawodowo, budź się wystarczająco wcześnie, żebyś miała czas na powitanie dnia w wolniejszym tempie. Nie daj się też skusić na szybkie i łatwo dostępne jedzenie w fast foodach. Ciężkostrawne i smażone dania to także znany winowajca nudności (sprawdź, czego nie jeść w ciąży aby uniknąć złego samopoczucia i kłopotów z ciążą). I jeszcze jedno, nie popijaj posiłku od razu. Odczekaj kwadrans. Dzięki temu unikniesz rozdęcia żołądka, a to też może powodować... sama wiesz co.
4. Unikaj wywołujących ciążowe mdłości zapachów
Jak najczęściej wietrz mieszkanie lub biuro i spaceruj na świeżym powietrzu. W ten sposób nie narazisz się na „niebezpieczne” zapachy. „To znaczy jakie?” – zapytasz. Woń pięknych perfum koleżanki z pracy, wyziew z lodówki, zapach odświeżacza powietrza lub detergentów, a nawet... ulotny aromat ziół stojących na kuchennym oknie. Wszystko może być katalizatorem mdłości! Obserwuj, jakie zapachy cię drażnią i unikaj ich. Jeśli masz taką możliwość, to gotowanie i robienie zakupów (zwłaszcza w mięsnym i rybnym sklepie) przekaż przyszłemu tacie dziecka.
5. Jedz przegryzki – w ciąży głód paradoksalnie może prowadzić do mdłości
Owszem, tuczą, ale przecież nie chodzi tu o pojadanie chipsów i słodyczy. Na ciążowe sensacje sprawdzają się sucharki, zbożowe herbatniczki lub słone krakersy. Pomagają też suszone owoce i migdały. Kiedy atakują nudności, warto sięgnąć po węglowodany (pieczywo, ziemniaki), bo zawierają one wolno przyswajalne cukry złożone, dzięki którym poziom glukozy we krwi utrzymuje się na względnie stałym poziomie i nie masz ataków głodu. I banany! To absolutny hit wśród ciężarnych. Zawierają witaminę B6, której niedobór może sprzyjać mdłościom.
6. Pij herbaty ziołowe i dużo wody
Malinową, rumiankową (pod warunkiem, że nie jesteś uczulona) i miętową. W ciąży każdego dnia powinnaś wypijać małymi łyczkami ok. 12 szklanek wody. Trzy z nich możesz zamienić na herbatę ze świeżego imbiru. Suszony nie działa.
Poznaj Prawdy i mity o ciąży – możesz się zdziwić!