12 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko
Fotolia

12 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

W 12 tygodniu ciąży brzuch zaczyna rosnąć, a wymiary dziecka przekraczają już 6 cm. Czujesz się coraz lepiej, a dolegliwości ciążowe stają się mniej dokuczliwe. Na prenatalnym USG lekarz sprawdza przezierność karkową płodu.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


12 tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

12 tydzień ciąży to trzeci miesiąc (trwa od 9 do 13 tygodnia). Za tydzień dobiegnie końca pierwszy trymestr ciąży. Jeśli liczysz ciążę od zapłodnienia – to od tego momentu właśnie mija 10 tygodni. Pamiętaj, że dla lekarzy obowiązującym sposobem obliczania wieku ciąży jest ustalanie jej początku nie od dnia zapłodnienia, ale od dnia ostatniej miesiączki.

Według wielu kobiet to właśnie w 12 tygodniu zaczyna się najpiękniejszy okres − ustają dolegliwości ciążowe, przybywa energii, pojawia się ochota na seks. Jest się z czego cieszyć!

Wielkość płodu w 12 tygodniu ciąży

Twoje dziecko waży teraz ok. 14 g i mierzy ok. 6,3 cm. Lekarz ustala długość ciała płodu od czubka głowy do pośladków (to tzw. CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniowa, mierzona podczas badania USG).  W 12 tygodniu płód wielkością przypomina śliwkę. 

Pozostałe średnie wymiary płodu w 12 tygodniu ciąży (szacowane na podstawie badania USG):

 • BPD (wymiar dwuciemieniowy główki płodu) –  20 mm
 • OFD (wymiar potyliczno-czołowy) – 24 mm
 • HC (obwód główki w najszerszym miejscu) – 68 mm
 • AC (obwód brzucha płodu) – 56 mm
 • FL (długość kości udowej) – 8 mm

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

Twoje dziecko w 12 tygodniu ciąży wygląda mniej więcej tak:

12 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko
Fotolia

Jak rozwija się płód w 12 tygodniu ciąży?

Płód jest już bardzo wrażliwy na dotyk i na muśnięcie ścianki macicy reaguje gwałtownym poruszeniem całego ciała. W 12 tygodniu ciąży nie poczujesz jednak jeszcze ruchów dziecka – płód jest jeszcze zbyt mały. Będzie to możliwe dopiero ok. 20 tygodnia ciąży. 

Jakie zmiany zachodzą w organizmie płodu na tym etapie ciąży:

 • twarz coraz bardziej przypomina buzię dziecka
 • zrasta się podniebienie 
 • dziecko uczy się otwierać buzię i połykać płyn owodniowy
 • ramiona i nogi są już w pełni uformowane
 • palce dłoni i stóp już się definitywnie rozdzieliły
 • układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia
 • najważniejsze części mózgu są ukształtowane, ale nadal powstają nowe połączenia między neuronami
 • przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony
 • nerki mogą być na tyle rozwinięte, aby rozpocząć produkcję moczu
 • szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami
 • pępowina jest w pełni ukształtowana, jednak będzie się wydłużać przez cały okres ciąży.
Na najbliższą wizytę kontrolną koniecznie wybierz się razem z partnerem. Będziecie mogli usłyszeć bicie serca waszego dziecka. Wykonuje ono aż 160 uderzeń na minutę. 

USG w 12 tygodniu ciąży

Między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się przesiewowe USG genetyczne. To nieinwazyjne badanie prenatalne, które przebiega dokładnie tak samo, jak zwyczajne USG w ciąży, ale trwa nieco dłużej. Podczas USG genetycznego w 12 tygodniu ginekolog ocenia wymiary czaszki, kości udowej, grubość fałdu karkowego (tzw. przezierność karkową) i inne czynniki, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko nie jest dotknięte chorobami genetycznymi lub wadami wrodzonymi. 

Do 11-12 tygodnia ciąży USG może być wykonane dopochwowo, później lekarz wykonuje badanie przez powłoki brzuszne.

W Polsce obowiązkowo wykonywane jest USG 2D. Na liście obowiązkowych badań nie ma USG 3D i USG 4D. To właśnie podczas nich można obserwować dziecko w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem, a wysoka jakość obrazu umożliwia wykrycie np. wady serca. Warto wiedzieć, że znaczenie ma nie tyle rodzaj sprzętu, ile doświadczenie lekarza, który wykonuje badanie. 

12 tydzień ciąży – przezierność karkowa płodu

Wartość przezierności karkowej, czyli pomiaru obrzęku tkanki podskórnej w okolicy karkowej płodu, nie powinna przekraczać 2,5 mm (za nieprawidłową uznaje się wartość powyżej 2,9 mm). Wartość nieprzekraczającą 3,5 mm określa się jako poszerzenie przezierności karkowej, a wartość powyżej 6,5 mm to ekstremalne poszerzenie przezierności karkowej. Im większa przezierność karkowa, tym większe ryzyko wystąpienia trisomii płodu.

Wartość przezierności karkowej zależna jest od CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej. Im większy płód, tym większa przezierność karkowa (NT).

Ważne! Badanie przezierności karkowej nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wady genetyczne płodu bądź ich brak. Aż 65 proc. płodów z nieprawidłową przeziernością karkową nie ma wad genetycznych

Płeć dziecka na USG w 12 tygodniu

Genitalia w 12 tygodniu są już wyraźnie żeńskie lub męskie. Ale płeć dziecka nie jest jeszcze widoczna podczas badania USG na tym etapie ciąży. Na ustalenie, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, trzeba poczekać przynajmniej do 16 tygodnia ciąży (a najpewniej do USG połówkowego).

Tak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży na zdjęciu z USG (też dostaniesz takie zdjęcie z USG na pamiątkę):

USG 12 tydzień ciąży

Jak wygląda brzuch w 12 tygodniu ciąży?

Ciążowy brzuszek zaczyna teraz intensywniej rosnąć. Powiększona macica ma wielkość grejpfruta i wystaje już powyżej spojenia łonowego. Zaokrąglenie brzucha będzie stawało się coraz bardziej widoczne. Jeśli to twoja kolejna ciąża, brzuch może być widoczny szybciej. 

Twoja waga w 12 tygodniu ciąży może być większa o 1-2 kg od wagi sprzed ciąży. Możesz skonsultować ze swoim lekarzem, co jeść w 12 tygodniu ciąży, by prawidłowo przybierać na wadze. Pamiętaj jednak, że żelazna zasada brzmi – jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Swoje posiłki komponuj tak, by zapewniły ci odpowiednią ilość energii (nie spożywaj nadmiernej ilości pokarmów). 

Wraz z końcem pierwszego trymestru intensywniej zmienia się twoje ciało i sylwetka:

 • skóra może nabrać blasku i lekko się zaróżowić
 • może pojawić się trądzik
 • otoczka i brodawka stają się ciemniejsze
 • może pojawić się linea negra.

Objawy w 12 tygodniu ciąży

Twoje serce może teraz bić szybciej. Nie martw się, jeśli masz wysoki puls w ciąży, to organizm przystosowuje się do obsługi zwiększonej objętości krwi, która w nim krąży. 

W 12 tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie następujące objawy:

 • wzrost wagi
 • lepsze samopoczucie
 • ustąpienie mdłości
 • zgagę
 • większy apetyt
 • nadwrażliwość na zapachy
 • zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy
 • ból kręgosłupa (zazwyczaj dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego).

Dolegliwości i samopoczucie w 12 tygodniu ciąży

Nadal możesz odczuwać kłucie w dole brzucha spowodowane powiększającą się macicą.  Z tego powodu może doskwierać ci także ból jajników. Ostre i nasilające się kłucie jajnika może oznaczać ciążę ektopową – nie lekceważ tego. Jeśli nie miałaś jeszcze robionego USG, koniecznie idź do lekarza.

Pod koniec pierwszego trymestru możesz być bardziej podatna na infekcje intymne. Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych w ciąży odpowiadają hormony. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. Nie warto tego bagatelizować, bo infekcje intymne mogą przyczynić się do problemów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być zakażenie dziecka czy przedwczesny poród

Infekcje intymne w ciąży:

 • Grzybica – występuje najczęściej. Objawy grzybicy to serowate i grudkowate upławy, a także swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Przyczyna: „przestrojenie się” układu odpornościowego. Grzybicą możesz zarazić się od partnera podczas stosunku – dlatego w razie diagnozy, leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. 
 • Bakteryjna waginoza – wodniste upławy, często o intensywnym rybim zapachu. Waginoza może przebiegać też bezobjawowo. Możliwa przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (mycie od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
 • Chlamydioza – nietypowe upławy, z pieczeniem przy oddawaniu moczu i bólami podbrzusza. Przyczyna: zarażenie się od partnera podczas stosunku
 • Rzęsistkowica – pieniste upławy o zielonkawej barwie, świąd i pieczenie. Przyczyna: możesz zarazić się od partnera, przez wspólne używanie ręczników, na basenie.

Od 12 tygodnia ciąży powinnaś czuć się coraz lepiej. ​Dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru zaczynają powoli mijać, a dotychczasowe zmęczenie i senność zostają zwykle zastąpione przez niezwykłą wręcz energię i chęć działania. 

W 12 tygodniu ciąży ryzyko poronienia znacznie spada. Nie lekceważ jednak bólu brzucha, plamienia lub krwawienia w 12 tygodniu ciąży. Są to niebezpieczne objawy, z którymi niezwłocznie powinnaś zgłosić się do lekarza. 

Ćwiczenia w 12 tygodniu ciąży

Zapytaj lekarza, czy możesz ćwiczyć. Regularne ćwiczenia w ciąży mają zbawienny wpływ na przyszłą mamę. Wzmacniając mięśnie i poprawiając wytrzymałość swojego organizmu, przygotowujesz ciało do wysiłku podczas porodu. Jeśli będziesz sprawna, po urodzeniu dziecka szybciej wrócisz do formy i łatwiej przyjdzie ci odzyskanie dawnej figury.

Aby twoje samopoczucie w 12 tygodniu ciąży było jeszcze lepsze, naucz się rozluźniać ciało i prawidłowo oddychać. Dzięki temu zyskasz więcej energii i będziesz mniej się złościć lub niepokoić.

Jak się zrelaksować w ciąży?
Mamotoja.pl

Odpowiednie, delikatne płyny do higieny intymnej mogą ci pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym. Unikaj drażniących zapachów w kosmetykach. Te płyny na pewno polubisz:

12 tydzień w ciąży bliźniaczej

Na tym etapie przebieg ciąży mnogiej niewiele różni się od tej z jednym płodem. Możesz (ale nie musisz) zauważyć, że brzuch jest nieco większy. Wiele mam w ciąży bliźniaczej dotkliwiej i dłużej odczuwa mdłości, może się więc zdarzyć, że na lepsze samopoczucie i koniec dolegliwości będziesz musiała jeszcze chwilę poczekać.

Jak widzisz każdy tydzień ciąży to czas, w którym zarówno z mamą jak i maluszkiem dzieje się naprawdę dużo. Sprawdź co dzieje się z mamą i dzieckiem w 13 miesiącu ciąży.

Zobacz także: