Jesteś w ciąży? Uważaj na pieprzyki, bo może z nich rozwinąć się czerniak!
W ciąży może zmieniać się wygląd pieprzyków. Przyglądaj się im uważnie – ich zmiana może znaczyć, że grozi ci czerniak!
Na pewno już słyszałaś mnóstwo o czerniaku, ale czy wiesz, że będąc w ciąży, jesteś na ten nowotwór narażona o wiele bardziej? Okazuje się, że pod wpływem ciążowych hormonów nawet najmniejsze pieprzyki, które przez dermatologów uznawane są za bezpieczne, mogą zezłośliwieć i stać się przyczyną czerniaka. Kiedy trzeba iść z pieprzykiem do dermatologa?
Pieprzyk zmienił kolor? To może być czerniak
Każda kobieta ma na swojej skórze od kilkunastu do kilkudziesięciu pieprzyków. Ich liczba i wygląd są zapisane w genach. W większości pieprzyki są płaskie i nieduże i zazwyczaj nie trzeba się nimi martwić. Jednak podczas ciąży powinniśmy się przyglądać uważnie każdemu pieprzykowi – mówi dr Anna Olender ze Szpitala Chirurgii Plastycznej dr Olender. Tłumaczy: – Szalejące hormony mogą przyczynić się do wielu zmian na skórze. Pod ich wpływem znamiona, które miałyśmy od urodzenia, mogą się przekształcać w złośliwe odmiany i stanowić przyczynę czerniaka.
Zobacz także: Badaj znamiona - to może być czerniak!
Nie czekaj do końca ciąży z wycięciem pieprzyka
– Ciało kobiety podczas ciąży przechodzi wiele zmian. Nie wszystko uda się wcześniej przewidzieć i zaplanować. Na szczęście, ciąża wcale nie musi wykluczać z przeprowadzenia zabiegu usunięcia znamion. Oczywiście nie usuwamy pieprzyków dlatego, że są brzydkie, ale tylko wtedy, jeśli stanowią zagrożenie dla zdrowia. W takim przypadku wykonujemy badania, pytamy o opinię ginekologa, zbieramy wszystkie za i przeciw. Na tej podstawie podejmujemy decyzję. Zdrowie oraz bezpieczeństwo kobiety i dziecka są zawsze celami nadrzędnymi – tłumaczy dr Olender.
Kiedy zabieg? Drugi trymestr jest najbezpieczniejszy
Kiedy lepiej nie zdecydować się na usunięcie podejrzanego pieprzyka? Kiedy jesteś na samym początku ciąży. Do 12. tygodnia ciąży trwa okres organogenezy, czyli specjalizowania się komórek i kształtowania się podstawowych organów płodu. W tym czasie musisz być szczególnie ostrożna: miejscowe znieczulenie do zabiegu to byłaby zbyt duża ingerencja w organizm przyszłej mamy.
Najlepszym ciążowym okresem na wycięcie pieprzyka będzie drugi trymestr ciąży. Od 4. miesiąca ciąży, narządy dziecka są już ukształtowane, płód już tylko rośnie. Jeśli dermatolog zaleci bezzwłoczne usunięcie pieprzyka, zrób to, bo skutki pozostawienia zezłośliwionego pieprzyka mogą być dużo gorsze niż skutki miejscowego znieczulenia. – Prawdopodobieństwo, że niewielka dawka znieczulenia miejscowego negatywnie wpłynie na nasze zdrowie, jest bardzo niskie – mówi dr Olender.
Czerniak groźniejszy niż myślisz
Opalanie jest tak samo groźne jak palenie papierosów – apelują lekarze. Przypominają, że jeszcze 30 lat temu mało kto nie wierzył w szkodliwość papierosów i w związek między paleniem a rakiem płuc. Dzisiaj podobnie jest z opalaniem się: chociaż dermatolodzy ostrzegają przed czerniakiem, to nadal trudno nam uwierzyć, że słońce może narażać nas na raka skóry! Przeprowadzona rok temu ankieta TNS wykazała, że wciąż co czwarty Polak, gdyby zaobserwował na skórze podejrzaną zmianę... nie poszedłby z nią lekarza! Do tego – co czwarty Polak sądzi, że nie musi obserwować swojej skóry pod kątem czerniaka.
Wiele osób sądzi też, że czerniak oznacza zmianę koloru pieprzyka na czarny, tymczasem tak wcale nie musi być.
Czerniak może mieć też inne objawy: może świadczyć o nim np. różowa, biała albo czerwona zmiana na skórze, może wyglądać jak łuszczyca albo brodawka.
Jak rozpoznać czerniaka
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, za pomocą których można je odróżnić od zmian na skórze, które nie są groźne. Bardzo łatwo zapamiętać tzw. kryteria rozpoznania ABCDE.
A: asymetria np. znamię "wylewające" się na jedną stronę,
B: brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C: czerwony, czarny, niejednolity kolor,
D: duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
E: ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Dr Anna Olender należy do czołówki polskich specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i kosmetycznej. Ma liczne certyfikaty uczestnictwa w międzynarodowych kursach i konferencjach naukowych. Jest członkiem towarzystwa ISAPS, które zrzesza najlepszych chirurgów plastycznych z całego świata. Od 2012 roku jest Ordynatorem Oddziału Chirurgii Plastycznej w Prywatnym Szpitalu Chirurgii Plastycznej Dr Olender w Żarkach-Letnisku (woj. śląskie).
Zobacz także: Czerniak: to musisz o nim wiedzieć!